Horory Rogera Cormana v Lucerně

17. 8. 2009 - 17:33 | Téma | red

Horory Rogera Cormana v Lucerně zdroj: tisková zpráva

Série filmů podle povídek Edgara Alana Poea. V přehlídce S Kafkou do kina, která tvoří pražské Ozvěny píseckého Festivalu nad řekou, je uváděn i soubor filmových přepisů povídek Edgara Allana Poea

Roger Corman V přehlídce S Kafkou do kina, která tvoří pražské Ozvěny píseckého Festivalu nad řekou, je uváděn i soubor filmových přepisů povídek Edgara Allana Poea. Jejich autorem je americký filmový producent a režisér Roger Corman (nar. 1926). Ten přistupoval k výběru poeovských námětů a jejich zpracování velmi volně, takže pod jednotlivými názvy snímků se skrývají kombinace i několika povídek. Koncem padesátých a počátkem šedesátých let dvacátého století Corman realizoval převážně ve vlastní produkci sedm celovečerních filmů, barevných a širokoúhlých, jak tehdejší doba u atraktivních snímků žádala. Corman nebyl nikdy režisérem první kategorie, který by byl schopen dosáhnout výrazných uměleckých výsledků. Jeho hororové filmy dosahují jen běžné, řemeslné kvality. Nepostrádají ovšem, zejména při pohledu z časového odstupu, kouzlo filmové patiny, zjevné v používání dobových dějových klišé a produkčních technologií (ve výpravě a trikových záběrech). Sjednocujícím prvkem celé série (s výjimkou jednoho filmu) je americký herec Vincent Price (vysoký 193 cm) obsazený do hlavních rolích.

plakát k filmu Havran Zánik domu Usherů (1960) a Jáma a kyvadlo (1961) jsou typické gotické horory, postavené na strašidelné atmosféře zanedbaného šlechtického sídla, kdesi na venkově, kde náhodný návštěvník může zastihnout jen duševně nemocného pána s jeho nepočetným služebnictvem. Převážně interiérové scény připomínají svou výstavbou melodramata období němého filmu, jen přehnaně expresívní dialogy jsou mluvené, nikoliv v mezititulcích. Povídkový snímek Hrůzné historky (1962) předvádí Poeovy povídky Morella, Černá kočka a Fakta případu pana Valdemara. Předčasný pohřeb (1962) zdlouhavě rozvádí stejnojmennou Poeovu povídku o hrůze pohřbení zaživa v důsledku katalepsie. Hlavní roli zde hrál uznávaný americký herec Ray Milland. Vybočením z hororové řady je hororová parodie Havran (1963), v níž Corman parafrázuje Poeovu nejslavnější báseň a rozvíjí ji do čarodějnického souboje tří mágů (herecky se zde vyřádili Vincent Price, Boris Karloff a Peter Lore). Ve dvou závěrečných snímcích z roku 1964 dosáhl Corman dokonalosti svého stylu. Ligeina hrobka je opět volnou parafrází předlohy, předností filmu je zdařilé finále v podobě barvitě podaného požáru šlechtického sídla. Maska Červené smrti spojuje stejnojmennou povídku s povídkou Skokan. Velkolepost interiérových staveb a kostýmů zde dosahuje vrcholu, kamera Nicolase Roega vytváří barevné schéma odpovídající námětu.

Na píseckém Festivalu nad řekou byly uvedeny všechny jmenované snímky, v pražské Lucerně pět z nich (bez Zániku domu Usherů a Hrůzných historek). V Levných knihách na DVD vyšly českými titulky opatřené filmy Havran, Zánik domu Usherů a Jáma a kyvadlo.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Prequel Šíleného Maxe se odkládá, Furiosy se dočkáme až v roce 2024

Prequel Šíleného Maxe se odkládá, Furiosy se dočkáme až v roce 2024

16. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Mad Max: Zběsilá cesta patří k tomu nejlepšímu, co na poli akčních filmů vzniklo, a to nejen za posledních deset let.
Padla poslední klapka disneyovského Predátora

Padla poslední klapka disneyovského Predátora

15. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Ani jsme se nenadáli a další Predátor je hotový, respektive míří z placu do postprodukce.
Bondovka Není čas zemřít představuje nové agentky

Bondovka Není čas zemřít představuje nové agentky

14. 9. 2021 | Trailery | Adam Homola

James Bond na to nebude v novém filmu sám, to už víme nějakou dobu. A teď se můžete na nové agentky podívat hezky zblízka.
Tom Cruise si může oddechnout. Konečně dotočil další Mission Impossible

Tom Cruise si může oddechnout. Konečně dotočil další Mission Impossible

13. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Sedmá Mission Impossible je hotová, ale osmička Cruise ještě pořád čeká.