Intimní osvětlení

27. 4. 2005 - 21:13 | Téma | red

Intimní osvětlení zdroj: tisková zpráva

Jakkoliv Intimní osvětlení patří do stejné rodiny filmů jako české snímky Miloše Formana nebo první díl trilogie o rodině Homolkových, vždy zůstávalo v jejich stínu

Jakkoliv Intimní osvětlení patří do stejné rodiny filmů jako české snímky Miloše Formana nebo první díl trilogie o rodině Homolkových, vždy zůstávalo v jejich stínu. Tedy co se týče diváckého povědomí; podle kritiků patří Intimní osvětlení zcela po právu mezi deset nejlepších českých filmů všech dob.

Miloš Forman, režisér Ecce homo Homolka Jaroslav Papoušek i autor Intimního osvětlení Ivan Passer na svých raných filmech většinou pracovali společně a používali stejná formální východiska (neherci, improvizace, dokumentárnost). Přitom je ale u každého z těchto snímků jasně patrné, kdo měl zrovna hlavní slovo. Passerovi chybí Formanova jedovatost i Papouškova bodrost; je ze všech tří nejcitlivější a má své postavy nejvíc rád. Bohužel neměl příležitost svůj potenciál zcela rozvinout: kromě Intimního osvětlení v Čechách natočil pouze krátkometrážní Fádní odpoledne (původně součást hrabalovského cyklu Perličky na dně). V roce 1969 odešel pracovat do USA, kde cit pro českou náturu pochopitelně příliš uplatnit nemohl.

Intimní osvětlení V autorské explikaci Passer tvrdí, že těžištěm Intimního osvětlení je spíše stav než příběh a že snímek je „prostoupen bohatstvím sociologických faktů“. S obojím nelze než souhlasit. Scénář vznikl narychlo, úpravou údajně nepoužitelného scénáře Václava Šaška, a tvoří jej pouze série situací a impresí. Sociologická rovina plyne jak z polodokumentárního způsobu natáčení, tak i ze zmíněného Passerova citu pro národní mentalitu. Výsledkem je živočichopisný snímek, v němž se prakticky nic neděje, ale z tohoto nic přitom zdánlivě samovolně vyrůstá bohatství postřehů, myšlenek a emocí. Intimní osvětlení tak kromě dobové atmosféry postihuje i obecnější mravní postoje. Například staví do opozice materiálně zaopatřený život bez přesahu a budoucnosti s mladickými ambicemi a ideály, sleduje rodinné stereotypy či dokumentuje posuny v partnerských vztazích.

Jádrem nedlouhého filmu je setkání dvou přátel, kteří se od společných studií na konzervatoři dlouhá léta neviděli. Petr se uchytil v symfonickém orchestru a užívá si svobody s atraktivní přítelkyní po boku. Ředitel provinční hudební školy Bambas se oženil s typickou českou maminou, dostavuje rodinný domek a po víkendech hraje na pohřbech. Během ospalého venkovského víkendu přátelé porovnají své životní situace, zavzpomínají na dávné sny, podniknou donkichotskou vzpouru a nakonec zjistí, že jsou vlastně spokojení.

Intimnímu osvětlení se někdy vytýká absence struktury, což je jako stěžovat si, že impresionistické obrazy nemají jasné kontury. Intimní osvětlení stojí a padá s lenivou maloměšťáckou náladou, s hořkosladkým pocitem, že lépe už asi bylo. Passer do filmu vložil zvláštní tichou melancholii. Postavy zobrazuje s otcovskou něhou a atmosféru buduje z všednosti a banalit. V tomto poetickém civilismu se šrámkovská lyrika mísí s přesně odposlouchanými dialogy a odpozorovanými situacemi. Do snímku se otiskl i neuspěchaný způsob výroby, při níž se štáb nebránil improvizaci či náhodám (například scéna s venkovským bláznem) a užíval si rodinného klimatu vilky, kde se natáčelo. (Představitelka Petrovy přítelkyně Věra Křesadlová vzpomíná, jak kameraman Miroslav Ondříček jednou rukou ostřil a druhou ujídal z talíře buchet.)

Podobně jako v mnoha filmech české nové vlny se i v Intimním osvětlení pracuje s herci a neherci, jakkoliv zde ti druzí převažují. Nejznámější tváří mezi nimi je Jan Vostrčil (známý z Formanových českých filmů), který svým obvyklým furiantstvím zastiňuje představitele hlavních hrdinů Zdeňka Bezuška a Karla Blažka.

Intimní osvětlení nejlépe popisují adjektiva jako láskyplný, laskavý a lidský, bohužel zdevalvovaná v souvislosti s plytkými populistickými dílky. V tomto případě však fungují bez jakékoliv ironie či pejorativnosti.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

19. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Bruce Banner, respektive jeho Hulk, je jedna z nejoblíbenějších postav Marvelu. Teď se ale seznámíme s jeho sestřenicí...
Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

18. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

První trailer na nového Predátora je tady a ukazuje, že tentokrát dostaneme něco nejspíš výrazně jiného, než co nám tahle série doposud nabízela.
Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

17. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Hollywoodský superproducent Jerry Bruckheimer prozradil, že ve vývoji jsou hned dvě verze Pirátů z Karibiku 6.
V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.