Leonard Nimoy

3. 7. 2009 - 8:26 | Téma | red

Leonard Nimoy zdroj: tisková zpráva

Herecký veterán je už od padesátých let spjat s žánrem sci-fi. I dnes zůstává v povědomí díky své nejslavnější roli, panu Spockovi ze seriálu Star Trek

Leonard Nimoy Herecký veterán je už od padesátých let spjat s žánrem sci-fi. I dnes zůstává v povědomí díky své nejslavnější roli, panu Spockovi ze seriálu Star Trek. Populárního mimozemšťana si poprvé zahrál už v roce 1964 v epizodě Klec a (zatím) naposledy v Abramsově revivalu Star Trek (2009).

Leonard Simon Nimoy se narodil 26. března 1931 v Bostonu, stát Massachusetts, do rodiny ukrajinských emigrantů židovského původu Maxe a Dory Nimoyových. Herectví se na ochotnické bázi věnuje od svých osmi, universitní léta ale strávil studiem fotografie (University of California, Los Angeles) a pedagogiky (Boston College). Filmovému herectví se věnuje od padesátých let, debutoval v tragikomedii Queen for a Day (1951) a drobné role mu byly nabízeny po celou dekádu. Exotický vzhled jej předurčil k záporným postavám. Dočkal se celé záplavy úloh v béčkových sci-fi filmech: nalezneme jej v klasice typu Them! (1954) ale i zapadlých titulech jako Zombies of the Stratosphere (1952) nebo The Brain Eaters (1958). Získal i jednu hlavní roli, a to v boxerském dramatu Kid Monk Baroni (1952). Jeho hereckou dráhu přerušila jen vojenská služba, roku 1955 Nimoy armádu opouští s hodností seržanta. Pracoval též jako taxikář, prodavač ve zverimexu, uvaděč v kině, nebo výrobce limonády.

Leonard Nimoy Ve filmu nedokázal Leonard Nimoy nalézt uplatnění, byla zde ale televize. Diváci si jej všimli v dobrodružném seriálu Sea Hunt (1958-60), anebo ve westernových sériích Wagon Train (1959-61) či Gunsmoke (1961-66). Ve své science-fiction kariéře pokračoval antologiemi The Twilight Zone (1961) a The Outer Limits (1964). A potom už přišel Nimoyův velký průlom: seriál Star Trek a v něm postava vulkánského prvního důstojníka Spocka, jehož charakterizují špičaté uši a suše racionalistický náhled na svět. Z pana Spocka se stala snad vůbec nejoblíbenější figura této vesmírné ságy a zároveň jediný hrdina, který prošel všemi fázemi seriálu. Vždyť se představil už v pilotní epizodě Klec (1964), tehdy jako člen posádky. V letech 1966-69 utvořil proslulý pár s šviháckým kapitánem Kirkem (William Shatner). Svého hrdinu namluvil v animované sérii (1973-74) a ztělesnil jej také v sedmi z celkových jedenácti celovečerních filmů – včetně posledního dobrodružství Star Trek (2009).

Leonard Nimoy jako pan Spock Ze stigmatu jménem pan Spock se herecká kariéra Leonarda Nimoye už nikdy neprobrala. Filmové úlohy získal jen dvě: ve westernu Catlow (1971) hrál lovce lidí Millera, ve sci-fi hororu Invaze zlodějů těl (1978) psychiatra a příznivce new age Davida Kibnera. Televize mu alespoň nabídla postavu mistra převleků Parise ve špionážní sérii Mission: Impossible (1969-71), ale také Morrise Meyersona, manžela izraelské ministerské předsedkyně Goldy Meirové (Ingrid Bergmanová), v životopisném snímku A Woman Called Golda (1982) – tato úloha mu přinesla nominaci na cenu Emmy. Převážně ale působil jako ikona v rozmanitých fantastických projektech, většinou v roli moudrého starce (pořad o paranormálních jevech In Search of…, 1976-1982; sci-fi Báječný nový svět, 1998; seriál Fringe, 2009). Značný ohlas vzbudilo jeho divadelní působení, například v Equusu nebo v monodramatu Vincent, věnovaném malíři Van Goghovi.

Leonard Nimoy Nimoy úspěšně unikal do jiných uměleckých oborů: k filmové a divadelní režii, scenáristice, básnictví i hudbě. Vedle režie Star Treku III: Pátrání po Spockovi (1984) a Star Trku IV: Cestě domů (1986) působil jako úspěšný komediograf. Jeho největším hitem byl snímek Tři muži a nemluvně (1987); režíroval také veselohry Být dobrou matkou (1988) či Svátost manželská (1994). Vydal deset hudebních alb, devět knih poezie a také dvě literární autobiografie – I Am Not Spock (1977) a I Am Spock (1995).

Za svůj život byl dvakrát ženatý. V manželství se Sandi Zoberovou (1954-87) se narodila dcera Julie (*1955) a syn Adam (*1956), jenž působí jako televizní režisér. Jeho druhou ženou je herečka Susan Bayová (od 1988), sestřenice režiséra Michaela Baye (pro jehož snímek Transformers: Pomsta poražených, 2009, Nimoy namluvil robota Fallena).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Prequel Šíleného Maxe se odkládá, Furiosy se dočkáme až v roce 2024

Prequel Šíleného Maxe se odkládá, Furiosy se dočkáme až v roce 2024

16. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Mad Max: Zběsilá cesta patří k tomu nejlepšímu, co na poli akčních filmů vzniklo, a to nejen za posledních deset let.
Padla poslední klapka disneyovského Predátora

Padla poslední klapka disneyovského Predátora

15. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Ani jsme se nenadáli a další Predátor je hotový, respektive míří z placu do postprodukce.
Bondovka Není čas zemřít představuje nové agentky

Bondovka Není čas zemřít představuje nové agentky

14. 9. 2021 | Trailery | Adam Homola

James Bond na to nebude v novém filmu sám, to už víme nějakou dobu. A teď se můžete na nové agentky podívat hezky zblízka.
Tom Cruise si může oddechnout. Konečně dotočil další Mission Impossible

Tom Cruise si může oddechnout. Konečně dotočil další Mission Impossible

13. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Sedmá Mission Impossible je hotová, ale osmička Cruise ještě pořád čeká.