Milan Kňažko

13. 7. 2009 - 13:04 | Téma | red

Milan Kňažko zdroj: tisková zpráva

Slovák Milan Kňažko, jeden z nejvytíženějších československých herců osmdesátých let, se po devatenácti letech vrací do české kinematografie snímkem Julia Ševčíka Normal

Milan Kňažko Slovák Milan Kňažko, jeden z nejvytíženějších československých herců osmdesátých let, se po devatenácti letech vrací do české kinematografie snímkem Julia Ševčíka Normal. Tento významný představitel polistopadové politické scény, někdejší poslanec i ministr slovenské vlády, se narodil 28. 8. 1945 v obci Horné Plachtince na středním Slovensku. S jeho dětstvím a dospíváním se pojí nejen tento kraj, ale především Bratislava, kde vystudoval stavební průmyslovku a posléze VŠMU. Na hereckou fakultu se vzhledem k údajným problémům s hlasem dostal až na druhý pokus, po roční zkušenosti kulisáka v SND.

Milan Kňažko ve filmu Petra Weigla Po studijním pobytu v Nancy nastoupil Kňažko v roce 1970 do svého prvního angažmá v Divadle na korze. Vedle něj zde působila celá řada významných, generačně spřízněných kolegů. Patřila mezi ně např. i Magda Vašáryová, jež se později stala jeho častou filmovou partnerkou. Po roce přešel na Novou scénu, kde pokračoval ve spolupráci s režisérem Vladimírem Strniskem. Pod jeho vedením hrál v mnoha úspěšných hrách např. v Amadeovi či ve Višňovém sadu. Dalším Kňažkovým působištěm se na několik let stala činohra Slovenského národního divadla. V sezóně 1985–1986 zde debutoval hlavní rolí v historickém dramatu Milana Ferky Pravda Svätoplukova.

Kukorelli ve filmu Choď a nelúč sa Vedle intenzivní práce na divadle se Kňažko věnoval filmovému a především televiznímu herectví, které mu přineslo velkou popularitu na Slovensku i v českých zemích. Jeho postavy uzavřených, z počátku spíše romantických, později velmi charakterově nejednoznačných hrdinů zaznamenaly největší odezvu v osmdesátých letech. První filmovou příležitost získal Kňažko již ale mnohem dříve, a to ve snímku Šerif za mrežami (1965) režiséra Dimitrije Plichty. Podstatnější pro jeho hereckou kariéru však byla role mladého boxera v úspěšném televizním snímku Vladislava Pavloviče Ring voľný natočeném o pět let později. Další zajímavé příležitosti získal především v televizi (celkem ztvárnil na dvě stě rolí v TV inscenacích a filmech) např. díky spolupráci s režisérem Stanislavem Párnickým, který ho mj. obsadil do seriálu Straty a nálezy (1975).

vLexa ve filmu Dobří holubi se vracejí Neméně významné bylo Kňažkovo setkání s českým režisérem Petrem Weiglem, s nímž mj. spolupracoval na operních přepisech Faust a Markéta (1972) či Rusalka (1977). Ke Kňažkovým vrcholům patří také snímky režiséra Jiřího Svobody. V době, kdy hrál spíše drsnější hrdiny, ho Svoboda obsadil do zcela atypické role vynálezce Křižíka v televizním filmu Oblouk světla (1982). K vojenským postavám (na dlouho předurčených kapitánem Nálepkou z filmu Martina Ťapáka Zajtra bude neskoro,1972) se vrátil rolí poručíka ve Svobodově snímku Zánik samoty Berhof (1983). V dalším společném filmu – Papilio (1986) – pro změnu ztvárnil zcela negativní postavu dělníka Hraběte, hladce proplouvajícího protektorátním režimem. K neméně důležitým rolím druhé poloviny osmdesátých let, významně zapsaných do paměti diváků, patří i topič Lexa, hrdina snímku Dušana Kleina Dobří holubi se vracejí (1988), odehrávajícího se v prostředí protialkoholické léčebny.

Politický partner V. Mečiara Listopadové události roku 1989 zahájily v životě Milana Kňažka velmi podstatné změny. Herec, jehož osobní život poznamenaly politické čistky padesátých let (otec Juraj strávil v komunistickém vězení 7 let), aktivně vstoupil do politiky a setrval v ní až do roku 2002. V této době působil např. jako poradce prezidenta Havla, slovenský ministr zahraničí a později i kultury. Rovněž stál u zrodu několika politických stran. Byl také ředitelem slovenské televize JOJ. V posledních letech jsme ho opět mohli zahlédnout na televizní obrazovce (v seriálu Ulice, ve filmu To horké léto v Marienbadu aj.). Na divadelní scénu se vrátil již koncem devadesátých let, kdy sporadicky vystupoval na scéně bratislavského divadla L+S . Herecké umění Milana Kňažka jsme rovněž mohli ocenit na scéně pražského Divadla Ungelt. Za své účinkování ve hře Picasso byl před dvěma lety nominován na cenu Thálie.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství dorazí v dubnu

Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství dorazí v dubnu

24. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Třetí díl spinoffu Harryho Pottera jménem Fantastická zvířata má datum premiéry i nový název.
Stříhala původní Star Wars, teď kritizuje nové: „Otřesné“

Stříhala původní Star Wars, teď kritizuje nové: „Otřesné“

23. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Nová trilogie Star Wars je všechno, jen je jednomyslně opěvovaná. A teď se do ní pustila i editorka původní trilogie.
Ewan McGregor si pochvaluje natáčení seriálu Obi-Wan Kenobi

Ewan McGregor si pochvaluje natáčení seriálu Obi-Wan Kenobi

22. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Ewan McGregor si šel pro svoji první cenu Emmy za hlavní roli v seriálu Halston a při té příležitosti zmínil i svůj aktuálně nejočekávanější projekt.
Režisér Hellboye pošle do Uličky přízraků Bradleyho Coopera a Cate Blanchett

Režisér Hellboye pošle do Uličky přízraků Bradleyho Coopera a Cate Blanchett

21. 9. 2021 | Trailery | Adam Homola

Oscarový režisér Guillermo del Toro se vrací a zase to bude o monstrech, jen o těch trochu jiných.