Kdo zabil Bambi?

2. 12. 2004 - 13:42 | Téma | red

Kdo zabil Bambi? zdroj: tisková zpráva

První režijní pokus dosavadního úspěšného scénáristy Gilla Marchanda (za svůj scénář k filmu Harry to s vámi myslí dobře získal francouzského Césara za rok 2000) je psychologickým thrillerem

První režijní pokus dosavadního úspěšného scénáristy Gilla Marchanda (za svůj scénář k filmu Harry to s vámi myslí dobře získal francouzského Césara za rok 2000) je psychologickým thrillerem. Kdo zabil Bambi? snese srovnání i s filmy Alfreda Hitchcocka, které se nebojí připomenout ani sám režisér (ve filmu najdeme jasný odkaz například na mistrovské Psycho).

Mladá sestřička Isabelle (Sophie Quinton) jde na praxi do nemocnice, kde se setkává s chirurgem Philippem (Laurent Lucas, Harry to s vámi myslí dobře). Ten od začátku působí velice uzavřeným dojmem a v dívce vyvolává rozporuplné pocity. Isabelle trpí malátností a bolestí hlavy, které se poprvé projeví právě při úvodním setkání dvou hlavních postav. Jejich vztah je tedy od začátku poznamenán malátností a nejasností na jedné straně a jasným rozdělením mocenských pozic na straně druhé. Doktor Philipp nazve mladou stážistku Bambi – a opravdu – v jejích očích najdeme strach, jemnost a naivitu, kterou vkládáme do očí mladého kolouška. Isabelle je ale okolnostmi nucena, aby svoji zakřiknutost potlačila, protože v nemocnici začne docházet k podivným událostem. Stážistka hledá pomoc u své starší sestřenice (Catherine Jacobová) a svého snad příliš mladého chlapce (Yasmine Belmadi). Snaží se vyrovnat se svými protichůdnými pocity a přesvědčit ostatní, že její představy (noční můry?) nejsou jen výplody příliš dobrodružné mysli.

Scénárista a debutující režisér Gilles Marchand vystavěl svůj tajemný příběh na několika konstantách, které byly již mnohokrát viděny. Přesto je dokázal proměnit tak, že udrží pozornost na více než dvě hodiny. Vztah poddanosti vůči sebejisté moci zní jako omleté klišé, ale Marchand jej přenesl z banální každodennosti do hlubin lidské psychiky. Příběh je důsledně vyprávěn z pohledu hlavní hrdinky Isabelle, a tak někdy nevíme, zda jde o skutečnost či zlý sen (který je navíc v závěru vtipně vypointován jazykovou hrou). Stejně tak neměnné je i prostředí: osamělá moderní nemocnice zasazená doprostřed louky ve dne působí téměř přívětivým dojmem. V noci na ni však padá zlověstnost hororových sídel a tím, co se odehrává uvnitř, připomene i prohnilou nemocnici z Království Larse von Triera. Tajemnost je od začátku filmu znásobena zobrazením nemocničního interiéru. Prázdné bílé chodby se zářivkovým osvětlením, přítmí nočních pokojů - oboje vyvolává dojem odcizení a neútulnosti. Doktor Philipp jako by s tímto prostředím splýval a jeho bílý plášť mu dovoluje mizet a objevovat se náhle a bez nejmenšího narušení tíživého ticha.

Každý záběr (kamera Pierre Milon) filmu Kdo zabil Bambi? je precizně vystavěn, působí čistě a smysluplně. Tímto způsobem také narůstá napětí, které se v kontrastu se zdánlivou jasností scén umocňuje. Z řádu a strohosti vybočuje jen pokoj na internátě, který svou neuspořádaností a rudým zabarvením (opět kontrastuje s bělostí nemocnice) odráží Isabellino zmatené a nepokojné nitro, a scéna divokého večírku, který je opět důsledně rudě zabarven.

Psychologický průnik do mužských i ženských vášní a snů je podpořen precizními hereckými výkony v hlavních i vedlejších rolích a adekvátním hudebním doprovodem. Režisér Marchand říká, že při tvorbě filmu měl na paměti slova psychoanalytika Theodora Reika (přítel S. Freuda): „Mladá pacientka byla chudá a spořádaná. Její sny byly pravým opakem.“ Začínající sestřička Isabelle jako by oné pacientce z oka vypadla.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.
Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

15. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Další díl Rychle a zběsile měl být sice dávno za námi, ale z loňské premiéry kvůli covidu sešlo a filmu se tak dočkáme letos.
Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

14. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Las Vegas je plné peněz i zombíků a Dave Bautista se s tím pokusí něco udělat.
Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

13. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Do připravovaného pokračování komiksárny Shazam! se přidává Lucy Liu.