Miami Vice

16. 8. 2006 20:29 - Téma | Autor: red

Miami Vice

Televizní legenda let osmdesátých se vrací do centra divácké pozornosti. Oděna do hávu akčního dramatu pro jedenadvacáté století, s hvězdným obsazením a pod vedením producenta někdejšího seriálu, který se mezitím vyšvihl mezi nejúspěšnější hollywoodské režiséry – Michaela Manna.

O zájem fanoušků má Miami Vice jistě už teď postaráno. Vždyť si jeho předloha z let 1984 až 1989 vysloužila pozici jedničky mezi krimiseriály své doby. A díky černobílému detektivnímu duu Ricardo Tubbs (Philip Michael Thomas) a James „Sonny“ Crockett (Don Johnson) se Miami přiřadilo k New Yorku a Los Angeles jako jedno z nejatraktivnějších míst pro filmové a televizní potírání zločinu (připomeňme jen současnou Kriminálku Miami). Jenže čas letí a jedničkami mezi miamskými policisty se mezi tím stali detektivové Marcus Burnett a Mike Lowrey, hrdinové krimikomedií Mizerové (1995) a Mizerové 2 (2003). Nyní přišel okamžik, kdy Sonny a Rico, tentokrát v atraktivním obsazení v podobě mladých hvězd Hollywoodu Colina Farrella a Jamieho Foxxe, vrátí úder a získají zpět kdysi vydobyté a později ztracené postavení…

Šéf miamské pobočky FBI Fujima (Ciarán Hinds) má problém. Jeden ze členů jeho týmu donáší králi latinskoamerického podsvětí Arcángelu de Jesus Montoyovi (Luis Tosar). Zrada už stála životy dvou agentů, kteří byli na stopě velkého obchodu mezi kolumbijským drogovým kartelem a americkými neonacisty. Nezbývá než do akce zapojit lidi zvenčí – špičkové detektivy Ricarda „Rica“ Tubbse (Jamie Foxx) a Jamese „Sonnyho“ Crocketta (Colin Farrell). Jejich úkolem je založit si falešnou pašeráckou živnost a zapojit se do Montoyových obchodů. A protože oba policisté nejsou žádní nazdárci, je o jejich úspěšný postup v hierarchii kartelu postaráno. To by však jedním z nich nesměl být horkokrevný Sonny, aby si svou roli nezkomplikoval. Počáteční tokání s Montoyovou pravou rukou Isabellou (Gong Li) totiž přejde ve vzájemnou vášeň. A s blížícím se okamžikem zatčení všech gangsterů není tak úplně jasné, na čí straně Sonny vlastně stojí.

Stejná jména ústředních hrdinů a pohled do miamského drogového podsvětí – snad jen v tom se původní seriál a nynější film shodují. Vše ostatní prošlo radikální proměnou. Lze to dokumentovat například na proměně atmosféry, namísto slunečné pohody luxusních čtvrtí můžeme vnímat hlavně šedá a špinavá zákoutí. A bezpečně oddělený svět dobrých policajtů a zlých kriminálníků už je taky dávno minulostí. Spíš než originál tak Miami Vice připomene některé novější policejní série jako Policie – New York (1993-2005) či The Shield – policejní odznak (od 2002). Anebo Po stopách zločinu o partě drsných losangelských poldů, na němž si v roce 2002 jeden z jeho producentů – nějaký Michael Mann – zkoušel vyprávět násilné krimipříběhy za pomoci nervózní, roztěkané digitální kamery se syrovým zrnitým obrazem. Ještě předtím než jako režisér stejným způsobem natočil Collateral (2004). A než takto realizoval společně se svým kameramanským spolupracovníkem z posledních let Dionem Beebem také Miami Vice. Co víc, děj Mannova nejnovějšího filmu precizně kopíruje jednu z epizod Po stopách zločinu (nazvanou Life Is Dust), v níž se hlavní hrdina infiltruje mezi obchodníky se zbraněmi, aby se zamiloval do šéfky čínsko-vietnamského gangu. V případě Miami Vice je pak do příběhu doplněn snad jen parťák, který policejní duo kompletuje do tradičního schématu divoký a uvážlivý. Asi nepřekvapí, že je pod scénáři obou příběhů podepsán stejný muž – Michael Mann.

