Klauni - recenze

28. 11. 2013 19:45 - Recenze | Autor: František Fuka

Klauni - recenze Zdroj: Archiv

Viktor (Jiří Lábus), Max (Oldřich Kaiser) a Oskar (Didier Flamand) spolu před deístkami let pořádali v Praze úžasná klaunská představení. Pak se ale staly různé věci (osobní o společensko-politické), jejich trio se rozpadlo a Oskar emigroval do Francie. Nyní se vrací, aby v Praze uspořádal představení, ale do setkání se stárnoucími ex-kolegy se nijak příliš nežene. Že by zakročil osud...?

Klauni jsou nový film Viktora Tauše, který vznikl v koprodukci ČR - Slovensko - Lucembursko - Finsko podle scénáře Petra Jarchovského.

Klauni jsou výpravný, drahý, mezinárodně koprodukční film se špičkovými českými i zahraničními herci v hlavních rolích. Má místy velmi dobrou kameru. Má skvělé masky (fakt jsem si myslel, že Lábus na stará kolena dopadl takhle). O to smutnější je, že se nepovedl, za což může v maximální možné míře scénář Petra Jarchovského.Každý ze tří protagonistů má svá traumata: Viktor se musí starat o svou velmi nemocnou ženu a je plný nenávisti ke zbývajícím dvěma klaunům. Oskar má vztahové problémy se svou mladší francouzskou partnerkou a se svou českou dcerou a vnučkou. A na Maxe zbylo co? Na Maxe zbyla rakovina konečníku.

Všichni tři se musejí vypořádávat s věcmi, které mají k humoru daleko. A asi jim k tomu měl pomáhat humor, z čehož ovšem ve scénáři moc nezůstalo a skutečnost, že všichni tři jsou klauni, je pro děj filmu téměř irelevantní. Nejlépe v tomto ohledu dopadl Kaiser, který má pár dokonale fungujících "hořkohumorných" scén (půjčování hřebenu plešatým pacientům, vztah s mladou manželkou Evou Jeníčkovou).

Ještě bizarnější je skutečnost, že tři hlavní postavy si jdou většinu filmu svým vlastním příběhem, aniž by se setkávaly nebo prováděly jakoukoliv jinou interakci se zbývajícími dvěma hlavními postavami! Za téměř neuvěřitelnou pokládám skutečnost, že ve filmu je přesně JEDNA scéna, ve které něco provádějí všichni tři společně (nebo to možná jsou dvě scény, ale okamžitě na sebe navazují) a přesně NULA scén, ve kterých předvádějí všichni tři dohromady nějakou klauniádu (v jakémkoliv smyslu tohoto slova)! Výjimkou je posledních 30 sekund filmu, které mají náznak jistého hořko-komediálního kouzla, které jinak většině snímku chybí.

Působí to dojmem, jako kdyby někdo vzal tři průměrné čtyřicetiminutové bakalářské příběhy o třech různých lidech a dodatečně je sestříhal do jednoho celovečerního filmu.

klauni_plakat--kopie-2-580x300 Zdroj: Archiv

Tato scéna, ani nic, co by se jí podobalo, ve filmu není


Viktor Tauš, podobně jako ve Sněženkách a machrech po 25 letech, ovládá filmové řemeslo a dokáže dát záběrům vizuální poetiku, ale není mu to nic platné, neboť scénář je velmi těžkopádný, film má dvě hodiny a musíme vždy přetrpět 10 minut balastu, než se dostaneme ke 3 minutám něčeho zajímavého (ať už dojemného nebo vtipného). Valná většina podařených scén a hlášek je vidět v traileru.

Filmu dále velmi vadí dabing. Ano, dabing. Některé postavy (včetně Oskara) totiž jsou nadabované a zní to ve všech případech rušivě, obzvlášť rušivě v případě herců, kteří hrají pražské Čechy (a tudíž mi uniká důvod, proč je nehrají a nemluví Češi).

Vyložených WTF okamžiků je ve filmu jen málo: Například když v nemocnici chtějí vyléčit Kaiserovi škytavku tím, že mu přiloží skalpel těsně k ohryzku, nebo když Kaiser říká 49leté Evě Jeníčkové "ty se máš, tobě je teprve 30".

Zrovna u tohoto filmu je mi VELICE líto, jak dopadl. Když nic jiného, Kaiser s Lábusem by si zasloužili na stará kolena se objevit v něčem, v čem by dostali příležitost naplno prokázat svůj nezanedbatelný talent. Klauni bohužel touto příležitostí nejsou a každý okamžik prokazování svého talentu si v nich musejí doslova "urvat", navzdory nepodařenému scénáři.

Hodnocení: 40 %

Zdroje: FFFILM

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Mizerové vydělávají peníze a Sony začíná připravovat čtyřku

Mizerové vydělávají peníze a Sony začíná připravovat čtyřku

20. 1. 2020 | Novinky | Adam Homola

Will Smith a Martin Lawrence se vrátí ještě jednou. V aktuálním Mizerové navždy se sice chvástají klasickou filmovou hláškou, že to tentokrát bude už fakt naposledy, ale dobře víme, že něco takového nezastavilo ani Vina Diesela.
Velké návraty velkých hvězd, od Forda až po Smithe

Velké návraty velkých hvězd, od Forda až po Smithe

17. 1. 2020 | Téma | Matěj Svoboda

Do kin se vrátili Will Smith a Martin Lawrence. Jejich Mizerové začali svou filmovou kariéru v roce 1995, dvojka vznikla o osm let později, ale na trojku se čekalo až do letošního roku. Celých sedmnáct let!
Taika Waititi prý jedná s Disney o natáčení Star Wars

Taika Waititi prý jedná s Disney o natáčení Star Wars

17. 1. 2020 | Novinky | Adam Homola

Režisér Taika Waititi prý začíná vyjednávat s Disney o natočení filmu z univerza Star Wars.
Guns Akimbo vypadá z prvního traileru tak trochu jako Crank

Guns Akimbo vypadá z prvního traileru tak trochu jako Crank

16. 1. 2020 | Trailery | Adam Homola

Daniel Radcliffe se po Harry Potterovi neupsal jedné velké značce za druhou a nebojí se toho. Umí si vybírat hodně zajímavé role v menších a často i odvážných produkcích, které na masy rozhodně necílí. A podobně to bude i v novince Guns Akimbo.