Zkouška dospělosti

Zkouška dospělosti

Attestat zrelosti
1954, 106 min
dokina.cz 6.2 index
Režie:
Scénář:
Hudba:
Hrají:

Sovětský umělecký barevný film ze studentského prostředí, natočený podle stejnojmenné divadelní hry L. Geraskinové. Hrdina příběhu Valentin Listovskij, žák desáté třídy, je velmi nadaný chlapec, ale dík svým přednostem duševním a fysickým a tomu, že v něm téměř všichni vidí genia, trpí povýšenosti a přílišným sebevědomím. Valentin přehlíží své spolužáky, jedná povýšeně se svým mladším bratrem i s milou a ke všem dobře míněným radám se jen vysmívá. I své úkoly jako funkcionář výboru komsomolské organisace plní špatně a odmítá jakoukoliv kritiku. Je proto na plenární schůzi ostře kritisován.

Valentin však i k této kritice zaujme povýšenecký a posměvačný postoj. Plenum se rozhodne ho z Komsomolu vyloučit. Pro Valentina toto rozhodnutí znamená velký převrat.. Poznává své chyby a poznávají je i ti, kteří v něm doposud viděli genia, jemuž je vše dovoleno Valentinův otec, někteří profesoři i jeho přítel, tajemník komsomolské organisace Žeňa.

Pozná je i jeho milá Vika a rozejde se s ním. Ve Valentinovi však zvítězí jeho kladné jádro a při projednávání případu krajským výborem je jeho vyloučení změněno na přísnou důtku. Valentin prošel dvojí zkouškou zralosti s úspěchem.

celý popis

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY