François Dupeyron

18. 1. 2005 - 13:17 | Téma | red

François Dupeyron zdroj: tisková zpráva

Francouzský režisér a tvůrce filmu Můj učitel Ibrahim. Rodák z francouzského Tartasu François Dupeyron (1950) patří k těm francouzským režisérům střední generace, kteří se nespecializují na nějaký konkrétní filmový žánr

François Dupeyron Rodák z francouzského Tartasu François Dupeyron (1950) patří k těm francouzským režisérům střední generace, kteří se nespecializují na nějaký konkrétní filmový žánr. Na svém kontě má tvůrce, který se většinou podílí i na scénářích svých filmů, mimo jiné i drama Takové divné místo k setkání (Drole d’endroit pour une rencontre, 1988), v němž si hlavní role zahráli Catherine Deneuveová a Gérard Depardieu a jež se hrálo v České televizi, či psychologický horor La Machine (1994) s Depardieuem a Nathalií Bayeovou, který měl v roce 1995 premiéru i v českých kinech.

Dupeyron v rámci celovečerní režie debutoval už v roce 1978 snímkem L’orniere a k dnešnímu datu má na svém kontě čtrnáct celovečerních snímků. V roce 2001 si vydobyl ocenění na MFF v San Sebastianu filmem C’est quio la vie? a jeho dva krátké snímky - hrané Lamento (1988) a dokumentární La nuit du hibou (1985) - získaly ve svých kategoriích Césara. Můj učitel Ibrahim, za nějž Dupeyron obdržel nominaci na cenu Golden Star na MFF v Marakéši, se vedle snímku La chambre des officiers (2001, nominace na tři Césary) stal bezkonkurenčně nejoceňovanějším titulem jeho filmografie. Zároveň je jedním z nejzajímavějších francouzských filmů posledních let. Dupeyronovým zatím posledním filmem je snímek Inguélézi, který měl premiéru v letošním roce.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Mortal Kombat možná dostane hned několik pokračování

Mortal Kombat možná dostane hned několik pokračování

22. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Studio Warner Bros má s Mortal Kombatem velké plány a pokud se něco nepokazí, u prvního dílu jen tak neskončí.
Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

20. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Vin Diesel si zahraje a rovnou bude i produkovat hranou verzi stolní hry Rock 'Em Sock 'Em Robots.
Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

19. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Koronavirus posunul plány všech velkých filmových studií, Marvel nevyjímaje. Velký odklad se týká i Shang-Chi, který dorazí v září a teď se představuje prvním teaserem.
Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

19. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Casting nového Indyho pokračuje a po oblíbené a nesmírně talentované Phoebe Waller-Bridge se k filmu přidává další skvělé jméno.