Matěj a Petr Formanovi

29. 5. 2008 - 16:09 | Téma | red

Matěj a Petr Formanovi zdroj: tisková zpráva

Letní filmová škola 2005 nabízí divadelní představení La Baraque - Bouda, v němž spojili své síly skupina francouzských umělců z Théâtre National de Bretagne a tři členové Divadla bratří Formanů

Letní filmová škola 2005 nabízí divadelní představení La Baraque - Bouda, v němž spojili své síly skupina francouzských umělců z Théâtre National de Bretagne a tři členové Divadla bratří Formanů. Výsledek jejich spolupráce můžete zhlédnout buďto v pátek 22. července od 20:30 v Divadle Bouda ve Smetanových sadech anebo kdykoliv od 26. do 30. července ve stejný čas na témže místě.

Rozhovor s Petrem Formanem

bratři Formani Bratři Formani (1964) mají na naší divadelní scéně zvláštní postavení. Jejich produkce, balancující mezi komerčním a nekomerčním uměním, jsou ceněny kritikou i širokým publikem a Formani sami oplývají bezmála „rychlošípáckou“ pověstí dobrých a pracovitých hochů. Intelektuál jásá, že konečně objevil inteligentní zábavu, která navazuje na naše nejlepší lidové i avantgardní tradice. Obyčejný občan zase ocení, že umění provozují taky normální lidi z masa a kostí, kteří si na nic nehrají a s nimiž se může snadno ztotožnit.

Petr Forman Do povědomí českého filmového diváka se Matěj a Petr Formanovi, synové zpěvačky a herečky Věry Křesadlové a režiséra Miloše Formana, poprvé podstatněji vepsali jako nenechavá dvojčata z populární trilogie Jaroslava Papouška Ecce Homo Homolka (1969), Hogo fogo Homolka (1970) a Homolka a tobolka (1972). Podobní byli i raubíři v dodnes reprízovaném crazy seriálu Taková normální rodinka. Coby mladý muž s upřímnýma očima a sympaticky civilním projevem se na filmovém plátně objevuje spíše Petr (např. Vojtěch, řečený sirotek (1989), Akumulátor I. (1993), Vaterland – Lovecký deník (2004), Horem Pádem (2004), Kousek nebe (2004), U mě dobrý (2008) atd.), který má k hraní blíž i díky svému studiu loutkoherectví na DAMU. Matěj vystudoval televizní a filmovou grafiku u prof. Jágra na Vysoké škole umělecko-průmyslové, hraje pouze příležitostně a působí především jako scénograf a ilustrátor knížek pro děti (např. Jiří Stránský: Povídačky pro Klárku, Bela Schenková: Polívkář z boudy, Písanka, Slabikář aj.).

Petr Forman Pro vlastní divadelní cestu Formanů měl vedle studia vliv zejména její začátek, který se odehrál na Divadelních poutích na Střeleckém ostrově. Hudebně-divadelní lunapark z konce komunistického režimu, napůl vážný a napůl recesistický pokus o vytvoření zábavného ostrova svobody, je přivedl k poetice, kterou se tak či onak zabývají doposud. Odtud si odnesli oblibu v pokleslém, „nenafoukaném“ divadle, které se dělá vlastníma rukama a z toho, co je po ruce, v divadle, které je přitažlivou směsicí šmíráckého komediantství, starobylých i moderních loutkáren a sousedského spolupobývání. Tady se také nejspíš rodí potřeba, která je pro ně později nad jiné typická: seskupovat kolem sebe zajímavé a výkonné kamarádsko-pracovní společenství.

Barokní opera Tyto principy pak naplno rozpracovávají od roku 1991 ve svém Divadle bratří Formanů (www.formanstheatre.cz). K dnešku mají na kontě sedm dlouhodobých projektů, mnohé z nich se v různých variacích stále udržují na repertoáru (z těch starších např. Barokní opera). Od roku 1992 spolupracují s francouzským Théâtre National de Bretagne, s nímž kočují po Francii i po jiných (mimo)evropských končinách. V českých zemích Formani zabodovali především s projektem Bouda/La Baraque (1997), což je, jak sami říkají, „večer v dřevěné boudě plný hudby, poezie, atmosfér, překvapení, zpěvu, tance, loutek, vína a zvířat“. Řečeno prostě jde o divadlo a hospodu v jednom. Aktéři rafinovaně navozují chutě a choutky všeho druhu a hostům se dostává opravdu slastně plného požitku, na duchu i na těle, loutkovými skeči počínaje a cikánskými čardáši konče. Podobnou atrakcí se stala i divadelní loď Tajemství, jež čas od času brázdí Vltavu, Labe i jiné vody. Na její palubě sehrávají Formani Nachové plachty (2000), inspirované stejnojmennou knihou Alexandra Grina. Představení je vzhledem k námořnickému prostředí sice poněkud lyrické a křehké, ale skvostně vyzdobená loď je naprostá rarita.

bratři Formanovi V poslední době se bratři Formani pokoušejí své nevázané a mile naivní hrátky přenést z ulice, bud, stanů a lodí do klasických divadelních stánků. I zde jsou příjemnými hostiteli, kteří diváka s klukovskou radostí i umanutou precizností okouzlují všemožnými smyslovými zážitky. Obzvláště si přitom dávají záležet na vizuálním dojmu (opera Philla Glasse La Belle et la Bête/Kráska a zvíře (2003) v Národním divadle získala prestižní Cenu Alfréda Radoka za výpravu, Klapzubova jedenáctka (2005) Eduarda Basse v Divadle Minor má v letošní anketě podobné naděje). Navíc svou jinakostí a nasazením příslušné instituce užitečně popichují. Bohužel však ochuzují diváka o svou jevištní přítomnost, protože se stále více stávají profesionálním „zákulisním tandemem“: Matěj jako scénograf, Petr jako režisér. A možná je to škoda i pro ně. Formani totiž v sobě napínavě kombinují rozpačitost se samozřejmostí či pokoru se suverenitou. Zmíněná potřeba „na nic si nehrát“ se přirozeně pojí s pokušením vstupovat do hravého kontaktu. Ostýchavost, plachost, věcnost a úspornost jejich jevištních kreací se proto nečekaně střídají s expresivním třeštěním a potutelným vyhráváním maličkostí, zvláště když mají v rukou loutky anebo jsou skryti za maskou. Toto „neherecké herectví“, odpovědně se vracející k reálnému „teď a tady“, není tak docela běžné a mělo by se pěstovat.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

20. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Vin Diesel si zahraje a rovnou bude i produkovat hranou verzi stolní hry Rock 'Em Sock 'Em Robots.
Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

19. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Koronavirus posunul plány všech velkých filmových studií, Marvel nevyjímaje. Velký odklad se týká i Shang-Chi, který dorazí v září a teď se představuje prvním teaserem.
Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

19. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Casting nového Indyho pokračuje a po oblíbené a nesmírně talentované Phoebe Waller-Bridge se k filmu přidává další skvělé jméno.
Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.