Bodysong

2. 4. 2004 - 4:21 | Téma | red

Bodysong zdroj: tisková zpráva

V rámci putovní přehlídky Filmostrada se představuje střihový dokument Simona Pummella, který má ambice pomocí osy narození - růst - sex - smrt - násilí - sny znázornit na plátně komplexnost lidské existence. Napsal: VOJTĚCH RYNDA. Střihové dokumenty představují zajímavou - a náročnější - odnož dokumentární tvorby jako takové

Střihové dokumenty představují zajímavou - a náročnější - odnož dokumentární tvorby jako takové. Namísto sbírání vlastního materiálu nebo zachycování určitého "tady a teď" jde o činnost výsostně kompoziční, při níž je střihač autorem na stejné úrovni jako režisér. Se "střiháky" si rád pohrává Jean-Luc Godard, mezi ty nejklasičtější patří například Paříž 1900 od Nicole Védres, z posledních desetiletí vyniká zejména Godfrey Reggio se svou trilogií Koyaanisqatsi, Powaqqatsi a Naqoyqatsi. Právě jeho dílu se blíží dokumentární esej Bodysong Simona Pummella.

Bodysong Bodysong se odehrává na tematické linii narození - růst - sex - smrt - násilí - sny. Stavebním materiálem filmu jsou archivní záběry jakéhokoliv původu od klasických děl světové kinematografie (např. Vertovův Muž s kinoaparátem) přes stopáž z dokumentů, televizních zpráv a instruktážních snímků až po homevideo či pornofilmy.

Bodysong Pestrost použitých zdrojů poněkud sráží způsob jejich montáže. Bodysong se své tematické kostry drží k vlastní škodě příliš rigidně a namísto asociací odvíjejících se od jednotlivým motivů dané schéma vyplňuje mechanicky jako křížovku. To jest: když Pummell vystřílí dostatek záběrů porodních bolestí, následuje stejně vysoká a stejně homogenní kupa poporodní radosti. Když jde o sex, proběhne pásmo od námluvních rituálů a tanců ("vertikální předehra") až po orgasmus. Když se ukáže obezita a nadspotřeba západních národů, automaticky následují záběry podvyživených lidí z třetího světa. A když jde o náboženství, Pummell prostě naskládá za sebe výkladní skříně všech hlavních: rituální ukřižování, které se dodnes praktikuje na Filipínách, pouť do Mekky atd.

Bodysong I přes tuto strukturální výtku však musíme uznat, že Pummell používá opravdu zajímavý materiál a v zájmu předvedení komplexnosti lidské životní zkušenosti se nebojí ani velmi explicitních záběrů (poprava, orální sex). Bodysong se tak stává působivou podívanou a pro ty, kdo neměli tu čest například se zmíněnou Reggiovou trilogií, může působit bezmála jako zjevení. K silnému zážitku přispívá i hudba od Jonnyho Greenwooda, kytaristy skupiny Radiohead: je služebná, ilustrativní v tom nejlepším slova smyslu ("hříšné" saxofony v sekvenci o sexu, vznešeně tajemné kosmické zvuky při početí), nestrhává pozornost sama na sebe.

Bodysong získal cenu za nejlepší britský dokument na festivalu Britského nezávislého filmu a v roce 2003 byl nominován na nejlepší film na MFF v Rotterdamu. K dalším významům a k příběhům skrytým v jeho záběrech vedou oficiální stránky snímku.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

Seznamte se s novým hrdinou Marvelu, kung-fu mistrem Shang-Chi

19. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Koronavirus posunul plány všech velkých filmových studií, Marvel nevyjímaje. Velký odklad se týká i Shang-Chi, který dorazí v září a teď se představuje prvním teaserem.
Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

Madds Mikkelsen si zahraje v Indiana Jones 5

19. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Casting nového Indyho pokračuje a po oblíbené a nesmírně talentované Phoebe Waller-Bridge se k filmu přidává další skvělé jméno.
Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

Liam Neeson si zahraje zabijáka trpícího ztrátou paměti

16. 4. 2021 | Novinky | Adam Homola

Liam Neeson se akčních thrillerů nevzdává, ostatně proč taky. Je to žánr, ve kterém se na stará kolena našel.
Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

Vesmír, magnety a vzkříšení Hana, taková je nová ukázka na Rychle a zběsile 9

15. 4. 2021 | Trailery | Adam Homola

Další díl Rychle a zběsile měl být sice dávno za námi, ale z loňské premiéry kvůli covidu sešlo a filmu se tak dočkáme letos.