Manderlay - preview

27. 10. 2005 - 9:11 | Téma | red

Manderlay - preview zdroj: tisková zpráva

CANNES 2005: Lars von Trier se vrací na nejslavnější filmový festival světa s druhým dílem své USA trilogie. Grace (Bryce Dallas Howard) tentokrát osvobozuje jižanskou plantáž od nemorálního otrokářství. • Po dvou letech od famózního Dogville se Lars von Trier (Prolomit vlny (Breaking the Waves)) letos vrátí na květnovým sluncem prozářenou Croisette s druhým dílem své „americké“ trilogie – s dílem „S“, čili Manderlay

Po dvou letech od famózního Dogville se Lars von Trier (Prolomit vlny (Breaking the Waves)) letos vrátí na květnovým sluncem prozářenou Croisette s druhým dílem své „americké“ trilogie – s dílem „S“, čili Manderlay.

Manderlay se odehrává jen krátce po událostech z Dogville, tedy ve 30. letech 20. století. Grace (dříve Nicole Kidman, nyní Bryce Dallas Howard) tehdy gang samopalníků jejího otce na poslední chvíli vysekal ze šlamastyky v zakomplexované vesnici Dogville.
Nyní hrdinka spolu s otcem (Willem Dafoe) a jeho ozbrojenou suitou křižuje Spojenými státy. Jako bouře krajem se ženou za místem, kde by mohli zakotvit. Neúspěšně. Zbývá poslední naděje: Jih.
Manderlay Dole v Alabamě nakonec černá auta na moment zastaví před ocelovou bránou starobylé plantáže jménem Manderlay. V okamžiku, kdy se výprava chystá na další pouť, vyběhne z mlází mladá černoška a hystericky prosí o pomoc.
Otec sice Grace nabádá, že by se neměla plést do cizích věcí, citlivá hrdinka už ale následuje dívku k sídlu plantáže.
Tady Grace objeví, že Manderlay je živým reliktem strašlivých dob minulých: ocelovou pěstí a tlustou knihou nedotknutelných pravidel zde bílá stařena vládne černým otrokům. Ti jsou podle vlastností a fyzických dispozic pečlivě rozděleni do 5 kategorií.
Manderlay Grace okamžitě prosí otce, aby jeho pistolníci Manderlay dobyli, neboť tenhle nesnesitelný a nedemokratický režim musí být okamžitě svržen! Otec svolí a Manderlay je dobyta. Grace se rozhodne zde zůstat a zavést moderní pořádky. Otec jí pro jistotu nechá pár svých mužů a odjíždí s varováním na rtech: Jestli se Gracein panenkovský plán začne hroutit, on tu nebude, aby jí z kaše vytáhnul.

Scénář, který jsem měl možnost před dvěma lety číst, byl vybroušený jako diamant. Příběh byl napnutý do velkolepého dramatického oblouku, bez jediné stránky navíc a s oběma hrstmi šibeničního humoru.

Manderlay Ačkoli se odehrává ve 30. letech a zabývá se otroctvím, v obecnější rovině řeší Manderlay šíření ideálů/ svobody za každou cenu, nehledě na místní tradice a zvyklosti.
Stejně jako Dogville, i Manderlay bylo natáčeno v ateliéru a z právě vydané upoutávky je zřejmé, že von Trier použil podobně přísnou a divadelní formu, jako v prvním dílu trilogie.
Největší rozruch okolo realizace snímku vyvolalo plánované usmrcení živého osla. Kvůli tomu z natáčení odkráčel herec John C. Reilly. Pod mediálním tlakem nakonec von Trier záběry s oslem vystříhal, protože se chtěl vyhnout tomu, aby se o filmu mluvilo díky oslovi a nikoli pro jeho skutečné hodnoty.

Manderlay Nicole Kidman se sice předloni v Cannes dušovala, že von Trierovi bude hrát Grace i v obou dalších pokračováních série. Hned příští měsíc ale kvůli nabitému programu roli pustila. Grace nakonec ztvárňuje typově podobná Bryce Dallas Howard (Vesnice (The Village)).
Kromě Willema Dafoea se ve filmu objeví Danny Glover (Saw), a z Dogville přišli Chlöe Sevigny (The Brown Bunny), herec-režisér Jean-Marc Barr (To je mé tělo (Too Much Flesh)), Jeremy Davies (The Million Dollar Hotel), či německý matador Udo Kier.

Manderlay do sépiových tónů zabalil Anthony Dod Mantle, kameraman Dogville a také několika dogma-filmů (Rodinná oslava (Festen), Julien Donkey-Boy).

Lars von Trier bude s Manderlay v Cannes patřit opět k horkým favoritům hlavního programu a jenom doufám, že se tenhle film v ČR objeví dřív, než rok poté.

Premiéra ve Francii: květen 2005

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

15. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Další díl Rychle a zběsile měl být sice dávno za námi, ale z loňské premiéry kvůli covidu sešlo a filmu se tak dočkáme letos.
Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

14. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Las Vegas je plné peněz i zombíků a Dave Bautista se s tím pokusí něco udělat.
Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

13. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Do připravovaného pokračování komiksárny Shazam! se přidává Lucy Liu.
Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

12. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Po celé řadě odkladů a komplikací se nový Indiana Jones začne natáčet v červenci, tentokrát už snad doopravdy.