Vinnetou - Rudý gentleman

Vinnetou - Rudý gentleman

Winnetou - 2. Teil
1964, 91 min
dokina.cz 6.6 index
Režie:
Scénář:
Hudba:
Hrají:

Vinnetou – Rudý gentleman je dobrodružný koprodukční (Západní Německo/Francie/Itálie/Jugoslávie) film z roku 1964 natočený na motivy z knih Karla Maye.

Po úspěchu filmů Poklad na Stříbrném jezeře a Vinnetou natočili filmaři další z filmů podle literární předlohy Karla Maye. Tento díl již nemá s předlohou společného téměř nic, jen postavy a názvy míst. Ve filmu opět hráli Pierre Brice a Lex Barker v rolích Vinnetoua a Old Shatterhanda. Ve filmu se také objevila Karin Dorová v roli Ribanny (tato herečka se již objevila v Pokladu na Stříbrném jezeře, kde hrála Ellen a posléze ztvárnila i Mabel ve snímku Vinnetou a Old Shatterhand v Údolí smrti).

Film byl opět natočen v Jugoslávii poblíž Záhřebu.

Příběh
Vinnetou jede s mírovým poselstvím ke kmeni Assiniboinců a v blízkosti jejich tábora zachrání mladou a krásnou dívku před medvědem. Dozvídá se, že je to dcera náčelníka tohoto kmenu - Ribanna. Jede s ní a jejími bojovníky, kteří se ji vydají hledat, do nejbližšího tábora. Ribannin otec je Vinnetouovi vděčný a Vinnetou ho tedy nejen informuje o tom, že chce s bělochy a mnoha kmeny uzavřít mír a zároveň požádá, aby na důkaz dobré vůle propustil malou skupinku vojáků, kterou zajali. Poté zůstává až do jednání o míru indiánů a bělochů u Assiniboinců, protože se zamiluje do Ribanny a Ribanna do něj. Když po nějaké době odjíždí za svým přítelem Old Shatterhandem, je přesvědčen, že si vezme Ribannu za ženu.

Mezitím vojáci, vracející se do blízké pevnosti Niobara, po cestě zahlédnou bandity, kteří vypalují vesnici kmene Ponků. Rozhořčený vůdce skupiny, poručík Meril, jim za to slíbí odplatu a trest a bandité je proto pronásledují. V poslední chvíli se objeví Old Shatterhand a vojáky se svým přítelem Gunstickem Unclem zachrání. Vojáci a Gunstick Uncle potom jedou dál do pevnosti a Old Shatterhand stopuje bandity. Cestou se setkává s lordem Castlepoolem, se kterým se seznámil u Stříbrného jezera. Tento podivínský muž nyní sbírá dobrodružství a nakonec se mu podaří přesvědčit Old Shatterhanda, aby ho vzal sebou.

Společně dorazí na místo, kam mířili bandité – do ropného dolu v New Venangu k náčelníkovi Forresterovi. Ten, jak se později doví, najal bandity, aby vytvářeli neshody mezi rudochy a bělochy a tím zabránili smlouvě o míru, kvůli které by přišel o neprávem získané naleziště ropy. S tímto mužem se Old Shatterhand nepohodne kvůli koni, kterého chce od Shatterhanda koupit a dojde i na spor, který vyhraje Old Shatterhand. Když to vidí někteří Forresterovi zaměstnanci, požádají ho, aby jim pomohl vzbouřit se proti zlému Forresterovi a Old Shatterhand souhlasí. Ještě té noci se zmocní zbraní a vypukne vzpoura. V tu chvíli ale přichází jediný z Ponků, který přežil, a chystá se zapálit Venango. To se mu povede a jediní Forrester a jeho lidé, Old Shatterhand a lord Castlepool, kterého slavný lovec zachrání. Vysílenému Old Shatterhandovi se i s koni a lordem podaří vyjít nahoru a tam mu již pomůže Vinnetou, který ho již hledá. Spolu potom opustí Castlepoola a řeknou mu, aby se k New Venangu ani nepřiblížil. Potom prozatím odjíždí, aby se zúčastnili jednání o míru ve Fort Niobara. Cestou ho Vinnetou zavede k Ribanně a sdělí mu, jak moc ji miluje a Old Shatterhand mu přeje štěstí. Potom zamíří do Niobary.

Tam jsou již všichni náčelníci i zástupci bělochů. Vše vypadá, že vyjde a mír bude uzavřen, když přijede muž z kmene Ponků a obviní bělochy a i ostatní náčelníci pochybují. V tu chvíli navrhne poručík Meril, kterého Vinnetou zachránil u Assiniboinců, že na důkaz a jako symbol smlouvy si vezme Ribannu za ženu. Vinnetou je zoufalý, ale náčelníci souhlasí a on chápe důležitost míru. Jede tedy k Assiniboincům a přemluví Ribannu, která si cizího muže vzít nechce.

Ve Fort Niobara se koná slavná svatba a nešťastný Vinnetou i s Old Shatterhandem odjíždí chytit Forrestera. Ten mezitím plánuje, jak smlouvu ohrozit. Vyvraždí v horách kolonu přistěhovalců a vinu chce svalit na Assiniboince tím, že pošle svého muže do Niobary a ten zahraje muže, který jako jediný vraždění přežil. Meril s Ribannou mu však nevěří, zajmou ho a odvezou do tábora Assiniboinců. Vinnetou s Old Shatterhandem zatím vysvobodí Castlepoola, který i přes varování sleduje New Venango a bandité ho chytí. Spolu potom najdou místo přepadení, zjistí, co se stalo, a střetnou se tam s bandity, oběma se však podaří banditům uniknout.

Forresterův muž uteče Assiniboincům a dovede Forrestera do jeskyně, kde jsou ukryty ženy a děti a také Meril s Ribannou jako symbol míru. Tam je zajmou a drží jako rukojmí. Zatímco Vinnetou s Assiniboinci obkličují jeskyni, kde jsou rukojmí, Old Shatterhand naoko vyjednává s Forresterem o rukojmích. Potom se Vinnetou a část Assiniboinců dostane tajnou cestou do jeskyně a začíná boj s Forresterem a jeho muži, kteří při něm všichni zahynou.

celý popis

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY