Chuť lásky

9. 10. 2007 - 12:56 | Téma | red

Chuť lásky zdroj: tisková zpráva

Film se do jisté miry se snaží ilustrovat sarkastický úvodní bonmot profesora Harryho Stevensona ( Morgan Freeman) o řeckých bozích z Olympu, kteří se prý nudili, a tak vymysleli lidi

Film se do jisté miry se snaží ilustrovat sarkastický úvodní bonmot profesora Harryho Stevensona (Morgan Freeman) o řeckých bozích z Olympu, kteří se prý nudili, a tak vymysleli lidi. Stále se nudili, vymysleli lásku. Ta nudná nebyla, což zkusili sami. A pak vymysleli smích, aby to všechno vůbec mohli vydržet. Filmový propletenec milostných vztahů vznikl podle knihy Charlese Baxtera, scénář napsala Alison Burnettová, doprovází jej velmi romantická hudba Stephena Traska.

Harry a jeho žena Esther (Jane Alexanderová) jsou starší manželé – černoch a běloška. Jejich vztah provází vyrovnanost. Jedné noci se jde on trošku projít. a na hřišti zahlédne dva milence. Kusé komentáře Harryho o podivuhodném chování popletených milenců v parku téměř dávájí zapomenout na to, že i nad jeho manželstvím visí jakýsi stín. Kavárník Barney (Greg Kinnear) také miluje svou ženu. A netuší, kdo jeho žena opravdu je. Vidí v ní, to co vidět chce, takže se dočká velkého překvapení, když ho Kathryn (Selma Blairová) opustí. Neschopen bojovat o manželku, Barney vítězně válčí o svého psa. Objeví se prodavačka realit Diana (Radha Mitchellová). Má poměr s Davidem (Billy Burke). Jsou zde I mladí milenci. Oscar (Toby Hemingway) a Chloe (Alexa Davalosová) ve stylu Romea a Julie.

Chudák Barney pronáší nejotřelejší romantická klišé – a je velkou ctí hereckého umění pana Kinneara, že dokáže tyto omšelosti pronášet bez toho, aby se stal směšným. Není to v žádném případě zásluha scénáře. Postava Barnyho byla evidentně napsána jako laciný, mělký mužský. To, že Kinnear dokázal Barnyeho vybavit lidskostí, pochybnostmi , ba i jakousi hloubkou, je obdivuhodné.Morgan Freeman je tak silná herecká osobnost, že dokáže pronést: „Lidé jsou si souzeni, Oscar a Chloe to věděli, a věděli, že jsi jsou souzeni.“ Zní to lidsky, přirozeně a pravděpodobně – od něho (má dost zkušeností, často hraje moudré lidské rádce či Boha).

Měl by existovat Oskar pro herce, kteří dokáží pronášet nesmyslné věty věrohodně. A také jeden pro režiséry, kteří dokáží udělat z laciných scénářů snesitelné filmy.

V tomto případě je škoda, že film, natočený v poměrně krátkých sekvencích podle událostí v životech různých zamilovaných, podlehl očekávané laciné sentimentalitě, omšelým řečem a naivním reakcím. Je z toho víceméně červená knihovna, byť v zárodku byl potencionál natočit zajímavé lidské příběhy. Herci i režisér Robert Benton se opravdu snaž, a díky nim vznikl lehký, romantický film s trochou snahy o vyšší úroveň. Nicméně kdyby sekera spadla na bonbonovou sladkost a film se přidržel opakujících se zvratů lidských lásek, mohli jsme se dívat na krásný film.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

20. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Vin Diesel si zahraje a rovnou bude i produkovat hranou verzi stolní hry Rock 'Em Sock 'Em Robots.
Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

19. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Koronavirus posunul plány všech velkých filmových studií, Marvel nevyjímaje. Velký odklad se týká i Shang-Chi, který dorazí v září a teď se představuje prvním teaserem.
Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

19. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Casting nového Indyho pokračuje a po oblíbené a nesmírně talentované Phoebe Waller-Bridge se k filmu přidává další skvělé jméno.
Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.