Nosferatu, fantom noci

15. 7. 2009 - 13:21 | Téma | red

Nosferatu, fantom noci zdroj: tisková zpráva

Film Wernera Herzoga Nosferatu, fantom noci není pouhý remake Murnauova snímku Nosferatu z roku 1921, který vycházel z knižní předlohy Brama Stokera

Film Wernera Herzoga Nosferatu, fantom noci není pouhý remake Murnauova snímku Nosferatu z roku 1921, který vycházel z knižní předlohy Brama Stokera. Herzog skládá hold podle jeho názoru nejlepšímu německému filmu nikoliv nápodobou, ale variací. Dodržuje strukturu vyprávění původního Galeenova scénáře a jeho Murnauovy realizace, v několika místech je ale domýšlí a doplňuje (Harker putuje pěšky divokou krajinou na Drakulův hrad, mor ve Wismaru ústí v orgie na náměstí, bují zde směšná byrokracie, Harkerův konec je anekdotický). Upírské historce Herzog propůjčil tradiční romantickou atmosféru, jak se objevovala v německé literatuře, dramatu a malířství devatenáctého století. Režisérův nejvýznamnější herec Klaus Kinski Drakulu oproti Murnauovu pojetí zlidšťuje. Upír se na Harkerově manželce Lucy dožaduje nejen krve, ale i lásky. I využití barevného filmového materiálu citlivě směřuje k strašidelné romanci jako dramatickému základu, na němž se splétají lidsky zajímavé osudy Harkera, jeho ženy a upíra budícího hrůzu i soucit.

Výraznou příležitost ve filmu dostala francouzská herečka Isabelle Adjaniová v postavě Harkerovy mladé manželky Lucy, která nakonec sama rozhodne boj s Drakulou.

O filmu napsali:

„Hrabě Dracula v podání Klause Kinského má tutéž démonickou podobu Maxe Schrecka, jeho postava je však prohloubena o pocity smutku a opuštěnosti, vyplývající z Draculovy nepřirozené existence. Pozvolna vyprávěný, vizuálně vytříbený snímek se střídmými dialogy je prodchnutý melancholickou snovou atmosférou, podpořenou vhodně vybranými exteriéry.“ (Marta Mentzlová, NFA, distribuční list k filmu)

„Proti smutně vědoucné nevinnosti netvora uvězněného v černobílém prostoru světel a stínů je nakonec nevinnost Lucy Harkerové jen kotěcí naivitou.“ (Alena Prokopová , Filmové listy Projektu 100-2009)

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Stříhala původní Star Wars, teď kritizuje nové: „Otřesné“

Stříhala původní Star Wars, teď kritizuje nové: „Otřesné“

23. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Nová trilogie Star Wars je všechno, jen je jednomyslně opěvovaná. A teď se do ní pustila i editorka původní trilogie.
Ewan McGregor si pochvaluje natáčení seriálu Obi-Wan Kenobi

Ewan McGregor si pochvaluje natáčení seriálu Obi-Wan Kenobi

22. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Ewan McGregor si šel pro svoji první cenu Emmy za hlavní roli v seriálu Halston a při té příležitosti zmínil i svůj aktuálně nejočekávanější projekt.
Režisér Hellboye pošle do Uličky přízraků Bradleyho Coopera a Cate Blanchett

Režisér Hellboye pošle do Uličky přízraků Bradleyho Coopera a Cate Blanchett

21. 9. 2021 | Trailery | Adam Homola

Oscarový režisér Guillermo del Toro se vrací a zase to bude o monstrech, jen o těch trochu jiných.
Tom Hanks se vrací k Applu, tentokrát s pejskem a robotem

Tom Hanks se vrací k Applu, tentokrát s pejskem a robotem

21. 9. 2021 | Trailery | Adam Homola

V novém sci-fi dramatu Finch půjde o odhodlání titulního Finche (Hanks), jednoho z posledních lidí na světě, najít nového páníčka pro svého psa Goodyear.