Kdo je kdo: Spider-Man a jeho nepřátelé

2. 5. 2007 - 20:51 | Téma | red

Kdo je kdo: Spider-Man a jeho nepřátelé zdroj: tisková zpráva

Norman Osborn je jedním z nejbohatších lidí v New Yorku a otcem nejlepšího přítele Petera Parkera Harryho, Peter hlavně díky svým studijním úspěchům patří mezi Osbornovy oblíbence

Norman Osborn je jedním z nejbohatších lidí v New Yorku a otcem nejlepšího přítele Petera Parkera Harryho, Peter hlavně díky svým studijním úspěchům patří mezi Osbornovy oblíbence. Osudovou chybu Norman Osborn učinil, když na sobě tajně provedl vědecký experiment. Sice tak získal velkou sílu, bohužel však zešílel a stal se z něj padouch Green Goblin (v prvním dílu Spider-Mana). Tak jako láká Norman Osborn (který si svou druhou identitu stále ještě neuvědomuje) Petera Parkera k práci ve své laboratoři, chce se Green Goblin spojit se Spider-Manem a přetáhnout ho na stranu zločinu. Svou proměnu v Green Goblina si Osborn po čase uvědomí, zjistí také, kdo se ukrývá pod maskou Spider-Mana, a rozhodne se Parkera zabít. V souboji na život a na smrt mezi Spider-Manem a Green Goblinem však vyhrává prvně jmenovaný a Norman Osborn umírá.

Spider-Man Norman Osborn Willem Dafoe se již od osmdesátých let řadí k výrazným postavám americké kinematografie. Hrál ve filmech Olivera Stonea (Četa – za ni byl nominován na Oscara - a Narozen 4. července), Davida Lynche (Zběsilost v srdci) či Anthonyho Minghely (Anglický pacient), jeho nejslavnější rolí je Ježíš ve Scorseseho Poslední pokušení Krista (1988). Objevil se také jako záporák v akční Nebezpečné rychlosti 2: Zásahu (1997). Druhou nominaci na Oscara získal Dafoe za roli ve snímku Ve stínu upíra (2001).

Spider-Man 2 Harry Osborn Harold Osborn byl jediným skutečným přítelem mladého Petera Parkera. Pohledný a sympatický mladík se trápil snad jen tím, že mu jeho zaměstnaný otec nevěnoval pozornost a raději se zajímal o jeho mnohem chytřejšího kamaráda Petera. Po skončení střední školy žil Harry s Peterem ve společném podnájmu. Jejich přátelství ale poznamenal fakt, že Harry začal chodit s Peterovou tajnou láskou Mary Jane, a později i to, že Mary Jane začala dávat přednost Peterovi před Harrym. Jejich přátelství by však mohlo zničit snad jen jediné: odhalení identity Spider-Mana. Pavoučího muže totiž Harry viní z vraždy svého otce. Rozhodne se tedy obléknout na sebe kostým Green Goblina a pomstít svého otce. Napoprvé mu šokující pravda o Peteru Parkerovi/Spider-Manovi zabránila kamaráda zavraždit, zaváhá i podruhé?

Šestadvacetiletý James Franco patří k největším hereckým talentům současnosti. Zazářil v televizním životopisu filmové hvězdy padesátých let James Dean (v roce 2001 za tento snímek získal Zlatý glóbus), v režijním debutu Nicolase Cage Sonny (2002) či po boku Roberta De Nira v dramatu Hodina pravdy (2001).

Druhořadého kriminálníka Flinta Marka proměnila radiace v superpadoucha Sandmana. Díky tomu je schopen přesýpat se do jakéhokoli tvaru anebo ztuhnout jako skála. S pěstmi umí zacházet brilantně, s hlavou už to tak slavné není. Sandman normálně nebývá pro Spider-Mana vážnějším soupeřem, ale když se spojí s Green Goblinem nebo s Venomem, to je potom jiná káva. Ve filmu se střet mezi Spider-Manem a Sandmanem stává veskrze osobní záležitostí – měl to být právě Flint Marko, kdo kdysi, ještě před svou „proměnou“, zastřelil Peterova strýčka Bena.

Thomas Haden Church si svých patnáct minut slávy užil až v roce 2004. Zasloužil se o to svým výkonem v tragikomedii Bokovka (2004). V příběhu dvou mužů, kteří rozhodně „jako víno“ nevyzráli, si zahrál velkohubého herce Jacka – a byl po zásluze odměněn oscarovou nominací. Do té doby byl Church prakticky neznámý, vždyť jeho nejvýznamnější úlohou byl proradný lovec Lyle v taškařici Král džungle (1997).

