Petr Skala, utajený experimentátor - DVD

23. 2. 2009 - 13:35 | Téma | red

Petr Skala, utajený experimentátor - DVD zdroj: tisková zpráva

Národní filmový archiv vydává DVD s názvem Petr Skala – Utajený experimentátor. Toto DVD, jež obsahuje Skalovy experimentální filmy z let 1969 až 1984, představuje vůbec první vydavatelský počin věnovaný experimentálnímu filmu u nás

Národní filmový archiv vydává DVD s názvem Petr Skala – Utajený experimentátor. Toto DVD, jež obsahuje Skalovy experimentální filmy z let 1969 až 1984, představuje vůbec první vydavatelský počin věnovaný experimentálnímu filmu u nás. Národní filmový archiv jím zahajuje svou novou ediční řadu DVD, v níž by měla postupně vycházet DVD na téma české země ve zpravodajských materiálech 1898–1945, česká filmová avantgarda dvacátých a třicátých let, počátky českého dokumentárního filmu či dokumentární záznam procesu s dr. Miladou Horákovou.

Práce Petra Skaly se naprosto vymyká čemukoli, co se odehrávalo v oblasti československé kinematografie šedesátých až osmdesátých let. V rámci svého experimentování se dostal zcela mimo hlavní proud, do sféry výtvarně orientovaného, abstraktního filmu, v jehož rámci hledá analogie mezi pohyblivým obrazem a hudebním projevem. Skalovy snímky kombinují principy informelní malby a abstraktní exprese aplikované do média filmu. Jeho přístup byl založen na využívání manuální metody, tedy na úpravě čisté nebo již exponované filmové suroviny výtvarným zásahem – rytím, škrábáním, malbou, kresbou, propalováním i specifickými chemickými postupy. Každé jednotlivé okénko filmu Skala pojímal jako svébytné výtvarné dílo. Autorova experimentální tvorba je charakteristická zřetelným vývojem, který lze rozčlenit na několik na sebe navazujících fází – tomuto členění odpovídá také struktura výběru na DVD.

Své základní výrazové prostředky Petr Skala formuloval již v raných černobílých snímcích, v nichž poprvé uplatnil principy informelu. Po non-objektivní, výrazně barevné akční malbě první poloviny sedmdesátých let začal do filmových kompozic zařazovat figurativní prvky, přes které koncem osmdesátých let dospěl do současného videoartového projevu, v němž mísí abstraktní tvarosloví s počítačově upravovanými záběry reality. Pro všechny fáze Skalova experimentování je typické vytváření nesčetného množství variací, modifikací a kombinací několika základních vizuálních motivů.

Petr Skala (nar. 1947) je filmový režisér, autor téměř sto padesáti dokumentárních filmů a několika set rozhlasových pořadů. Experimentálnímu filmu se věnuje od roku 1967. Stal se průkopníkem hand-made filmu v naší zemi a - společně s Radkem Pilařem - prvním tvůrcem českého videoartu. Významně se také angažoval na poli výzkumu počítačového zpracování obrazu. Vytvořil více než dvě stě experimentálních snímků a nespočet jejich variací. Spolupracoval s Krátkým filmem Praha a s Československým rozhlasem. V současnosti působí na FAMU a od roku 1993 je předsedou Asociace videa a intermediální tvorby při Unii výtvarných umělců. Na Deutscher Videokunst Preis v Karlsruhe v roce 1993 byla Skalova tvorba zařazena mezi padesát nejvýznamnějších videoartových počinů světa.

Součástí DVD je booklet zahrnující monografickou studii, teoretické analýzy konkrétních tvůrčích období, biografii a kompletní filmografii experimentálního i dokumentárního filmu. DVD rovněž obsahuje bonusy v podobě videorozhovoru s umělcem a ukázek z jeho novější, videoartové tvorby.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

19. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Bruce Banner, respektive jeho Hulk, je jedna z nejoblíbenějších postav Marvelu. Teď se ale seznámíme s jeho sestřenicí...
Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

18. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

První trailer na nového Predátora je tady a ukazuje, že tentokrát dostaneme něco nejspíš výrazně jiného, než co nám tahle série doposud nabízela.
Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

17. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Hollywoodský superproducent Jerry Bruckheimer prozradil, že ve vývoji jsou hned dvě verze Pirátů z Karibiku 6.
V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.