Maria Bellová

29. 7. 2008 13:51 - Téma | Autor: red

Maria Bellová zdroj: Archiv

Blonďatá herečka, která proslula úlohami osudem bitých, avšak nepoddajných žen v nenáročných akčních krimi i ambiciózních filmových dramatech

Maria Bellová Blonďatá herečka, která proslula úlohami osudem bitých, avšak nepoddajných žen v nenáročných akčních krimi i ambiciózních filmových dramatech. V minulosti jsme ji mohli vidět jako prostitutku Rosie v noirovém thrilleru Odplata (1999) nebo feťačku Kitty v tragikomedii Půlnoc nikdy nekončí (1998), představila se nám ale také coby atraktivní a světácká barmanka Lil v romanci Divoké kočky (2000).

Maria Elaina Bellová se narodila 18. dubna 1967 v pensylvánském městečku Norristown. Po střední škole nejprve snila o dráze právničky, na Villanova University proto nejprve začala studovat politické vědy. Ve třetím ročníku se však zapsala do kurzů herectví, zpočátku prý jen pro ukrácení dlouhé chvíle. V hraní našla Bellová brzy zalíbení a zakrátko rozjela do New Yorku, aby se stala hvězdou několika mimobroadwayských divadelních představení (objevila se například v dramatech The Killer Inside Me či Small Town Gals With Big Problems). Ve filmu Bellová debutovala již v roce 1992, konkrétně jednou z ústředních rolí v nezávislé romanci Maintenance (1992), výrazněji se však prosadila až v televizních produkcích. Nevelkými rolemi v akčních krimisériích jako The Commish (1995), Pan nikdo (1995) a Směr jih (1996) tato usměvavá blondýnka upoutala nejen řadu diváků, ale producenty. První nabídka na hlavní roli totiž přišla již v roce 1996…

Maria Bellová Televizní série Pan a paní Smithovi (1996-1997), která nabízela komediálně pojaté špionážní příhody dvou zvláštních agentů, se sice na televizních obrazovkách moc dlouho neohřála, přesto výrazně pomohla kariéře obou ústředních protagonistů – zkušenému Scottu Bakulovi a začínající Marii Bellové. Právě romantické jiskření a slovní přestřelky mezi dvojicí charismatických hrdinů totiž patřily k nejsilnějším momentům seriálu. Po předčasném konci této série tak Bellová nezůstala bez práce dlouho. Již v roce 1997 se objevila jako pediatrička Anna Del Amicová v jednom z nejpopulárnějších amerických seriálů Pohotovost a o rok později přijala novou výzvu – prorazit na stříbrné plátno. A svůj plán začala rázně naplňovat. Představila se totiž po boku Bena Stillera v životopisné tragikomedii o televizním scenáristovi Jerrym Stahlovi Půlnoc nikdy nekončí (1998) jako pacientka protidrogové léčebny Kitty a především v noirovém thrilleru Odplata (1999), kde si zahrála společně s Melem Gibsonem. Ultradrsný snímek o pomstě proradného kriminálníka na partě ještě proradnějších gangsterů v Bellové našel uvěřitelnou představitelku jediné sympatičtější postavy, šlapky Rosie, která hlavnímu „hrdinovi“ vypomáhá s jeho misí.

Maria Bellová ve filmu Odplata Ačkoli je Maria Bellová vnímána jako představitelka vedlejších úloh v akčně laděných thrillerech a dramatech, například již v roce 2000 zaujala hned dvakrát v romanticky laděných snímcích. Jako živelná barmanka Lil v romantickém dramatu Divoké kočky snadno zastínila oba ústřední představitele Piper Perabovou a Adama Garciu a její výkon je snad jediným důvodem, proč shlédnout snímek i dnes. V tragikomedii Karaoke pak mohla coby nespoutaná a vášnivá Suzi, cestující napříč Amerikou, navíc konečně uplatnila také svůj komediální talent. Ten jinak nechávají filmový tvůrci spíše zahálet a když už se ve filmografii Bellové objevuje snímek, který si vysloužil označení komedie, často je nutno doplnit ještě slůvko hořká. Satirickým nábojem totiž disponuje nejen životopisný snímek Auto Focus – Muži uprostřed svého kruhu (2002) s Gregem Kinnearem o sexem posedlém televizním herci Bobu Craneovi, ale i politická tragikomedie Silver City (2004) Johna Saylese ze zákulisí volebního štábu anebo komedie Děkujeme, že kouříte (2005) vyprávějící o mluvčím tabákového koncernu. Jeden ze svých nejlepších výkonů pak Bellová podala v krimikomedii Smolař (2003) coby servírka Natalie, jejíž láska obrátí naruby osud vyhlášeného pechfógla Bernieho (William H. Macy).

Maria Bellová v seriálu Pohotovost K nejvýraznějším dramatickým úlohám Marie Bellové je pak nutno přiřadit bývalou manželku věhlasného spisovatele (Johnny Depp), pronásledovaného šílencem, v thrilleru podle Stephena Kinga Tajemné okno (2004) či policejní psycholožku Alex v v krimithrilleru Assault on Precinct 13 (2005). Nejnověji pak můžeme Bellovou vidět po boku Vigga Mortensena v krimidramatu Dějiny násilí (2005) o obyčejném muži, který ve svém domě zastřelí dvojici násilníků. Ani první pokusy Marie Bellové přiřadit se mezi „seriozní“ herečky nemusejí skončit nejhůře, jak napovídají reakce na její výkon v dramatu The Sisters (2005), modernizované variaci na Čechovovy Tři sestry. V nejbližší době budeme moci Bellovou vidět rovněž v rodinném dramatu Flicka (2006), které se chystá i do našich kin, anebo jako manželka jednoho z hrdinných záchranářů v dramatu režiséra Olivera Stonea World Trade Center (2006), které se věnuje událostem 11. září 2001. Do světa hollywoodských velkofilmů vstoupila s dobrodružným snímkem Mumie: Hrob Dračího císaře (2008); po Rachel Weiszové zde převzala roli ústřední hrdinky Evelyn.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Hulk dostane kámošku a bude jí Tatiana Maslay

Hulk dostane kámošku a bude jí Tatiana Maslay

18. 9. 2020 | Novinky | Adam Homola

Marvel našel svoji She-Hulk.
Warner Bros se prý snaží přesvědčit Phoenixe hned ke dvěma pokračováním Jokera

Warner Bros se prý snaží přesvědčit Phoenixe hned ke dvěma pokračováním Jokera

17. 9. 2020 | Novinky | Adam Homola

Warnerům by se líbil další Joker, ale co na to Phoenix?
První trailer na druhou sezónu Mandaloriana slibuje rytíře Jedi

První trailer na druhou sezónu Mandaloriana slibuje rytíře Jedi

16. 9. 2020 | Trailery | Adam Homola

Lucasfilm a Disney konečně ukázali první záběry z druhé sezóny seriálu The Mandalorian.
Není čas zemřít: Rami Malek představuje svého záporáka Safina

Není čas zemřít: Rami Malek představuje svého záporáka Safina

15. 9. 2020 | Trailery | Adam Homola

Každý výrazný hrdina musí mít minimálně stejně výrazného záporáka a pro nového Jamese Bonda to platí dvojnásob.