Fotograf Eddie Brock nikdy nepatřil k elitě. A vždycky si našel důvod žárlit na úspěšnějšího kolegu z Daily Bugle Petera Parkera. Kdo může za to, že se jednoho krásného dne Brock ocitl na dlažbě? Parker, Spider-Man… prostě všichni ostatní. Eddie Brock je zkrátka ideální partner pro dalšího zneuznance, inteligentního vesmírného symbionta, který ještě před chvilkou poskytoval Spider-Manovi nejen novou (černobílou) image, ale taky řadu inovovaných schopností. Jenže tenhle mimozemský návštěvník má svojí hlavu a často ho to táhne jinam než Spider-Mana samotného. A taky moc rád ubližuje druhým. Peter Parker, muž silné vůle, se symbionta dokázal zbavit. Ale slaboučký Brock, který vždy odmítal převzít odpovědnost za svůj život? Ten mu plně podléhá a stává se monstrózním Venomem, který Spider-Mana pronásleduje takřka na každém kroku.

Topher Grace je v Americe slavný zásluhou sitcomu That '70s Show (1998-2005). My Evropané jsme ho „objevili“ až díky Soderberghově Traffic – nadvládě gangů (2000), retru Úsměv Mony Lisy (2003) a především díky komedii V dobré spoečnosti (2004), kde Grace ztělesňuje ambiciózního manažera Cartera.

Spider-Man 2 J. Jonah Jameson John Jonah Jameson, vydavatel novin Daily Bugle, je jedním z největších odpůrců Spider-Mana a proti oblíbenému hrdinovi neustále burcuje veřejné mínění. Předpokládá totiž, že Spider-Man je největší hrozbou pro Newyorčany a své hrdinství pouze umně předstírá. Ironií osudu si prací pro Jamesonovy noviny přivydělává jako fotograf Peter Parker. Je to totiž právě on, kdo přináší ty nejexkluzivnější fotografie Spider-Manových činů…

J. K. Simmons se stal televizní hvězdou díky detektivní sérii Právo a pořádek (1997-2004). Herec, který účinkoval také ve filmech Pravidla moštárny (1999), Mexičan (2001) či Lupiči paní domácí (2004), patří k oblíbencům režiséra Sama Raimiho. Ten ho obsadil nejen do obou dílů Spider-Mana, ale i do baseballové romance Hra snů (1999) a do thrilleru Téměř dokonalý zločin (2000).

Spider-Man 2 Doctor Octopus Uznávaný vědec Otto Octavius se dal na cestu zločinu až poté, co v jeho laboratoři došlo k havárii, která způsobila, že se čtveřice mechanických chapadel spojila s jeho tělem. Z Octavia se tak stal Doctor Octopus, familiérně nazývaný Doc Ock. Octavia nepoznamenala nehoda pouze na těle, ale také na duchu; nyní je z něj nebezpečný šílenec, bažící po moci, který rozhodně nebude váhat použít sílu k prosazení svého cíle, jímž je uskutečnění olbřímího experimentu. Pozdě si uvědomí svou chybu - při úspěšné snaze zabránit tragédii zemře.

Alfred Molina získal svou první výraznou filmovou roli ve filmu Stevena Spielberga Dobyvatelé ztracené archy (1981) a od té doby se objevil v několika desítkách převážně vedlejších rolí. Představil se ve filmech Bez dcerky neodejdu (1991), Mrtvý muž (1995) či Frida (2002). Často je obsazován do záporných rolí (western Maverick, romantické drama Čokoláda).

Spider-Man 2 Dr. Connors Vědec Curt Connors patří k mentorům Petera Parkera a k uznávaným odborníků v oblasti genového inženýrství. Po amputaci pravé ruky se rozhodl pro zkoumat regenerační schopnosti plazů, jeho cílem bylo vyléčit své zranění. Experiment se mu však vymkl z rukou a Connors se proměnil ve stvůru podobnou plazu nazývanou Lizard (Ještěr). Jeden ze Spider-Manových největších nepřátel chce nahradit lidstvo sobě podobnými bytostmi. Toto vše se odehrálo v comicsové verzi příběhů Spider-Mana, v té filmové Connors stále ještě zůstává člověkem, neštěstí, které ho přivedlo na scestí, se však blíží…

Dylan Baker patří mezi představitele vedlejších filmových a televizních rolí, namátkou zmiňme filmy Skandální odhalení (1994), Celebrity (1998), Náhodné setkání (1999), Ironie osudu či Road to Perdition (oba 2002). Zatím asi nejvýraznější příležitost dostal Baker v thrilleru Cela (2000) s Jennifer Lopezovou.

Kdo je kdo: Spider-Man a jeho přátelé

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

18. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

První trailer na nového Predátora je tady a ukazuje, že tentokrát dostaneme něco nejspíš výrazně jiného, než co nám tahle série doposud nabízela.
Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

17. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Hollywoodský superproducent Jerry Bruckheimer prozradil, že ve vývoji jsou hned dvě verze Pirátů z Karibiku 6.
V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.
Druhá Duna našla svého císaře, zahraje si ho Christopher Walken

Druhá Duna našla svého císaře, zahraje si ho Christopher Walken

13. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Natáčet by se mělo začít letos na podzim a s premiérou se pak počítá na říjen příštího roku.