Ellen Burstynová

15. 7. 2009 - 13:44 | Téma | red

Ellen Burstynová zdroj: tisková zpráva

Před filmové kamery vstupovala Ellen Burstynová už jeho výrazná osobnost newyorské divadelní scény na počátku sedmdesátých let

Ellen Burstynová Před filmové kamery vstupovala Ellen Burstynová už jeho výrazná osobnost newyorské divadelní scény na počátku sedmdesátých let. Tehdy čtyřicetiletou zralou ženu obsazovali tvůrci z nastupující generace, jež se překřtila na Nový Hollywood. Hrála ve Friedkinově Vymítači ďábla (1973) i Bogdanovichově Posledním představení (1971), za Scorseseho Alice už tu nebydlí (1974) obdržela Oscara.

Sedmého prosince 1932 se v Detroitu narodila Edna Rae Gilloolyová, vysoká a půvabná dívka, která byla na střední škole roztleskávačkou. Od počátku padesátých let až do jejich druhé třetiny se živila modelingem v Texasu. Vystupovala pod jménem Keri Flynnová jako tanečnice v montrealských a newyorských nočních klubech. Takové byly počátky uznávané dramatické herečky. Na konci padesátých let ji zlákala televize, objevuje se ale hlavně jako „křoví“ v populárních sitcomech typu The Jackie Gleason Show. Malé role postupně obdržela v seriálech snad všech žánrů, vyčnívá mezi nimi úloha lékařky Kate Bartokové v soap-opeře The Doctors (1964-65). Ojedinělou příležitostí u filmu nabídla Minnelliho komedie Sbohem, Charlie (1964). Roku 1957 debutovala na newyorské Broadwayi. Tehdy ještě vystupovala pod pseudonymy Erica Deanová a Ellen McRaeová.

Ellen Burstynová ve filmu Vymítač ďábla Věhlas si vydobyla až pod svým novým jménem. To získává v polovině šedesátých let po sňatku se svým třetím a posledním manželem, hercem a spisovatelem Neilem Burstynem. Svou divadelní kariéru spojila s Actors Studiem; herectví zde vystudovala a poté sama učila, po smrti Lee Strasberga tu působila jako umělecká ředitelka (funkci sdílela s Alem Pacinem). V roce 1979 v Actors Studiu zrežírovala drama Bunny.

Filmu se Ellen Burstynová intenzivně věnuje od sedmdesátých let. Prvním z mladých tvůrců, který vsadil na její talent, byl Paul Mazursky. V satiře Alex in Wonderland (1970) zosobnila Beth Morrisonovou, manželku nadějného režiséra (Donald Sutherland), těkajícího mezi uměním a komercí. Již od Posledního představení (1971) pak ztělesňuje matky, které těžce nesou zásah do (jimi) zavedeného řádu; v Bodganovichově dramatu představuje někdejší maloměstskou krásku, dnes zastíněnou vlastní dcerou (Cybill Shepherdová). Za svůj výkon získala první oscarovou nominaci. V následující dekádě o zlatou sošku usilovala ještě čtyřikrát. Ve Friedkinově hororu Vymítač ďábla (1973) ji poznáváme coby zoufalou matku, jež bojuje za „návrat“ své malé dcerky (Linda Blairová). V konverzační komedii Příští rok ve stejnou dobu (1978), ztělesnila vdanou ženu, která rok co rok tráví jeden víkend se svým milencem (Alan Alda). Psychologické drama Zmrtvýchvstání (1980) představuje Burstynovou v úloze Edny McCauleyové, jež v sobě po autonehodě odhalí léčitelské schopnosti.

Ellen Burstynová ve filmu Rekviem za sen Za oscarovým triumfem ale Burstynová vystoupala jen jedenkrát: ve Scorseseho dramatu Alice už tu nebydlí (1974) podala strhující výkon coby Alie Hyattová, ovdovělá matka, usilující prorazit jako zpěvačka. Její cesta napříč Amerikou ale k vytouženému cíli nevede.

Už v osmdesátých letech Burstynová z filmových pláten výrazně ustoupila. Věnovala se divadlu, stanula v čele hereckých odborů a pečovala o svůj duchovní růst – stává se stoupenkyní sufijského mysticismu. Profesní úspěchy Burstynové z tehdejšího období se pojí s televizí; vedle dramat The People vs. Jean Harris (1981) či Samé lži (1987) překvapila sitcomem The Ellen Burstyn Show (1986-87).

Na prahu šedesátky vstupuje Burstynová mezi protagonistky slzopudných ženských melodramat. V nich pak ztělesňuje buďto matrony, jež na závěr života bilancují a řeší nejednoznačný vztah s dcerou (seriál That’s Life, 200-02; Podivná tajemství, 2002; seriál Big Love, 2006-09) nebo naopak pohádkově vlídné babičky (Zemřít mladý, 1991; Co si ušít do výbavy, 1995; Spitfire Grill, 1996).

Využít jejích hereckých schopností dokázal až Darren Aronofsky v „drogové“ fresce Rekviem za sen (2000). Burstynová zde zastupovala tu konvenčnější část drogově závislých: osamělou Saru Goldfarbovou, jež dožívá ve společnosti televize a diet. Výjimečná role přinesla Burstynové šestou nominaci na Oscara. Do velkých filmů – avšak jen v drobných úlohách – se Burstynová čas od času vrací, hrála v Aronofskyho podobenství Fontána (2006), zosobnila Barbaru Bushovou v životopisném W. (2008). Její výkon v televizním dramatu Paní Harrisová (2005) je nejlepším důkazem, že není malých rolí: mezi kandidátky na cenu Emmy ji zařadilo pouhých 14 sekund, během kterých pronesla dvě věty.

V roce 2007 vydala Burstynová bilanční autobiografii Lessons in Becoming Myself, kde se vypořádává s temnými kapitolami svého života v čele s posledním manželstvím. To se rozpadlo v průběhu sedmdesátých let, když u Burstyna naplno propukla schizofrenie doprovázená záchvaty zuřivosti. Po neúspěšných snahách získat bývalou ženu zpět v roce 1978 spáchal sebevraždu.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.
Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

15. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Další díl Rychle a zběsile měl být sice dávno za námi, ale z loňské premiéry kvůli covidu sešlo a filmu se tak dočkáme letos.
Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

Armáda mrtvých: Bautistovi stojí v cestě ke 200 milionům dolarů horda zombíků

14. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Las Vegas je plné peněz i zombíků a Dave Bautista se s tím pokusí něco udělat.
Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

Jednu ze záporných postav si v novém Shazam zahraje Lucy Liu

13. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Do připravovaného pokračování komiksárny Shazam! se přidává Lucy Liu.