Dwayne „The Rock“ Johnson

30. 6. 2008 - 21:22 | Téma | red

Dwayne „The Rock“ Johnson zdroj: tisková zpráva

Bývalý zápasník hvězdou akčních filmů. Američan samojského původu se po sportovní kariéře rozhodl zkusit štěstí také ve filmovém průmyslu

Dwayne Johnson Američan samojského původu se po sportovní kariéře rozhodl zkusit štěstí také ve filmovém průmyslu. Díky úspěchu filmů Král Škorpion a Vítejte v džungli tohoto svého kroku nemusí litovat. V jeho osobě se tak zrodila nová hvězda akčních filmů.

Dwayne Douglas Johnson se narodil 2. května 1972 v kalifornském městečku Hayward. Na střední škole se Dwayne začal věnovat atletice a hlavně americkému fotbalu. Ten ho přivedl na University of Miami, kde získal sportovní stipendium. Dwayne měl šanci dostat se i do NFL, nejprestižnější soutěže v americkém fotbalu, jako třiadvacetiletého ho však v roce 1995 postihlo vážné zranění zad. Nejprve se pokusil o návrat k fotbalu v jedné z kanadských lig, ale brzy zaměřil svou pozornost k wrestlingu. Jeho tělesné proporce (výška 194 centimetrů, 125 kilogramů živé váhy), rodinná tradice i prostředí, v němž vyrůstal, ho k zápasení předurčovaly (dědeček Peter Maivia i otec Rocky Johnson byli v minulosti velkými hvězdami wrestlingových arén). The Rock, jak si Dwayne Johnson začal říkat, v disciplíně spojující sport se zábavou uplatnil svůj talent pro showmanství a brzy se stal miláčkem publika.

Dwayne Johnson Vítejte v džungli Po mnoha wrestlingových úspěších se The Rock (v ringu působil také pod jmény Flex Kavanah a Rocky Maivia) rozhodl zkusit štěstí také u filmu a v televizi. V roce 1999 účinkoval v celovečerním dokumentu o wrestlingu Gladiátoři 2000 a objevil se v seriálu Síť (televizní verzi stejnojmenného filmu se Sandrou Bullockovou) a v sitcomu That '70s Show (hrál svého otce Rockyho Johnsona). Malé role získal ve sci-fi seriálu Star Trek: Voyager (2000) a v několika dílech komediální show Saturday Night Live (2000-2002). Sebe sama hrál v komediální sérii DAG (2000). Filmových debutem se pro tohoto pro svůj zjev nepřehlédnutelného herce stal krimithriller Přesný zásah (2000). Úlohu, kterou by zaujal širší publikum, však získal ve svém druhém celovečerním filmu.

Dwayne Johnson Král Škorpion Během jediného týdne stihl Johnson natočit své scény s postavou starověkého bojovníka Mathayuse, o jehož zlatý náhrdelník usilují hlavní hrdinové dobrodružné akční fantasy Mumie se vrací (2001) – tak malou roli v tomto filmu měl. Producenti ovšem brzy začali uvažovat o snímku, který by blíže představil Mathayusovu minulost. V roce 2002 měl premiéru fantasy snímek Král Škorpion, popisující cestu tohoto osamělého válečníka ke slávě a bohatství. Hojně navštěvovaný film, jenž režíroval Chuck Russell (Maska, Likvidátor), silně evokoval příběhy barbara Conana. Snad největší předností (a zároveň slabinou) snímku byl až naivně zábavný scénář. Do třetice si Johnson zopakoval tuto úlohu válečníka z dávné historie ve videohře The Scorpion King: Rise of the Akkadian (2002).

Dwayne Johnson Kráčející skála Z Dwaynea Johnsona se naráz vyklubala nová hvězda akčních filmů. Svou pozici však potřeboval potvrdit dalším titulem. Dobrou příležitostí se stala akční komedie Vítejte v džungli (2003) režiséra Petera Berga. V ní Johnson hrál vymahače dluhů vyslaného do Amazonie, aby vyhledal podvodníčka Travise (Seann William Scott) a přiměl ho k návratu domů. Sympatický snímek úspěšně navazuje na žánr takzvaných buddy movies (těží z protikladných vlastností dvou hlavních hrdinů) a svým stylem připomíná to nejlepší z akčních snímků osmdesátých let. Tvůrcům se navíc podařilo do vedlejší role získat Christophera Walkena a nalákat do drobné úlohy Arnolda Schwarzeneggera, který ve filmu symbolicky předává Johnsonovi žezlo akčního hrdiny.

Akční thriller Kráčející Skála (2004) je laděn mnohem vážněji než Johnosonovy předchozí filmy. V tomto remakeu snímku Walking Tall (1973) si Dwayne Johnson vyzkoušel westernově laděnou roli osamělého bojovníka stojícího proti místním gangsterům. Své zkušenosti s komediálním žánrem Johnson v roce 2005 rozšířil o vedlejší role ve filmech Buď v klidu (pokračování Chyťte ho!). Svůj sklon k sebeparodii podpořil i v crazy Dostaňte agenta Smarta (2008). Objevil se také v akční podívané podle počítačové hry Doom (2005) anebo ve filosofujícím dramatu Southland Tales (2007).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Prequel Šíleného Maxe se odkládá, Furiosy se dočkáme až v roce 2024

Prequel Šíleného Maxe se odkládá, Furiosy se dočkáme až v roce 2024

16. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Mad Max: Zběsilá cesta patří k tomu nejlepšímu, co na poli akčních filmů vzniklo, a to nejen za posledních deset let.
Padla poslední klapka disneyovského Predátora

Padla poslední klapka disneyovského Predátora

15. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Ani jsme se nenadáli a další Predátor je hotový, respektive míří z placu do postprodukce.
Bondovka Není čas zemřít představuje nové agentky

Bondovka Není čas zemřít představuje nové agentky

14. 9. 2021 | Trailery | Adam Homola

James Bond na to nebude v novém filmu sám, to už víme nějakou dobu. A teď se můžete na nové agentky podívat hezky zblízka.
Tom Cruise si může oddechnout. Konečně dotočil další Mission Impossible

Tom Cruise si může oddechnout. Konečně dotočil další Mission Impossible

13. 9. 2021 | Novinky | Adam Homola

Sedmá Mission Impossible je hotová, ale osmička Cruise ještě pořád čeká.