Fimfárum 2

17. 7. 2006 - 16:11 | Téma | red

Fimfárum 2 zdroj: tisková zpráva

Pohádky Jana Wericha podruhé v animované podobě. Jak animovaná tvorba, tak právě pohádky Jana Wericha patří k šafránu českých luhů a hájů

Jak animovaná tvorba, tak právě pohádky Jana Wericha patří k šafránu českých luhů a hájů. Kreslené či loutkové celovečerní příběhy mají u nás poněkud smůlu (viz např. nedoceněná Báječná show). Také laskavý – ale i černý – humor Jana Wericha rovněž stěží najde dnes své pokračovatele. I z tohoto pohledu díky za první filmové Fimfárum, jež nabídlo pět pohádek, i za toto druhé, v němž jsou pohádky čtyři (v knižní předloze stále ještě některé zbyly). Tři nové příběhy jsou spíš rozvernější, jeden pak je o něco vážnější, s mírně filozofičtějším přesahem. Tomu odpovídají i zvolené postupy, hudba, práce s obrazem.

Moře, strýčku, proč je slané?

Na úvod nás čeká oddechovější „pověst“ o tom, proč je moře slané, kterou režíroval Jan Balej, podílející se na výtvarné stránce s Alfonsem Mensdorff-Pouillym. Příběh vypráví o dvou bratrech. Jeden je tradičně chudý, druhý bohatý. Když už chudý nemá doma se ženou a sedmi dětmi co jíst, zajde za bohatým pro výslužku, a ten ho s ní pošle k čertu. Naštěstí díky dobré radě od pekla odrodilého čerta chudý dobře vybere odměnu. Mlýnek lidem v městečku pomůže, ale bohatého bratra potrestá. Zajímavé jsou různé přesahy do dnešní doby, parodující jvysedávání dětí u televize, komunistické slogany, odkazy na jiná díla.

Tři sestry a jeden prsten

Druhý příběh režírovala Vlasta Pospíšilová, výtvarníkem byl Petr Poš a animace se ujal David Filcík. Rozverná vyprávěnka (či spíše hříčka) popisuje, co se stane, když se manželky po trhu opijí pivkem. Za pivo utratí peníze, které vydělaly, a teď jim nezbývá, než čekat na zázrak. A skutečně najdou u Božích muk skříňku s prstenem. Jenže rozdělit na tři díly nejde. Nakonec jej má dostat ta, která nejvíce vyvede svého muže. Užijeme si někdy krutých šprýmů; místo bujarého veselí by ony ženy možná potřebovaly na holou, když jim poctivá práce jejich mužů stojí jen za šprýmy. Ale jsem chlap, určitě to vidím zkresleně...

Hrbáči z Damašku

Nejdelší pohádka (scénář, střih a režie Aurel Klimt, výtvarník Martin Velíšek a animace Jan Smrčka a Aurel Klimt) nás zavede do muslimských zemí. Naštěstí v ní nedojde ke karikaturám Mohameda ani Alláha. Tři oškliví bratři kováři řeší po vyhnání z Damašku dilema: když budou stále pospolu, mohou být lidem jen pro smích. Proto se rozhodnou jít každý svou cestou. Nejmladšímu se začne dařit, ale když k němu přispěchají jeho dva bratři, situace se tragikomicky zamotá. Příběh je dosti dlouhý, přesto patří k nejkompaktnějším, i s oním výše uvedeným filozofickým přesahem, jen závěrečné vyznění mohlo být důrazněji podané.

Paleček

Na závěr se objeví oddychový a příjemný příběh, jímž se po skoro dvaceti letech vrací k animovanému filmu Břetislav Pojar. Spolupracoval zde s výtvarníkem Pavlem Koutským. Palečkovy příhody s rodiči, loupežníky, sněžnými obry a králem vedou k tomu, že se z malinkého chlapce stane královský vojenský pozorovatel. V aktuální vsuvce se animované postavičky schovají za oponu poté, co kolem proběhne televizor, jako by chtěly naznačit, že v dnešní době mají odzvoněno. Což by však byl krutý konec pohádky.

Příběhům dominuje suchý, až černý humor, různé narážky a skutečně velice povedená hudba Vladimíra Merty, vycházející ze současné world music s prolínáním českomoravských lidových a folkových žánrů. Respektuje i ducha jednotlivých pohádek; buď svou odlehčeností, či orientální meditativností. V celkovém kontextu jeden z nejlepších současných českých filmů, na němž je ta trocha spěchu s dokončovacími pracemi v drobné míře znát, přesto bychom k němu těžko hledali zajímavější českou konkurenci.

NA SPECIÁL TISCALI k 32. LFŠ

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

20. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Vin Diesel si zahraje a rovnou bude i produkovat hranou verzi stolní hry Rock 'Em Sock 'Em Robots.
Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

19. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Koronavirus posunul plány všech velkých filmových studií, Marvel nevyjímaje. Velký odklad se týká i Shang-Chi, který dorazí v září a teď se představuje prvním teaserem.
Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

19. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Casting nového Indyho pokračuje a po oblíbené a nesmírně talentované Phoebe Waller-Bridge se k filmu přidává další skvělé jméno.
Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.