Bourneův mýtus (The Bourne Supremacy)

24. 9. 2004 - 8:39 | Téma | red

Bourneův mýtus (The Bourne Supremacy) zdroj: tisková zpráva

Matt Damon, Franka Potente, Brian Cox, ale i Karel Roden v pokračování špionážního thrilleru o agentovi, který bojuje proti všem. Režie: Paul Greengrass (Krvavá neděle). + Fotogalerie. Jason Bourne (Damon) chtěl mít klid. Chtěl se opalovat se svou Marií (Potente) někde u moře a pomalu tam zapomínat na své špiónské umění

Jason Bourne (Damon) chtěl mít klid. Chtěl se opalovat se svou Marií (Potente) někde u moře a pomalu tam zapomínat na své špiónské umění. Jenže zaprvé ho trápí vlastní noční můry. A zadruhé se ho někdo pokusí zabít. A zatřetí se objeví vražda, která vypadá na Bourneovu práce. Bourne jde po stopách zlotřilců a na pozadí mezistátní krize rozehrává složitou partii proti CIA.

Jason Bourne je James Bond bez pozlátka, nebo chcete-li: jestli James Bond je haute couture, pak Jason Bourne je street. Oba vládnou přibližně stejnými schopnostmi, avšak za Bournem nestojí královna, Bourne je lovnou. Bourne nenosí kvádro, ale mikinu. Nejezdí v Aston Martinu, ale v běžném autě.
I proti dalším současným vážným filmovým špiónům, Xanderu Cageovi Vina Diesela a Ethanu Huntovi Toma Cruise, je Jason Bourne Matta Damona svým vzezřením jaksi běžnější, možná i lidštější.

Agent bez minulosti 2 Jak zřejmo, Agent bez minulosti 2 (The Bourne Supremacy) je následovníkem akční špionážky Agent bez minulosti (The Bourne Identity), zároveň však i předchůdcem zamýšleného závěru celé trilogie (pravděpodobně Agent bez minulosti 3, v originále nápaditěji The Bourne Ultimatum. Všechny snímky vychází – byť velmi volně - z románů Roberta Ludluma, scénář ke dvojce napsal Tony Gilroy, spoluscénárista na jedničce a jinak autor The Proof of Life).
Po Dougu Limanovi (Agent bez minulosti, Go!) svěřilo studio Universal režii Paulu Greengrassovi, který o sobě dal vědět dramatem Krvavá neděle (Bloody Sunday). Agentovi bez minulosti 2 vtiskl režisér pomocí ruční kamery a krátkých střihů podobný styl, jako irskému dramatu.

Agent bez minulosti 2 V hlavních rolích se nakonec objeví všichni „zbylí“ z jedničky. Kromě Matta Damona a Franky Potenteové se jako šéf CIA Abbott ze staré školy ukáže Brian Cox a mladou agentku Nicky ztvárnila Julia Stiles. Zabijáka s obvyklým zlosynským jménem Kirill hraje Karl Urban. Jednu z vedlejších slovanských rolí pak přijal i Karel Roden.

Stejně jako v prvním díle, i zde si divák v kině bude moci připadat jako zákazník cestovní kanceláře: Moskva, Berlín, Neapol, Indie, USA.
Ve světě od 23.7., v ČR od 7.10.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

Vin Diesel versus roboti: akční hrdina se pustí do zfilmování jedné hračky

20. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Vin Diesel si zahraje a rovnou bude i produkovat hranou verzi stolní hry Rock 'Em Sock 'Em Robots.
Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

19. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Koronavirus posunul plány všech velkých filmových studií, Marvel nevyjímaje. Velký odklad se týká i Shang-Chi, který dorazí v září a teď se představuje prvním teaserem.
Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

19. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Casting nového Indyho pokračuje a po oblíbené a nesmírně talentované Phoebe Waller-Bridge se k filmu přidává další skvělé jméno.
Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.