Nosferatu, fantom noci

15. 7. 2009 - 13:21 | Téma | red

Nosferatu, fantom noci zdroj: tisková zpráva

Film Wernera Herzoga Nosferatu, fantom noci není pouhý remake Murnauova snímku Nosferatu z roku 1921, který vycházel z knižní předlohy Brama Stokera

Film Wernera Herzoga Nosferatu, fantom noci není pouhý remake Murnauova snímku Nosferatu z roku 1921, který vycházel z knižní předlohy Brama Stokera. Herzog skládá hold podle jeho názoru nejlepšímu německému filmu nikoliv nápodobou, ale variací. Dodržuje strukturu vyprávění původního Galeenova scénáře a jeho Murnauovy realizace, v několika místech je ale domýšlí a doplňuje (Harker putuje pěšky divokou krajinou na Drakulův hrad, mor ve Wismaru ústí v orgie na náměstí, bují zde směšná byrokracie, Harkerův konec je anekdotický). Upírské historce Herzog propůjčil tradiční romantickou atmosféru, jak se objevovala v německé literatuře, dramatu a malířství devatenáctého století. Režisérův nejvýznamnější herec Klaus Kinski Drakulu oproti Murnauovu pojetí zlidšťuje. Upír se na Harkerově manželce Lucy dožaduje nejen krve, ale i lásky. I využití barevného filmového materiálu citlivě směřuje k strašidelné romanci jako dramatickému základu, na němž se splétají lidsky zajímavé osudy Harkera, jeho ženy a upíra budícího hrůzu i soucit.

Výraznou příležitost ve filmu dostala francouzská herečka Isabelle Adjaniová v postavě Harkerovy mladé manželky Lucy, která nakonec sama rozhodne boj s Drakulou.

O filmu napsali:

„Hrabě Dracula v podání Klause Kinského má tutéž démonickou podobu Maxe Schrecka, jeho postava je však prohloubena o pocity smutku a opuštěnosti, vyplývající z Draculovy nepřirozené existence. Pozvolna vyprávěný, vizuálně vytříbený snímek se střídmými dialogy je prodchnutý melancholickou snovou atmosférou, podpořenou vhodně vybranými exteriéry.“ (Marta Mentzlová, NFA, distribuční list k filmu)

„Proti smutně vědoucné nevinnosti netvora uvězněného v černobílém prostoru světel a stínů je nakonec nevinnost Lucy Harkerové jen kotěcí naivitou.“ (Alena Prokopová , Filmové listy Projektu 100-2009)

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

V zajetí démonů 3 se inspiruje skutečným případem vymítání ďábla

V zajetí démonů 3 se inspiruje skutečným případem vymítání ďábla

23. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

První trailer na V zajetí démonů 3 je tady a vrací se v něm všichni staří známí.
Mortal Kombat možná dostane hned několik pokračování

Mortal Kombat možná dostane hned několik pokračování

22. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Studio Warner Bros má s Mortal Kombatem velké plány a pokud se něco nepokazí, u prvního dílu jen tak neskončí.
Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

20. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Vin Diesel si zahraje a rovnou bude i produkovat hranou verzi stolní hry Rock 'Em Sock 'Em Robots.
Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

19. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Koronavirus posunul plány všech velkých filmových studií, Marvel nevyjímaje. Velký odklad se týká i Shang-Chi, který dorazí v září a teď se představuje prvním teaserem.