Peter Greenaway: The Tulse Luper Suitcases

28. 1. 2008 - 13:44 | Téma | red

Peter Greenaway: The Tulse Luper Suitcases zdroj: tisková zpráva

Peter Greenaway přijel na festival nových médií Transmediale.03, aby zde předvedl svůj nejnovější projekt- The Tulse Luper Suitcases Vrcholu berlínské (a i německé) filmové sezóny, Berlinale, těsně předchází festival nových médií Transmediale

Vrcholu berlínské (a i německé) filmové sezóny, Berlinale, těsně předchází festival nových médií Transmediale.03 Transmediale vzniklo na konci 80.let oddělením právě od Berlinale.Dnes oba festivaly poměrně úzce spolupracují a součástí novomediálního setkání byla pochopitelně i sekce digitálního filmu.

Transmediale Hlavní atrakcí byla dnešní návštěva britského umělce Petera Greenawaye, jehož filmy vždy balancovaly na hraně mezi „starým“ a „novým“ uměním, mezi filmem, který má začátek, prostředek +konec a dílem, do kterého můžete svobodně vstoupit a stejně svobodně zase vystoupit.Greenaway na Transmediale prezentoval svůj nejnovější projekt The Tulse Luper Suitcases (Kufry Tulse Lupera). Jde o mapu zhruba 60 let, které vyplňují dobu od roku 1928, kdy bylo objeveno Uranium, do pádu berlínské zdi v roce 1989.

Z hlediska média zvaného FILM, které však Greenaway považuje už 20 let za mrtvé, jde o monstrózní projekt- 92 kufrů, v nich 92 objektů. 92 figur, každá s 92 charakteristikami. Sestříhané do 3 celovečerní filmů. První bude uveden letos v květnu v Cannes, druhý v září v Benátkách, a ten poslední příští rok zde, v Berlíně, na Berlinale. Pokud by se všechny tři díly kvalifikovaly do oficiálního programu, což je díky filmařově věhlasu a vůli, s jakou postupuje neprobádanými územími, dost dobře možné, podařil by se mu husarský kousek- takový festivalový „Grand Slam“ mnohem brutálnějšího ražení, než kam sahá sláva Pána prstenů, či Harryho Pottera.

Hlavním těžištěm The Tulse Luper Suitcases je však formát DVD, o kterém režisér řekl, že ho snad vymysleli přímo pro něj.

The Tulse Luper Suitcase Po hodinové strhující přednášce Greenaway pustil desetiminutovou ukázku The Tulse Luper Suitcases. Ačkoli sám předem upozornil, že jde především o předváděcí materiál pro investory, je jasné, jak asi bude program vypadat. Greenawayovi je plátno opravdovým a skutečným oknem do živoucího světa! Formát se mění, stejně tak se mění i počet „obrazovek“, barevně snímaná bitka sklouzává při úderech do černobílé, figury jsou lapeny ve smyčkách, ostré střihy nás jako splašení koně táhnou mezi pseudo-dokumentárními záběry a divadelně inscenovanou scénou. Do uší nám proudí rytmická hudba. Vizuální efekt je ohromující.

Za povšimnutí stojí, že ačkoli Greenaway považuje současný film a jeho vyprávěcí módy za mrtvé, má před sebou diváctvo, které sice je schopné výtvarné smrště zvládat deset, patnáct minut, ale v delším časovém úseku propadá nudě. Stejné nudě a zmatení, jakým propadalo při většině zde promítaných filmů. Přitom ve chvíli, kdy se objevil „klasický“ paradox, nebo vtip (např. v 0709 Tanii Parovicové, kde bankomat kuje pikle se svým zákazníkem, či v parodii na tv zpravodajství The Last News Christopha Draegera), obecenstvo živě reaguje.

Máme tu tedy nová média, ale staré diváky. Jsme diváky, kteří si ještě nezvykli. Neumíme zpracovat nové způsoby vyprávění. Jsme v pozici diváků výtvarného umění, kteří v 19.stol poprvé shlédli Moneta. Ale- opravdu? Je současné „nové umění“ uměním, nebo jenom odbočkou? Jde o nový typ zavazadla, nebo o 91 kufřík Tulse Lupera? A co do si těch kufrů vůbec dáváte?

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Bestie: Idris Elba vs obří lev v novém hororovém thrilleru

Bestie: Idris Elba vs obří lev v novém hororovém thrilleru

26. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Studio Universal chystá nové drama, respektive spíše částečně hororový thriller se spolehlivým Idisem Elbou v hlavní roli.
Pražský The Gray Man s Evansem a Goslingem představuje reálné tramvaje a digitální destrukci

Pražský The Gray Man s Evansem a Goslingem představuje reálné tramvaje a digitální destrukci

25. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Takhle Prahu už dlouho nikdo nezničil, a i když je ve filmu spousta skutečných věcí, destrukce vypadá snad až příliš digitálně.
Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

24. 5. 2022 | Komerční sdělení / PR | Inzerce

Spock, dinosauři, Neo, Darth Vader a E. T. v Rudolfinu - to bude koncert Filmové filharmonie, na kterém zazní hudba ze sci-fi filmů jako Star Trek, Matrix, Jurský park, E. T. Mimozemšťan, Star Wars a mnoha dalších. Orchestr tak 4. června uzavře sezonu jedním z nejpopulárnějších koncertních témat, která má ve svém repertoáru.
Trailer na Thor: Láska jako hrom tahá esa z rukávu: Christian Bale, Russell Crowe a další

Trailer na Thor: Láska jako hrom tahá esa z rukávu: Christian Bale, Russell Crowe a další

24. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Zároveň tu ale nechybí ani osudovost, důraz na vztahy, nebo Natalie Portman jako ženský Thor.