Land of the Dead

22. 9. 2009 - 10:31 | Téma | red

Land of the Dead zdroj: tisková zpráva

Mrtví vládnou Zemi. Lidstvo se třese v poslední pevnosti. John Leguizamo, Asia Argento, Dennis Hopper a Simon Baker v nejnovějším pokračování nejslavnější horrorové série všech dob od George A. Romera.

Po sérii Resident Evil z hlavy Paula W.S. Andersona, remaku Úsvitu mrtvých (Dawn of the Dead) Zacka Snydera a komediích typu Soumrak mrtvých (Shaun of the Dead) Edgara Wrighta se na plátna kin konečně dostane zombie-příspěvek toho, který tenhle žánr kdysi odpálil: Land of the Dead George A. Romera. Světová premiéra byla v nedávné době neočekávaně předsunuta z podzimního na časný letní termín.

Odehrává se dnes. Zombie se bezcílně potloukají zpustošenou krajinou. Zbytky lidské civilizace se opevnily za zdmi jednoho z těch betonových komplexů, kterým říkáme města. Tady se snaží znovu získat svou dřívější suverenitu i obchoďáky na předměstí.
V bezpečí věží mrakodrapů ale u kormidla sedí parta, které je špína dole naprosto jedno, a tak společnost na ulici začne ovládat anarchie.
Zombie samy se mezitím vyvíjejí do inteligentních bytostí (vzpomínáte na Day of the Dead?) a drtivý útok na město je jen otázkou času.

Land of the Dead Romero se s Land of the Dead vrací k žánru, který jej nejen proslavil, ale který on sám před téměř 40 lety černobílou nízkorozpočtovou krvárnou Noc oživlých mrtvol oživil, obnovil, či dokonce založil.
V novodobých horrorech jsou zombie rychlí dravci: v Resident Evil jde o důsledek genetické manipulace, v Úsvitu mrtvých potom o na první pohled viditelnou změnu oproti Romerově třicet let starému originálu.
V Land of the Dead se však nemrtví šourají stejně výhružně pomalu, jako kdysi!
Upoutávka k filmu v první polovině shrnuje vývoj útoku zombií z prvních 3 dílů tetralogie. Poté přichází akční segment z LOTD sepjatý s HC kytarovkou (původní hudbu složili Johnny Klimek a Reinhold Heil, kteří spolu s německým režisérem Tomem Tykwerem zformovali band Pale 3).
Land of the Dead John Leguizamo (pro IGN): „Je to hodně ambiciózní kus. Je to akční film, je politický. Je tam taky trochu srandy. Všude jdou zombie a všechno je pod kontrolou několika málo pravičáků. Pak jsou tu dělňasové, to jsem já a Simon Baker. Jsme tam, abychom dostali od zombií nějaký zásoby.“
John Leguizamo vytvořil výrazné vedlejší role už v Moulin Rouge!, Šňupu (Spun) i Assault on Precinct 13 a to samé se dá s klidem čekat od jeho Chola v LOTD. Simona Bakera bylo možno vidět v Kruhu 2 (The Ring Two). Asia Argento, dcera slavného italského horrorového producenta Daria Argenta se co nevidět ukáže ve Van Santově „nirvanovém“ dramatu Last Days.
Městského playera Kaufmana dává zarostlý Dennis Hopper se svým známým šílenstvím v očích.
Ve zvláštních rolích zombií se objeví i Simon Pegg a Edgar Wright ze Soumraku mrtvých a také Tom Savini, slavný horrorový maskér a tvůrce zvláštních efektů.

Scénárista a režisér George A. Romero začínal jako režisér televizních reklam. 100 000 dolarů na kultovku Noc oživlých mrtvol dal dohromady s přáteli, později ale díky právním kličkám přišel o práva z prodeje videokazet.
Po několika dalších menších filmech Romero roku 1978 rozšířil sérii „Dead“ o její druhý a nejúspěšnější díl: Dawn of the Dead. Na tomhle filmu se Romero poprvé potkává se Savinim.
V jednom z dalších snímků, Creepshow, se Romero poprvé, ale rozhodně ne naposledy pustil do adaptace románu Stephena Kinga. V polovině 80.let přišlo třetí pokračování „Dead“ – propadák Day of the Dead. Od té doby nezaznamenal Romero výraznější úspěch, jeho jméno se ale stalo legendou, neboť jeho „Deads“ se v horrorové branži staly jedněmi z nejcitovanějších děl.

K Land of the Dead se proto vztahují velká očekávání, navíc násobená zvědavostí, jak se matador vypořádá se zmíněnou testosteronovou konkurencí.
Romero vždycky dbal na určitý společenský podtext a možná tady by mohl své protivníky rozdrtit.

Premiéra v USA: 24.06.2005.
Česká premiéra: 08.09.2005.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Prequel Šíleného Maxe se odkládá, Furiosy se dočkáme až v roce 2024

Prequel Šíleného Maxe se odkládá, Furiosy se dočkáme až v roce 2024

16. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Mad Max: Zběsilá cesta patří k tomu nejlepšímu, co na poli akčních filmů vzniklo, a to nejen za posledních deset let.
Padla poslední klapka disneyovského Predátora

Padla poslední klapka disneyovského Predátora

15. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Ani jsme se nenadáli a další Predátor je hotový, respektive míří z placu do postprodukce.
Bondovka Není čas zemřít představuje nové agentky

Bondovka Není čas zemřít představuje nové agentky

14. 9. 2021 | Trailery | Adam Homola

James Bond na to nebude v novém filmu sám, to už víme nějakou dobu. A teď se můžete na nové agentky podívat hezky zblízka.
Tom Cruise si může oddechnout. Konečně dotočil další Mission Impossible

Tom Cruise si může oddechnout. Konečně dotočil další Mission Impossible

13. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Sedmá Mission Impossible je hotová, ale osmička Cruise ještě pořád čeká.