Roubování parťáckého tématu na původní příběh o samotářském policistovi, pracujícím v utajení, s sebou přináší jednu nemilou skutečnost – duo hrdinů nevytváří tak sehraný tým, jak by se na subžánr tzv. buddy movies slušelo. Prim jednoznačně sehrává Farellův živočišný James „Sonny“ Crockett, kterého mladý irský herec představuje jako floutka, pohybujícího se s nedbalou elegancí na hraně života a smrti. Detektiv Ricardo Tubbs v podání Jamieho Foxxe je naopak odsouzen do pozice toho nenápadného vzadu, který tu poradí, tam vypomůže. Z tria ústředních gangsterů vyniká někdejší hvězda čínského filmu Gong Li (Zavěste červené lucerny, Sbohem, má konkubíno) – zejména jako objekt Sonnyho touhy, zpočátku přísná a chladná obchodnice, později žena s koleny podlomenými láskou. Zlosyny pak zastupují Luis Tosar jako hrozivě mlčenlivý narkobaron Montoya a John Ortiz coby jeho vznětlivý poskok José Yero. Z přehršle ostatních policistů si zmínku zaslouží alespoň Mannův oblíbený herec Barry Shabaka Henley, který snadno zastiňuje i mnohem známějšího Ciarána Hindse a který by to s trochou štěstí mohl dotáhnout alespoň mezi vyhledávané představitele nerudných policejních kapitánů a dalších šarží.

Miami Vice potvrzuje pozoruhodnou tendenci dnešní americké kinematografie. Ta tam politická korektnost minulých desetiletí, obloukem se nám vracejí někdejší filmové pořádky v duchu Eastwoodova Drsného Harryho (1971). V zachycování násilí se Michael Mann nikdy zrovna nešetřil, jeho filmy jsou syrové a kruté. Stačí si jen připomenout Nelítostný souboj (1995), k němuž má Miami Vice asi nejblíže, anebo nedávný Collateral. Hrdinové Miami Vice však zacházejí ještě o kus dál. Na vyjednávání není čas. Nejdřív se střílí a až poté zatýká. S bídákem je zkrátka nutno naložit tak, jak si zasluhuje – nemilosrdně a tvrdě. Jistě nebude pouhá náhoda, že se tento návrat bezmála westernové přímočarosti na plátně objevuje právě v časech války proti terorismu.

Spíš než jako akční pecka pro letní období filmové Miami Vice působí dojmem prodloužené epizody populárního policajtského seriálu. A právě takový film se podle všeho Mann pokoušel natočit, jakkoli tím jistě nepotěšil svého distributora. V podstatě komorní krimidrama s rozpočtem 135 milionů dolarů je totiž drahý špás i na všeobecně úspěšného a uznávaného režiséra. Milovníci výše zmíněných sérií by si tedy neměli nechat Miami Vice ujít, u fandů opulentní filmové akce made by Michael Bay si tím už tak jistý nejsem – mohli by se totiž dočkat nemilého překvapení v podobě nečekaně nízkého počtu přestřelek, explozí i honiček.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Valhalla: Říše bohů půjde na severské mýty jinak než pestrobarevný Marvel

Valhalla: Říše bohů půjde na severské mýty jinak než pestrobarevný Marvel

16. 10. 2019 | Trailery | Redakce Dokina.cz

Marvelovky netřeba představovat a Thora už vůbec ne. Ve třetím Thor: Ragnarok to konečně všechno zapadlo dohromady a Taika Waititi natočil zábavný komiksový film.
Novou Catwoman v The Batman bude Zoë Kravitz

Novou Catwoman v The Batman bude Zoë Kravitz

15. 10. 2019 | Novinky | Adam Homola

Tak a máme to oficiálně: novou Catwoman ztvární Zoë Kravitz. Ta si zahraje Batmanovu parťačku/nepřítele a postaví se tak bok po boku Robertu Pattinsonovi, který hraje netopýřího muže.
Dolittle tahá z rukávu Roberta Downeyho Jr. a roztomilá zvířátka, ale nestačí to

Dolittle tahá z rukávu Roberta Downeyho Jr. a roztomilá zvířátka, ale nestačí to

15. 10. 2019 | Trailery | Adam Homola

Robert Downey Jr. si v Dolittle povídá se zvířátky a studio Universal doufá, že na to přijde hromada lidí.
Dwayne Johnson a Emily Blunt si v Expedice: Džungle zkusí vlastní variaci na Piráty z Karibiku

Dwayne Johnson a Emily Blunt si v Expedice: Džungle zkusí vlastní variaci na Piráty z Karibiku

14. 10. 2019 | Trailery | Adam Homola

Piráti z karibiku tak trochu ztrácí dech a vlastně už dlouho žádná nebyli. A než jim Disney přichystá restart, zkusí to s adaptací jiné atrakce z Disneylandu: Jungle Cruise (v češtině Expedice: Džungle).