Requiem za sen (Requiem For A Dream)

5. 2. 2009 - 13:32 | Recenze | red

Requiem za sen (Requiem For A Dream) zdroj: tisková zpráva

O Requiem za sen (Requiem For A Dream) Darrena Aronofského se hovoří jako o nejlepším filmu na téma drog vůbec

O Requiem za sen (Requiem For A Dream) Darrena Aronofského se hovoří jako o nejlepším filmu na téma drog vůbec. Nutno říct, že právem (ačkoli zelený praporek dávám až po dlouhém přemýšlení). Režisér zobrazuje látku chladně, bez příkras ale také beze snahy o senzacechtivost. A především nezobrazuje DROGY, ale LIDI. Jared Leto, Marlon Wayans a Ellen Burstynová to hrají jak z partesu a i řemeslně jde o špičku. Za hodně však Aronofsky vděčí nevídané předloze- stejnojmennému románu Huberta Selbyho jr.

Jennifer Connelly Aronofsky bezchybně navozuje atmosféru nejistoty. Dokonale přitom využívá zrychlených sekvencí krátkých střihů doplněných neurotickým zvukem, kterými se mud daří nejen strukturovat dílo, ale především vyvolávat pokaždé odlišný dojem. Jednou eskaluje nedočkavost, jindy podtrhne paranoiu, v jiném případě zase „pouze“ oživí obraz a popostrčí figuru očekávaným směrem. Při prvním nastřelení hrdinů (pro většinu režisérů žánru lahůdková disciplína) přirovnává režisér efekt drogy k djskému triku (pozdržení desky), a tím jej divákům zprostředkovává nevídaně „naživo.“

Na Floridu! Hubert Selby v tomto svém románu rozehrává dvojici zprvu nevinných příběhů: Sara Goldfarbová (Ellen Burstynová), stárnoucí matka nehodného syna Harryho (Jared Leto), dostane nekonkrétní nabídku „být v televizní show“, která jí naplní a také převrátí život: Sára je ve středu zájmu podobně stárnoucích sousedek, touží zhubnout a začne kvůli tomu brát amfetaminové tablety. Mezitím Harry (plus jeho holka Marrion (Jennifer Connellyová) a jeho kamarád Tyrone (Marlon Wayans) sní o tom, že koupí libru čistého heroinu, který neřežou a prodají a dostanou se tak z věčného kolotoče proklatě malých kšeftů. Selbyho kompozice je rozměrná a mnohavrstvá. Vedlejších postav jsou desítky, autor brilantně zachycuje prostředí a rozpoložení figur. A ty pak pomalu, ale jistě mele ve svém známém masomlýnku do pekel směřující spirály…

Hubert Selby Pokud jste Selbyho román nečetli, budete do děje Aronofského filmu vtaženi okamžitě, budete otřeseni a smýkáni a na konci se vám možná bude chtít zvracet (jestli to vůbec dokoukáte). Pokud jste ale Selbyho román četli, budete si připadat, že vám nyní servírují odtučněnou verzi. Totiž. Aronofsky sleduje základní děje celkem přesně a přesvědčivě (a originální show JUICE je opravdu odporná). Dokázal si navíc chytře poradit s problematickým závěrem, kdy se zdeptaní a zmrzlí hrdinové vydávají na Floridu, když velkodealery umístil do trucku „floridských pomerančů“, a také zkrz jemné zmínky v průběhu filmu. Posledních patnáct minut je navíc palba, závěrečné rychloprostřihy mezi třemi extrémními prostředími a trpícími hrdiny vám zvednou tep na 220.

Oproti knize jsou bohužel charaktery výrazně plošší, terminologií lyžařských závodů se totiž režisér soustředí na sjezd speciál. Sám Aronofsky přiznává, že poměrně důležitou pasáž, kdy si závislí hrdinové dokazují, že závislí vůbec nejsou, vyhodil kvůli ztrátě tempa. Překvapením pro mě bylo, jak Aronofsky děj uzavřel, zkomornil. Vše se odehrává pouze mezi hlavními postavami, není prostor pro širší atmosféry.

Jared Leto a Marlon Wayans tvoří vynikající hráčskou dvojici, jíž Jennifer Connellyová, na jejíž postavě je nakonec morální zkáza vidět nejvíc, vyváženě doplňuje. O to větší je pak výkon Ellen Burstynové, která musí druhou vyprávěcí linku odtáhnout sama. Perličkou je Selbyho role strážce. Střih Jaye Rabinowitze, dvorního střihače Jima Jarmusche, je intenzivní a nekompromisní. Kamera Matthewa Libatiqueho neomylně pracuje s celou škálou odstínů, od veselých teplých letních, po mrazivou zimu. Ani v té ale nenajde Harry klidné spočinutí.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

19. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Bruce Banner, respektive jeho Hulk, je jedna z nejoblíbenějších postav Marvelu. Teď se ale seznámíme s jeho sestřenicí...
Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

18. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

První trailer na nového Predátora je tady a ukazuje, že tentokrát dostaneme něco nejspíš výrazně jiného, než co nám tahle série doposud nabízela.
Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

17. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Hollywoodský superproducent Jerry Bruckheimer prozradil, že ve vývoji jsou hned dvě verze Pirátů z Karibiku 6.
V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.