Buď v klidu! (Be Cool)

21. 4. 2005 - 2:32 | Téma | red

Buď v klidu! (Be Cool) zdroj: tisková zpráva

Ospalý John Travolta, nohatá Uma Thurman, The Rock, Vince Vaughn, Harvey Keitel i Steven Tyler v komedii F. Garyho Graye.z prostředí losangeleské filmové a hudební scény. "Čistokrevný trash." Napsal: ŠIMON ŠAFRÁNEK. John Travolta, Uma Thurman a přinejmenším tucet dalších známých tváří hraje v krimikomedii Buď v klidu (Be Cool) F

John Travolta, Uma Thurman a přinejmenším tucet dalších známých tváří hraje v krimikomedii Buď v klidu (Be Cool) F. Garyho Graye (Loupež po italsku (The Italian Job)). Jde o pokračování deset let starého hitu Barryho Sonenfelda Chyťte ho! (Get Shorty!). “Buď v klidu!“ je ale nanejvýš povel divákům, aby na tohle do kina nechodili.

„Nesnáším druhý díly,“ říká Chili Palmer (John Travolta) hned na úvod. Díky tomu, jak se Travolta tváří, si nejsem úplně jistý, jestli to neříká za sebe. Ale pryč s intelektuální úvahou nad silou dopadu prasknutého balónku.
Buď v klidu se mně prostě už úvodní větou sice snaží vyrazit trumfy z ruky, ale jeho problém je, že mu ne a ne padnout karta.

Buď v klidu! Chili Palmer má po letech plné zuby filmové branže a hodlá se vrhnout do hudby. Všichni ho sice varují, že jde o kejhák (zdá se, že celý byznys drží pod krkem ruská mafie), Chili ale zůstává v klidu - každý problém ostatně řeší lusknutím prsty.
Otcovsky se zakouká do r-n-b hvězdičky se jménem pornohvězdy, tedy pardón jmenuje se Linda Moon (Christina Milian). S pomocí čerstvě ovdovělé Edie Athensové (Uma Thurman) se snaží Lindu vyvázat z nevýhodného kontraktu u Rajiho (Vince Vaghn) a Nicka Carra (Harvey Keitel) a odstartovat její sólovou kariéru. K tomu dopomáhej Bůh a Steven Tyler.
Pak se tu ještě motá gangsta hiphopová banda Sina LaSallea (Cedric the Entertainer) a zmíněná ruská mafie Romana Bulkina (Alex Kubik).

Buď v klidu! Buď v klidu se snaží být realistický, a tak mají hiphopeři vydubbované H2 a Linda zase po večerech zpívá s dívčí partičkou v klubu staré hity, přes den maká v rychloobčerstvovně a po odpolednách jezdí trénovat piáno do školy, kde jinak breakdanceují děcka ulice a když tam Linda hlasem třicetileté dámy vystřihne svou vlastní procítěnou baladu, slzí i ten nejdrsnější zabiják…

Buď v klidu vzniklo stejně jako Chyťte ho! dle románů Elmorea Leonarda (předloha k Jackie Brown), oba filmy se ale liší jako den a noc.
Gray nejen, že není schopný vygradovat k odpovídajícímu finále celý film, on nedokáže smysluplně uzavřít ani jeden obraz!
Nejmarkantněji je to patrné z taneční scény mezi Chilim a Edie, což je bez debat nejerotičtější sekvence filmu. Tanec se sice rozvine slibně (režisér nechá vzpomenout jak Pomádu, tak Pulp Fiction), jenže pak prostě z natáčení odejde a kameraman skončí na klávesákovi a Chili s Edie někam jdou…

Buď v klidu! Nepopiratelnou atrakcí Buď v klidu jsou epizodní role slavných: Steven Tyler, André 3000, RZA, Wyclef Jean, The Black Eyed Peas…
V hlavním ansámblu potěší The Rock ironickým ztvárněním Rajiho teploušského bodyguarda Elliota. Vince Vaughn pobaví svým slangem černošského hiphopu, který przní ‚bělošskými‘ výkřiky „Biač!“. Uma Thurman řeší polopatický scénář grimasami hvězdičky z televizních seriálů, ale na parketu to rozbalí jedna báseň. John Travolta po place chodí jako kdyby mu přerušili spaní.

Buď v klidu se dá odstřelit stylem, kterým popravuje Clint Eastwood plechovky z brokovnice v Nesmiřitelných. Na druhou stranu jsem z téhle řachandy neodešel. Proč? Jeho štěstím totiž je, že je tak špatné, až je nechtěně vtipné. Doporučuji všem přátelům čistokrevného trashe.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

Rudolfinum se otřese pod vesmírnými loděmi i dinosaury

24. 5. 2022 | Komerční sdělení / PR | Inzerce

Spock, dinosauři, Neo, Darth Vader a E. T. v Rudolfinu - to bude koncert Filmové filharmonie, na kterém zazní hudba ze sci-fi filmů jako Star Trek, Matrix, Jurský park, E. T. Mimozemšťan, Star Wars a mnoha dalších. Orchestr tak 4. června uzavře sezonu jedním z nejpopulárnějších koncertních témat, která má ve svém repertoáru.
Trailer na Thor: Láska jako hrom tahá esa z rukávu: Christian Bale, Russell Crowe a další

Trailer na Thor: Láska jako hrom tahá esa z rukávu: Christian Bale, Russell Crowe a další

24. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Zároveň tu ale nechybí ani osudovost, důraz na vztahy, nebo Natalie Portman jako ženský Thor.
Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

Z teaseru na novou Mission: Impossible se vám bude tajit dech

23. 5. 2022 | Trailery | Adam Homola

Tak tohle je paráda. Cruisovi je skoro šedesát, ale to, co předvádí v nové Mission Impossible, se jen tak nevidí.
Momoa chystá zbrusu novou akční komedii pro celou rodinu

Momoa chystá zbrusu novou akční komedii pro celou rodinu

23. 5. 2022 | Novinky | Adam Homola

Jason Momoa se nefláká a skáče z jednoho projektu do druhého. Vedle nového Aquamana totiž chystá i novou rodinnou akční komedii.