Na život a na smrt - recenze

6. 1. 2014 - 8:30 | Recenze | Karel Drda

Na život a na smrt - recenze zdroj: tisková zpráva

Režisér Petr Berg je králem rutinérů, je to tvůrce na nic si nehrající a sázející na přímočaře natočené žánrové filmy. Po roztěkaném Království, komedii Hancock a béčkovém sci-fi Battleship, natočil tento bývalý herec seriálu Chicago Hope solidní akční jízdu s Markem Walhbergem v hlavní roli Na život a na smrt.

Příběh inspirovaný skutečnou událostí se odehrává v Afghánistánu, kde se uskuteční jeden z utajovaných výsadků, během něhož má být zlikvidován jeden ze šéfů Talibánu. Akce se zhostí členové amerických zvláštních jednotek Navy SEALs, kteří patří k nejlepším vojákům na světě. Pomalejší rozjezd filmu, v němž se seznamujeme se všemi členy úderné jednotky a současně poznáváme zázemí základny v Bagramu, není vůbec na škodu. Berg na to jde chytře a v průběhu úvodních titulků nám ukazuje vlastní výcvik speciálních jednotek a to i včetně pověstného zvonu, na který zvoní ten, kdo výcvik nezvládá. Na co potřeboval Ridley Scott s Demi Moore v G.I. Jane téměř dvě hodiny, zvládne s mnohem lepšími emocemi režisér během dvou minut.

zdroj: Archiv

Z Bagramu do týla nepřítele

Ihned poté, co je jednotka v čele s Marcusem Lutrellem (Wahlberg) vyslána do afghánských hor, musí řešit nepříjemné dilema. V lesích jsou objeveni starým pastevcem a jeho dvěma mladými pomocníky. Vojáci však u nich naleznou satelitní telefon, což logicky vyústí v podezření, zda se nejedná o nohsledy Talibánu. Následné dilema, zda trojici mužů zabít, nebo je propustit, spustí nevyhnutelný přesun z pozic na nedaleký kopec, kde dojde ke krvavé přestřelce. Peter Berg natočil velmi napínavé válečné drama, které se opírá o současný vojenský konflikt a především se nesnaží upoutat pozornost vyššími cíli. Je zde jen malá jednotka speciálně vycvičených vojáků a převaha afghánských bojovníků kdesi ve vnitrozemí. Kulisou jejich krvavé bitvy jsou stromy a kameny kopcovitého terénu. Počáteční převahu vycvičeného týmu navíc začne stírat ta početní Talibánců. Na život a na smrt je snímek opírající se sice o skutečnou událost, ale současně také o největší filmové klišé válečných filmů. Malá skupinka uprostřed nepřátel se snaží přežít, současně má velké problémy se spojením s mateřskou základnou. Mezitím v Bagramu velící důstojník moc dobře tuší, že je něco v nepořádku a chystá se pomoc. Ač je příběh filmu vlastně velmi jednoduchý a občas v některých akčních scénách pomáhá režisér Berg jednotce vylepšeným střihem, samotnou bitvu i interakci mezi členy týmu sledujete se zatajeným dechem.  Někdo naopak může být zklamán z toho, že ve filmu se vlastně jen skáče mezi balvany, vojáci na sebe něco pokřikují a střílí na nepřátele schované a postupující mezi stromy. Jenže v tom je skryté kouzlo tohoto filmu, který je tak mnohem realističtější.

Solidní akční jízda

U Království si Peter Berg až nechutným způsobem vypomáhal roztěkanou (tehdy) moderní kamerou, která však snímku brutálně ublížila a učinila z něj téměř nesledovatelnou záležitost. U svého nejnovějšího filmu však Berg nechal kameramana výrazně uklidnit a více se spolehnul na emoce a skutečnost pramenící z urputné snahy jednotky přežít a dostat se do bezpečí. V některých situacích je však jeho snaha nabírá poněkud opačný směr. Například v okamžiku, kdy nám předvádí téměř volný pád z prudkého kopce, je tak přehnaně dlouhý, že se celý dramatický okamžik po chvíli změní až v trapnou parodickou scénku. Na druhou stranu takových scén není ve filmu mnoho a většina diváků je v té dramatické a akční jízdě přehlédne. Na život a na smrt je solidní válečný snímek sázející na současnost a dobrého Marka Wahlberga. A určitě stojí za vidění!

Hodnocení: 70 %

Zdroje: Vlastní

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Režisér Hellboye pošle do Uličky přízraků Bradleyho Coopera a Cate Blanchett

Režisér Hellboye pošle do Uličky přízraků Bradleyho Coopera a Cate Blanchett

21. 9. 2021 | Trailery | Adam Homola

Oscarový režisér Guillermo del Toro se vrací a zase to bude o monstrech, jen o těch trochu jiných.
Tom Hanks se vrací k Applu, tentokrát s pejskem a robotem

Tom Hanks se vrací k Applu, tentokrát s pejskem a robotem

21. 9. 2021 | Trailery | Adam Homola

V novém sci-fi dramatu Finch půjde o odhodlání titulního Finche (Hanks), jednoho z posledních lidí na světě, najít nového páníčka pro svého psa Goodyear.
Prequel Šíleného Maxe se odkládá, Furiosy se dočkáme až v roce 2024

Prequel Šíleného Maxe se odkládá, Furiosy se dočkáme až v roce 2024

16. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Mad Max: Zběsilá cesta patří k tomu nejlepšímu, co na poli akčních filmů vzniklo, a to nejen za posledních deset let.
Padla poslední klapka disneyovského Predátora

Padla poslední klapka disneyovského Predátora

15. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Ani jsme se nenadáli a další Predátor je hotový, respektive míří z placu do postprodukce.