Hra s nevěrou

23. 2. 2009 - 16:23 | Téma | red

Hra s nevěrou zdroj: tisková zpráva

Švédský režisér Mikael Håfström udělal v roce 2003 bijákem Zlo (Ondskan) díru do světa

Švédský režisér Mikael Håfström udělal v roce 2003 bijákem Zlo (Ondskan) díru do světa. Svým nejnovějším thrillerem Hra s nevěrou (Derailed) jí za sebou zase může klidně zavřít.

Hra s nevěrou Ženatý muž středních let Charles Schine (Clive Owen) kráčí po tenkém ledě. Jeho dcerka trpí jakousi zhollywoodizovanou formou cukrovky, která je bizarně fatální a nechává rodinu neustále na jehlách pochyb a starostí. Kvůli pořízení drahých přístrojů si Charles musel vzít druhou hypotéku a také se vzdal milované práce učitele. S nevolí šel vydělávat do reklamky a možná díky téhle nevoli se zakázkám nevěnuje, jak by měl. A šéf to vidí. Ještě důležitější ale je, že Charlie dnes ráno nestihne vlak do práce a tím pádem se mu naskytne možnost seznámit se s Lucindou Harrisovou (Jennifer Anistonová).

Přes bezproblémový vztah doma Lucinda Charliemu okamžitě učaruje. Možná to bude tím, že její oči neustále říkají „Ano“. Ježto je ale i Lucinda vdaná, dostává operace s krycím jménem „Sex“ náboj téměř síly Mission: Impossible. Po marném bloudění dvojice nakonec zdárně skončí v zapadlém hotýlku. Lucinda se rozvzdychá k tónům ukázkově laciné skladby z béčkového pornofilmu, a potom se rozletí dveře. Objeví se chlap s kapucou na hlavě, s pistolí v ruce a francouzským akcentem v hrdle. LaRoche (Vincent Cassel). Charlieho zmlátí, Lucindu znásilní, oba okrade a uteče. Šokantní událost je pro hrdiny přirozenou stopkou rašícímu vztahu. Jaké je ovšem Charlesovo překvapení, když se mu LaRoche ozve a začne ho vydírat!

Hra s nevěrou Scénář Stuarta Beattieho (též Collateral) je napsaný podle svazujících šablon, s neochvějným konzervativním pohledem na svět. Překvapivost zvratů je obroušena na minimum a ze „hry“ zůstává nevzrušivé doplňování křížovky. Ale tak to obvykle bývá, když nehrajete vy.

Clive Owen je se svým beránčím pohledem packala od začátku jasnou obětí, na kterou v průběhu filmu čeká přerod v hrdinu. Zachraňovat kohokoli a kdekoli umí Owen minimálně od série The Hire i o půlnoci. Změna z tatíka na ranaře mi u něj ale ve Hře s nevěrou připadá příliš nucená, jako kdyby se herec moc snažil. Stejným neduhem bohužel trpí i Hra s nevěrou jako celek. Håfström na jedné straně cítí noirový potenciál příběhu, na té druhé vyvolává dojem reálného příběhu. Jeho filmový jazyk je ztuhlý, prokřehlý a podobně jako mnoho dalších autorů jej debut v Hollywoodu nezastihl v nejlepší formě.

Hra s nevěrou Vincent Cassel v LaRocheovi pouze opakuje svojí „zlou“ fazónu. Mnohem plastičtěji a efektněji jí podal už před deseti lety v kultovní Nenávisti. Jennifer Anistonová je coby Lucinda nalíčená jako utahaná, vyžilá rachejtle, a přitom ztvárňuje svůdnici. Aniston se snaží vybruslit ze své obvyklé komediální polohy seč jí síly stačí. Bohužel jí rysy tvrdnou v křeči a herečka tak jakoby odráží rozpoložení svého režiséra. Ansámbl ozvláštňují rappeři RZA a Xzibit, každý z nich na opačné straně barikády. RZA dostal jako Charlieho kamarád Winston větší příležitost než LaRocheova gorila Dexter v Xzibitově podání, ale na víc než pár fórů to taky nestačí. Pozoruhodný je Giancarlo Esposito v drobné roličce detektiva Churche. Celou dobu mi připomínal Boba Dylana.

Oproti všem výše shrnutým výtkám je nakonec velmi zajímavou stránkou Hry s nevěrou kamera. Film, jenž se odehrává v Chicagu a okolí, nasnímal Peter Biziou čerstvým okem. Vzdáleně to připomíná Lehtovu práci na českém Restartu: neotřelé úhly pohledu a kompozice, které v běžném americkém thrilleru nenajdete.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

She-Hulk představuje velkého zeleného obra v ženském podání

19. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Bruce Banner, respektive jeho Hulk, je jedna z nejoblíbenějších postav Marvelu. Teď se ale seznámíme s jeho sestřenicí...
Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

Indiánský Predátor se představuje v první ukázce, v kinech ho neuvidíte

18. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

První trailer na nového Predátora je tady a ukazuje, že tentokrát dostaneme něco nejspíš výrazně jiného, než co nám tahle série doposud nabízela.
Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

Disney opatrně připravuje nové Piráty z Karibiku s Margot Robbie a zároveň bez ní

17. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Hollywoodský superproducent Jerry Bruckheimer prozradil, že ve vývoji jsou hned dvě verze Pirátů z Karibiku 6.
V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

V Praze natáčený The Gray Man tu ještě není a už se chystají další dva díly

16. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Že z The Gray Mana nebude jen jediný, jednorázový film, víme už úplně od počátku projektu. A teď se chystá jak pokračování, tak prequel.