Michal David: Radost si dělám jazzem

- Téma autor: Danica Klein

Jeden z nejúspěšnějších tuzemských popových hitmakerů Michal David se vrací na albu s baskytaristou Pavlem J. Rybou a skupinou The Fish Men ke svým jazzovým kořenům.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Na živé nahrávce Live in Circus natočené na vánočním koncertu pod plachtou jednoho z největších německých cirkusů v Drážďanech se autor hitů Nonstop, Největší z nálezů a ztrát, Colu, pijeme colu či Discopříběh představuje jako jazzový klávesista a autor devítiminutové kompozice Take Six.

"Byl jsem se podívat na festivalu v Montreaux a znovu mě nadchnul jazz a funky. Když děláte třicet let pop, máte chuť si vyzkoušet zas něco jiného. Chci si prostě udělat radost," uvedl David, který založil jako student pražské konzervatoře jazzovou skupinu Čtyři. V roce 1976 získal na Pražských jazzových dnech dokonce titul hudebník roku. Až poté se po vítězství na hudebním festivalu Intertalent s písní Nenapovídej stal jedním z hudebních idolů tehdejší mládeže a spolupracovníkem producenta Františka Janečka.

Úžasný zážitek

David se v sestavě The Fish Men prezentuje jako klávesista i vokalista. Zpívá však výhradně scatem, tedy improvizovaným vokálem bez textu. K návratu k jazzu se hudebník přezdívaný "král diskoték" rozhodl v roce 2009, kdy začala jako host vystupovat s Pavlem J. Rybou & The Fish Men v jazzových klubech.

"Michala jsem oslovil, protože ho jako klavíristu znám už řadu let a vím, že hrál výborně jazz," uvedl Ryba, který si už zahrál například s Mikem Sternem, Garym Lucasem nebo Józefem Skrzekem a má pověst nadžánrového hudebníka.

"Je to úžasný zážitek, který se svým nespoutaným výrazem odmítá veškeré žánrové škatulkování. Speciálním hostem a zároveň velkým překvapením pro Rybovy fanoušky je jedna z největších českých popových hvězd Michal David," napsala k albu Live in Circus americká jazzová publicistka Paula Edelsteinová. "I my z popíku umíme hrát, i když děláme, že ne," rozesmál předloni publikum David při svém vystoupení na křtu předchozího Rybova alba The Castle.

David je autorem písní, které nyní znějí v Praze ve dvou muzikálech - v Dětech ráje a v Katu Mydláři. Loni v říjnu vydal po devíti letech nové popové album Čas vítězství, které mu pokřtili Karel Gott a Lucie Bílá.

Tagy: umění jazz

Zdroje: ČTK

Dokina.cz nabízí nejpřehlednější program kin na českém internetu. Programy kin sledujeme nejen v Praze a Brně, ale i v dalších městech, jako jsou Ostrava, Olomouc, Hradec Králové, České Budějovice, Plzeň a na mnoha dalších místech. Stejně tak vedle nejznámějších sítí Cinema City a Cinestar přinášíme i programy menších kin po celé České republice. Náš program kin je vždy kompletní a přehledný, takže snadno zjistíte, na jaký film a do jakého kina zajít.