Ze života medvědů

Ze života medvědů

Big Bear Diary
2006

V době, kdy v Severní Americe vrcholilo léto, vydal se filmový štáb BBC do tří oblastí, kde se dají nejlépe pozorovat různé druhy medvědů. Z těchto mimořádně odlehlých a nepřístupných míst se vědci a filmaři rozhodli přinést detailní svědectví o pozoruhodném životě těchto velkých zvířat. Léto a podzim jsou pro baribaly a medvědy hnědé - grizzly - nejdůležitějším životním obdobím. Potřebují si vytvořit tukové zásoby, takže se doslova cpou a připravují se na zimní spánek. Zato jejich polárním bratránkům poté, co roztála jejich ledem pokrytá loviště, začalo dlouhé období hladu.

V další části dokumentárního cyklu BBC se vědci vypravili do okolí lyžařského střediska Whistler v Kanadě, kde se nachází jedna z nepočetnějších populací medvědů baribalů na světě. Jsou to teritoriální zvířata a žárlivě si střeží své území. Putování za ledními medvědy vede mnohem dál na sever, na nejsevernější místo Hudsonova zálivu. Rodinka medvědů může být kdekoli v široké zátoce, protože dokáže za noc urazit i třicet kilometrů. Nezapomněli jsme ani na na medvědy grizzly: Národní park Katmai na Aljašce je pro pozorování života těchto medvědů tím nejlepším místem na světě.

Na území hnědých medvědů baribalů v okolí kanadského lyžařského střediska Whistler se situace zkomplikovala: došlo k nečekanému a nežádoucímu setkání dvou medvědích rodinek. Situace může být náhle dramatická. Skupina filmařů, sledující lední medvědy, zatím pročesává severní cíp Hudsonova zálivu. Ani tady nemusí být nouze o dramatické chvíle. To na medvědy grizzly v Národním parku Katmai na Aljašce čekají chvíle hojnosti. Začínají totiž táhnout lososi a medvědi si hledají nejlepší lovecká místa na březích řek.

celý popis

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY