Les Trois enterrements de Melchiades Estrada

23. 2. 2009 - 15:20 | Téma | red

Les Trois enterrements de Melchiades Estrada zdroj: tisková zpráva

Celovečerní režisérský debut oscarového herce Tommyho Lee Jonese. Celovečerní debut oscarového herce Tommyho Lee Jonese The Three Burials Of Melquiades Estrada, čili Tři pohřby Melquiadese Estrady, byl opravdovým černým koněm canneské přehlídky a ve finále bral celkem 2 ceny – za mužský herecký výkon a za scénář

The Three Burials Of Melquiades Estrada Celovečerní debut oscarového herce Tommyho Lee Jonese The Three Burials Of Melquiades Estrada, čili Tři pohřby Melquiadese Estrady, byl opravdovým černým koněm canneské přehlídky a ve finále bral celkem 2 ceny – za mužský herecký výkon a za scénář.

The Three Burials Of Melquiades Estrada se odehrává v moderním západním Texasu, na pomezí USA a Mexika.Místní rančer Pete Perkins (Tommy Lee Jones) má kamaráda. Kamarád se jmenuje Melquiades Estrada (Julio César Cedillo) a je u Peta na sezónních pracích, když ho někdo odpráskne. Melquaidesovo tělo se najde v pustině, pohřbené v mělkém hrobě. Šerif Belmont (Dwight Yoakam) má na Mexičany svůj názor, a tak se s žádným vyšetřováním ani příliš nenamáhá: chlapi Melquiadesovo tělo vyhrabou a pohřbí v chudáckém hrobě za vesnicí. Pete se na to nedívá rád. Pete chce spravedlnost a Pete si jí osedlá a nakonec se mu podaří viníka najít: je jím pohraničník Mike Norton (Barry Pepper). Pete ho unese a donutí, aby Melquiadese z hrobu vykopal a naložil na mulu. Všichni tři se pak vydávají na podivuhodnou cestu za řádným pohřbem, do umrlcovy rodné vísky na druhé straně jedné z nejpálivějších hranic tohoto světa.

The Three Burials Of Melquiades Estrada je westernové drama o síle přátelství, které vychází z linie drsných příběhů Sama Peckinpaha (Divoká banda), Přineste mi hlavu Alfreda Garcii (Bring Me the Head of Alfredo Garcia) a Clinta Eastwooda (Nesmiřitelní).

Tommy Lee Jones: „Mě s Clinetem pojí jedna věc. Nerad točím na víc, než na tři klapky. Myslím, že bysme to všichni měli zvládnout hned napoprvé a to druhé jetí je jako záloha. Třetí klapka je pro případ, že by se negativ poškrábal, nebo tak něco.“

Scénář The Three Burials Of Melquiades Estrada napsal mexický rodák Guillermo Arriaga, dvorní scénárista Alejandra Gonzáleze Iñárrita. Jeho scénáře k 21 Gramů i Amores perros se vyznačují skoky jak v čase, tak v úhlu pohledu a stejný princip Arriaga uplatnil i v Jonesově snímku.

Tommy Lee Jones (na tiskovce v Cannes): „Výraz western je dneska pejorativní, když už ne rovnou nadávka. Ale já si nemyslím, že se to vztahuje na náš film. Možná, že tam je pár koní a velký klobouky… [novinář: Já to pojmenoval současný western] Aha, OK, současný western, teď se začínám chytat. Nikdy jsem o tom takhle nepřemýšlel. Jak říká Guillermo, je to film o kultuře a o zemi, která má hranici.“

Pro Tommyho Lee Jonese je Pete v The Three Burials Of Melquiades Estrada dalším z dlouhé řady jeho oblíbených kamenných kovbojů a letos také hlavní dramatickou rolí.Barry Pepper se v ČR naposledy představil po boku Edwarda Nortona ve 25.hodině Spikea Leeho.

The Three Burials Of Melquiades Estrada snímal slavný britský kameraman Chris Menges, mezi jehož práce patří obrazově opojná dramata Rolanda Joffého Misie (The Mission), či Vražedná pole (The Killing Fields). The Three Burials Of Melquiades Estrada vznikalo v produkci Luca Bessona, pro kterého tak jde po delší době o umělecky úspěšný projekt. Ocenění v Cannes by měla pomoci dostat film do světových distribucí, kde jej zatím bohužel nenacházíme.

Tommy Lee Jones: „Chtěl jsem hlavně udělat studii sociálního kontrastu mezi zemí na jih a na sever od Rio Grande. Chtěl jsem porozumět tomu, jaké věci jsou tam stejné, jaké jsou jiné, jak jsou mimo kontrolu, jaká by tam mohla existovat ironie, jaké bezpráví, sláva, krása a jaké vykoupení byste mohli najít v téhle oblasti, která má svou vlastní tvář, hodnotu, něco co nejde oklamat, něco co rostlo a vyvíjelo se, něco, co nelze ovládat.“

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství dorazí v dubnu

Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství dorazí v dubnu

24. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Třetí díl spinoffu Harryho Pottera jménem Fantastická zvířata má datum premiéry i nový název.
Stříhala původní Star Wars, teď kritizuje nové: „Otřesné“

Stříhala původní Star Wars, teď kritizuje nové: „Otřesné“

23. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Nová trilogie Star Wars je všechno, jen je jednomyslně opěvovaná. A teď se do ní pustila i editorka původní trilogie.
Ewan McGregor si pochvaluje natáčení seriálu Obi-Wan Kenobi

Ewan McGregor si pochvaluje natáčení seriálu Obi-Wan Kenobi

22. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Ewan McGregor si šel pro svoji první cenu Emmy za hlavní roli v seriálu Halston a při té příležitosti zmínil i svůj aktuálně nejočekávanější projekt.
Režisér Hellboye pošle do Uličky přízraků Bradleyho Coopera a Cate Blanchett

Režisér Hellboye pošle do Uličky přízraků Bradleyho Coopera a Cate Blanchett

21. 9. 2021 | Trailery | Adam Homola

Oscarový režisér Guillermo del Toro se vrací a zase to bude o monstrech, jen o těch trochu jiných.