Válka v paměti žen

Válka v paměti žen

Válka v paměti žen
2005

Žily na území bývalého prvorepublikového Československa. Dospívaly, čekaly štěstí a lásku, místo toho do jejich osudů tragicky zasáhla druhá světová válka. Šest různých životních příběhů žen poznamenaných válečnými hrůzami vyprávějí: Kateřina Pošová nadosmrti poznamenaná výčitkou, že její vinou zbytečně zahynula matka v lotyšském koncentračním táboře.

Doris Donovalová, která v Terezíně prožila největší lásku svého života a dobrovolně se za ní vydala do Osvětimi. Věra Žahourková, pomáhající svému otci v odbojové činnosti na svobodě i v terezínské pevnosti. Stanislava Zvěřinová, totálně nasazená v Německu, sugestivně líčící boj o přežití v nacisty utajovaných továrnách, ostřelovaných spojenci. Podplukovnice Československé armády Věra Tichá, popisující dramatickou cestu z Buzuluku do Prahy.

Dokumentem provází Helga Wilms, vzpomínající na svého otce, který od počátku ostře vystupoval proti nacistům, a přesto byl po válce i s rodinou odsunut do Německa. Ženy vnímají válečné události jinak než muži. Právě proto stojí úhel jejich pohledu za zaznamenání. Dokument natočila režisérka Dagmar Smržová, autorkou projektu, který podpořila Česká rada pro oběti nacismu a dále Česko-německý fond budoucnosti a Nadační fond obětem holocaustu, je Pavla Frýdlová. Film vznikl v koprodukci České televize a Gender Studies, o.p.s..

celý popis

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY