Bodysong

2. 4. 2004 4:21 - Téma | Autor: red

Bodysong

V rámci putovní přehlídky Filmostrada se představuje střihový dokument Simona Pummella, který má ambice pomocí osy narození - růst - sex - smrt - násilí - sny znázornit na plátně komplexnost lidské existence. Napsal: VOJTĚCH RYNDA. Střihové dokumenty představují zajímavou - a náročnější - odnož dokumentární tvorby jako takové

Střihové dokumenty představují zajímavou - a náročnější - odnož dokumentární tvorby jako takové. Namísto sbírání vlastního materiálu nebo zachycování určitého "tady a teď" jde o činnost výsostně kompoziční, při níž je střihač autorem na stejné úrovni jako režisér. Se "střiháky" si rád pohrává Jean-Luc Godard, mezi ty nejklasičtější patří například Paříž 1900 od Nicole Védres, z posledních desetiletí vyniká zejména Godfrey Reggio se svou trilogií Koyaanisqatsi, Powaqqatsi a Naqoyqatsi. Právě jeho dílu se blíží dokumentární esej Bodysong Simona Pummella.

BodysongBodysong se odehrává na tematické linii narození - růst - sex - smrt - násilí - sny. Stavebním materiálem filmu jsou archivní záběry jakéhokoliv původu od klasických děl světové kinematografie (např. Vertovův Muž s kinoaparátem) přes stopáž z dokumentů, televizních zpráv a instruktážních snímků až po homevideo či pornofilmy.

BodysongPestrost použitých zdrojů poněkud sráží způsob jejich montáže. Bodysong se své tematické kostry drží k vlastní škodě příliš rigidně a namísto asociací odvíjejících se od jednotlivým motivů dané schéma vyplňuje mechanicky jako křížovku. To jest: když Pummell vystřílí dostatek záběrů porodních bolestí, následuje stejně vysoká a stejně homogenní kupa poporodní radosti. Když jde o sex, proběhne pásmo od námluvních rituálů a tanců ("vertikální předehra") až po orgasmus. Když se ukáže obezita a nadspotřeba západních národů, automaticky následují záběry podvyživených lidí z třetího světa. A když jde o náboženství, Pummell prostě naskládá za sebe výkladní skříně všech hlavních: rituální ukřižování, které se dodnes praktikuje na Filipínách, pouť do Mekky atd.

BodysongI přes tuto strukturální výtku však musíme uznat, že Pummell používá opravdu zajímavý materiál a v zájmu předvedení komplexnosti lidské životní zkušenosti se nebojí ani velmi explicitních záběrů (poprava, orální sex). Bodysong se tak stává působivou podívanou a pro ty, kdo neměli tu čest například se zmíněnou Reggiovou trilogií, může působit bezmála jako zjevení. K silnému zážitku přispívá i hudba od Jonnyho Greenwooda, kytaristy skupiny Radiohead: je služebná, ilustrativní v tom nejlepším slova smyslu ("hříšné" saxofony v sekvenci o sexu, vznešeně tajemné kosmické zvuky při početí), nestrhává pozornost sama na sebe.

Bodysong získal cenu za nejlepší britský dokument na festivalu Britského nezávislého filmu a v roce 2003 byl nominován na nejlepší film na MFF v Rotterdamu. K dalším významům a k příběhům skrytým v jeho záběrech vedou oficiální stránky snímku.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Valhalla: Říše bohů půjde na severské mýty jinak než pestrobarevný Marvel

Valhalla: Říše bohů půjde na severské mýty jinak než pestrobarevný Marvel

16. 10. 2019 | Trailery | Redakce Dokina.cz

Marvelovky netřeba představovat a Thora už vůbec ne. Ve třetím Thor: Ragnarok to konečně všechno zapadlo dohromady a Taika Waititi natočil zábavný komiksový film.
Novou Catwoman v The Batman bude Zoë Kravitz

Novou Catwoman v The Batman bude Zoë Kravitz

15. 10. 2019 | Novinky | Adam Homola

Tak a máme to oficiálně: novou Catwoman ztvární Zoë Kravitz. Ta si zahraje Batmanovu parťačku/nepřítele a postaví se tak bok po boku Robertu Pattinsonovi, který hraje netopýřího muže.
Dolittle tahá z rukávu Roberta Downeyho Jr. a roztomilá zvířátka, ale nestačí to

Dolittle tahá z rukávu Roberta Downeyho Jr. a roztomilá zvířátka, ale nestačí to

15. 10. 2019 | Trailery | Adam Homola

Robert Downey Jr. si v Dolittle povídá se zvířátky a studio Universal doufá, že na to přijde hromada lidí.
Dwayne Johnson a Emily Blunt si v Expedice: Džungle zkusí vlastní variaci na Piráty z Karibiku

Dwayne Johnson a Emily Blunt si v Expedice: Džungle zkusí vlastní variaci na Piráty z Karibiku

14. 10. 2019 | Trailery | Adam Homola

Piráti z karibiku tak trochu ztrácí dech a vlastně už dlouho žádná nebyli. A než jim Disney přichystá restart, zkusí to s adaptací jiné atrakce z Disneylandu: Jungle Cruise (v češtině Expedice: Džungle).