Kdo je kdo: Spider-Man a jeho nepřátelé

13. 7. 2004 - 17:24 | Téma | red

Kdo je kdo: Spider-Man a jeho nepřátelé zdroj: tisková zpráva

Norman Osborn je jedním z nejbohatších lidí v New Yorku a otcem nejlepšího přítele Petera Parkera Harryho, Peter hlavně díky svým studijním úspěchům patří mezi Osbornovy oblíbence

Norman Osborn je jedním z nejbohatších lidí v New Yorku a otcem nejlepšího přítele Petera Parkera Harryho, Peter hlavně díky svým studijním úspěchům patří mezi Osbornovy oblíbence. Osudovou chybu učinil Norman Osborn, když na sobě tajně provedl vědecký experiment. Sice tak získal velkou sílu, bohužel však zešílel a stal se z něj padouch Green Goblin (v prvním dílu Spider-Mana). Tak jako láká Norman Osborn (který si svou druhou identitu stále ještě neuvědomuje) Petera Parkera k práci ve své laboratoři, chce se Green Goblin spojit se Spider-Manem a přetáhnout ho na stranu zločinu. Svou proměnu v Green Goblina si Osborn po čase uvědomí, zjistí také, kdo se ukrývá pod maskou Spider-Mana, a rozhodne se Parkera zabít. V souboji na život a na smrt mezi Spider-Manem a Green Goblinem však vyhrává prvně jmenovaný a Norman Osborn umírá.

Spider-Man Norman Osborn Willem Dafoe se již od osmdesátých let řadí k výrazným postavám americké kinematografie. Hrál ve filmech Olivera Stonea (Četa – za ni byl nominován na Oscara - a Narozen 4. července), Davida Lynche (Zběsilost v srdci) či Anthonyho Minghely (Anglický pacient), jeho nejslavnější rolí je Ježíš ve Scorseseho Poslední pokušení Krista (1988). Objevil se také jako záporák v akční Nebezpečné rychlosti 2: Zásahu (1997). Druhou nominaci na Oscara získal Dafoe za roli ve snímku Ve stínu upíra (2001).

Spider-Man 2 Harry Osborn Harold Osborn byl jediným skutečným přítelem mladého Petera Parkera. Pohledný a sympatický mladík se trápil snad jen tím, že mu jeho zaměstnaný otec nevěnoval pozornost a raději se zajímal o jeho mnohem chytřejšího kamaráda Petera. Po skončení střední školy žil Harry s Peterem ve společném podnájmu. Jejich přátelství ale poznamenal fakt, že Harry začal chodit s Peterovou tajnou láskou Mary Jane, a později i to, že Mary Jane začala dávat přednost Peterovi před Harrym. Jejich přátelství by však mohlo zničit snad jen jediné: odhalení identity Spider-Mana. Pavoučího muže totiž Harry viní z vraždy svého otce. Rozhodne se tedy obléknout na sebe kostým Green Goblina a pomstít svého otce.

Šestadvacetiletý James Franco patří k největším hereckým talentům současnosti. Zazářil v televizním životopisu filmové hvězdy padesátých let James Dean (v roce 2001 za tento snímek získal Zlatý glóbus), v režijním debutu Nicolase Cage Sonny (2002) či po boku Roberta De Nira v dramatu Hodina pravdy (2001). Právě dokončuje svůj autorský debut The Ape.

Spider-Man 2 J. Jonah Jameson J. Jonah Jameson, vydavatel novin Daily Bugle, je jedním z největších odpůrců Spider-Mana a proti oblíbenému hrdinovi neustále burcuje veřejné mínění. Předpokládá totiž, že Spider-Man je největší hrozbou pro Newyorčany a své hrdinství pouze umně předstírá. Ironií osudu si prací pro Jamesonovy noviny přivydělává jako fotograf Peter Parker. Je to totiž právě on, kdo přináší ty nejexkluzivnější fotografie Spider-Manových činů…

J. K. Simmons se stal televizní hvězdou díky detektivní sérii Právo a pořádek (1997-2004). Herec, který účinkoval také ve filmech Pravidla moštárny (1999), Mexičan (2001) či Lupiči paní domácí (2004), patří k oblíbencům režiséra Sama Raimiho. Ten ho obsadil nejen do obou dílů Spider-Mana, ale i do baseballové romance Hra snů (1999) a do thrilleru Téměř dokonalý zločin (2000).

Spider-Man 2 Doctor Octopus Uznávaný vědec Otto Octavius se dal na cestu zločinu až poté, co v jeho laboratoři došlo k havárii, která způsobila, že se čtveřice mechanických chapadel spojila s jeho tělem. Z Octavia se tak stal Doctor Octopus, familiérně nazývaný také Doc Ock. Octavia nepoznamenala nehoda pouze na těle, ale také na duchu; nyní je z něj nebezpečný šílenec, bažící po moci, který rozhodně nebude váhat použít sílu k prosazení svého.

Alfred Molina získal svou první výraznou filmovou roli ve filmu Stevena Spielberga Dobyvatelé ztracené archy (1981) a od té doby se objevil v několika desítkách převážně vedlejších rolí. Představil se ve filmech Bez dcerky neodejdu (1991), Mrtvý muž (1995) či Frida (2002). Často je obsazován do záporných rolí (western Maverick, romantické drama Čokoláda).

Spider-Man 2 Dr. Connors Vědec Curt Connors patří k mentorům Petera Parkera a k uznávaným odborníků v oblasti genového inženýrství. Po amputaci pravé ruky se rozhodl pro zkoumat regenerační schopnosti plazů, jeho cílem bylo vyléčit své zranění. Experiment se mu však vymkl z rukou a Connors se proměnil ve stvůru podobnou plazu nazývanou Lizard (Ještěr). Jeden ze Spider-Manových největších nepřátel chce nahradit lidstvo sobě podobnými bytostmi. Toto vše se odehrálo v comicsové verzi příběhů Spider-Mana, v té filmové Connors stále ještě zůstává člověkem, neštěstí, které ho přivedlo na scestí, se však blíží… (tento motiv by se pravděpodobně měl objevit ve třetím dílu).

Dylan Baker patří mezi představitele vedlejších filmových a televizních rolí, namátkou zmiňme filmy Skandální odhalení (1994), Celebrity (1998), Náhodné setkání (1999), Ironie osudu či Road to Perdition (oba 2002). Zatím asi nejvýraznější příležitost dostal Baker v thrilleru Cela (2000) s Jennifer Lopezovou.

Kdo je kdo: Spider-Man a jeho přátelé

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

15. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Další díl Rychle a zběsile měl být sice dávno za námi, ale z loňské premiéry kvůli covidu sešlo a filmu se tak dočkáme letos.
Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

14. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Las Vegas je plné peněz i zombíků a Dave Bautista se s tím pokusí něco udělat.
Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

13. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Do připravovaného pokračování komiksárny Shazam! se přidává Lucy Liu.
Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

12. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Po celé řadě odkladů a komplikací se nový Indiana Jones začne natáčet v červenci, tentokrát už snad doopravdy.