Fantastická čtyřka a Silver Surfer

3. 7. 2008 - 10:32 | Téma | red

Fantastická čtyřka a Silver Surfer zdroj: tisková zpráva

Když na počátku šedesátých let psali Stan Lee a Jack Kirby první příběhy comicsové Fantastické čtyřky, zamýšleli ji jako rodinný tým, který se mezi sebou neustále škádlí a mezitím zachraňuje svět

Když na počátku šedesátých let psali Stan Lee a Jack Kirby první příběhy comicsové Fantastické čtyřky, zamýšleli ji jako rodinný tým, který se mezi sebou neustále škádlí a mezitím zachraňuje svět. Této podobě se nezpronevěřil ani režisér Tim Story, když publiku představil jejich první filmové dobrodružství. A diváci to ocenili. Fantastická čtyřka jen v domovských Spojených státech vydělala bratru 150 milionů dolarů, celosvětově pak 330 milionů. O vzniku (minimálně jednoho) pokračování nemohlo být pochyb. To vše navzdory „nezasvěceným“ kritikám, které jaksi nechtěly pochopit, že dětinskost, v humoru i v akci, už k Fantastické čtyřce už od jejích počátků neodmyslitelně patří.

Rok se sešel s rokem a druhý díl je na světě. Ten, kdo od jedničky zhnuseně odvracel zraky, by do kina neměl chodit ani tentokrát. Skoro vše zůstává při starém. Režie se opět chopil Tim Story. Také herecké obsazení zůstává totožné, od anglické hvězdičky Ioana Gruffudda (Reed Richards alias Mr. Fantastic) přes novou hollywoodskou sexbombu Jessicu Albaovou (Susan Stormová/Invisible Woman) až po televizní herce Chrise Evanse (Johnny Storm neboli Human Torch), Michaela Chiklise (Ben Grimm/Thing) a Juliana McMahona (Victor Von Doom).

Dvojka se při zachování původní koncepce vydává cestou známou už z předchozích comicsovo-filmových sérií X-Men a Spider-Man: rozšířit ansámbl o novou postavu a děj tak zkomplikovat a zahustit. Jak už naznačuje samotný název, klíčovým nováčkem na filmových plátnech bude Silver Surfer. Z valné většiny za zrod Stříbrného surfaře zodpovídají tvůrci vizuálních efektů ze studia WETA Digital, kteří už mají zkušenost s oživováním King Konga anebo Gluma z trilogie Pán prstenů. Jistý podíl na jeho zosobnění ale mají také herec a kaskadér Doug Jones, který jej předehrával před zeleným pozadím, a Laurence Fishburne, jenž Silver Surferovi propůjčil svůj hluboký hlas.

Vše to začalo zcela nevinně. Fantastické čtyřce i jejím členům se nikdy nedařilo líp. Láska mezi Sue a Reedem jenom kvete, chystá se velká svatba. A není sil, které by ji mohly zastavit. Vždyť Reedův úhlavní sok Victor Von Doom byl přednedávnem zmražen, roztaven a uschován do krabice. Zkrátka a dobře – na hlavu poražen. Jenže takhle snadno se comicsoví padouši nevzdávají. Koho tedy překvapuje, že se Von Doom opět objevuje na scéně? Ale to ještě není všechno. K Zemi totiž míří hrozba z vesmíru, aby zasela strach do lidských myslí. Silver Surfer. Tajemná bytost, ač sama dostatečně hrozivá, je ale pouhou předzvěstí věcí příštích...

Silver Surfer. Právě on je hlavním lákadlem pro comicsumilovné diváky. A taky jednou z nejtragičtějších postav ze marvelovského světa. Už jeho účast ve druhé Fantastické čtyřce je tak trochu překvapením. Není to totiž tak dávno, kdy měl a mohl dostat svůj vlastní film. Ještě někdy v roce 1999 se o tomto projektu vedly ohnivé spekulace. Nedostatky v počítačové animaci však tehdy ještě jeho debutu na plátně zabránily.

Chronologicky i věcně je však jeho spojení s Fantastickou čtyřkou zcela na místě. V comicsu tomu nebylo jinak. Kdysi padouch, dnes hrdina, to je Silver Surfer. Poprvé se objevil v příběhu Fantastic Four # 48 (1966), aby zvěstoval příchod požírače planet Galactuse. To je taky jeho práce. Se členy F4 tehdy svedl krátký souboj, vše ale směřovalo k gigantickému střetu mezi jeho pánem Galactusem a našimi velkými hrdiny. Byla to válka o budoucnost celé planety. Silver Surfer zůstal tehdy spíše v ústraní. Nezničitelný stříbrňák nebyl vždycky poskokem galaktického všežravce. Na své planetě Zenn-La se jmenoval Norrin Radd a byl věhlasným astronomem. Ve snaze zachránit své blízké ale učinil s Galactusem dohodu – stane se jeho heroldem a bude pro něj vyhledávat nové a nové světy k pojídání, jeho domov ale zůstane zachován. Až na Zemi se vymanil z Galactusova vlivu a aby odčinil své hříchy, stal se superhrdinou. Ve comicsu stará historie, ve filmu patrně hudba budoucnosti. Dojít by k tomu mohlo třeba už ve třetí části. Jak se ostatně hlavní představitelé zapřísahají, smlouvu mají podepsánu na celou trilogii...

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

Indiana Jones 5 přidává Phoebe Waller-Bridge

12. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Po celé řadě odkladů a komplikací se nový Indiana Jones začne natáčet v červenci, tentokrát už snad doopravdy.
Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

Amy Adams trpí v novém thrilleru Žena v okně na agorafobii

9. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Nový thriller Netflixu Žena v okně s Amy Adams v hlavní roli se blíží a novým trailerem připomíná brzké vydání.
Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

Kdo mi jde po krku postaví Angelinu Jolie proti zabijákům a lesnímu požáru

8. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Warner Bros představují první trailer na nadcházející thriller Kdo mi jde po krku s Angelinou Jolie v hlavní roli.
Potvrzeno: Sylvester Stallone už v Creed III nebude

Potvrzeno: Sylvester Stallone už v Creed III nebude

7. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Boxerské drama Creed bylo výborné a Stallonovi přihrálo nominaci na Oscara. Jenže teď se svou nejslavnější rolí asi definitivně končí.