Větrná hora

Větrná hora

Větrná hora
1955, 100 min
dokina.cz 6.4 index
Režie:
Scénář:
Hudba:
Hrají:

Dramaticky příběh malé geologické skupiny, která provádí na Větrné hoře v pohraničním pásmu výzkumné práce. Na pracovišti rudného průzkumu „Větrná hora" jsou všichni vzrušeni neobvyklou příhodou. Rudolf Pecián jeden z dvanácti brigádníků, kteří sem jeli pracovat cestou zmizel. Závodní inženýr hlásil jeho zmizení pohraniční stráži. Za několik dní však přišel od Peciána dopis, kterým oznamoval, že se vrátil do Prahy. Ukáže se však že tento dopis nepsal Pecián, nýbrž někdo, kdo chtěl pohraničníky zmást.

Mezitím tři mladí havíři, Tonda, Ctirad a Vojta, najdou na Větrné hoře zamaskovaný vchod do staré šachty, o které nikdo nevěděl, kde přesně leží, protože plány se za okupace ztratily. Chlapci sestoupili do podzemí a našli čerstvé vrty ve stěně, třaskaviny, které se den před tím ztratily ze skladu a o kus dále našli i mrtvého Peciána. Vojta zůstal u šachty na hlídce a Tonda se Ctiradem pospíchali na Jestřábí hnízdo. Zastihnou zde jen starého Jonáše, který se ihned vydá za pohraničníky. Tonda zůstane jako hlídka a Ctirad se vrací pro Vojtu a třaskaviny.

U šachty jsou však přepadeni skladníkem Škvajnem, šoférem z autobusu a ještě dvěma záškodníky, a zavlečeni do šachty. Škvajn založí třaskaviny, připojí kabel a pak odcházejí. Spoutané chlapce nechávaje v šachtě. Zatím na Větrnou horu došel i Tonda. Mezi ním a záškodníky se strhne přestřelka, kterou uslyší pohraničníci a přispěchají na pomoc. Diversanti jsou zneškodněni a oba chlapci zachráněni těsně před výbuchem.

celý popis

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY