Válka podle Hollywoodu

Válka podle Hollywoodu

Operation Hollywood
2004

Motto dokumentárního filmu tvoří ukázka ze známého F. J. Schaffnerova filmu Generál Patton, kde představitel titulní postavy s americkou vlajkou za zády školí nováčky, dobrovolníky, kteří se přihlásili ke službě v armádě na počátku 2. světové války: "Zapamatujte si, že ještě nikdy žádnej bastard nevyhrál válku tím, že padl za vlast! Vyhrál ji tak, že nechal za vlast umřít toho druhého hlupáka!

Chlapi, všechny ty řeči o tom, že Amerika nechce bojovat a válčit, jsou jenom žvásty! Američané války vždycky milovali! Všichni opravdoví Američané bojují rádi. Už jako kluci jste obdivovali své šampióny, nejrychlejší běžce, nejlepší hráče baseballu, nejtvrdší boxery? Američané budou vždycky milovat vítěze a prohru nebudou tolerovat. Američan hraje vždycky na vítězství! Kašlu na chlapa, který prohrál a směje se tomu! Právě proto Američané ještě nikdy válku neprohráli a také neprohrají.

Už samotné pomyšlení na prohru je pro Američany nesnesitelné!" Dave Robb, investigativní novinář pracující v Kalifornii se již léta zabývá zajímavým fenomenem - vlivem americké armády na filmové produkce. V archivech producentů nalezl velké množství listinných důkazů o tom, jak byli manipulováni, aby některé situace a scény upravovali v zájmu dobrého obrazu americké armády nebo je dokonce vypustili úplně. Dave Robb dělí filmy na ty, které byly natáčeny s plnou podporou armády a ty, od kterých se armáda odtáhla. Dokument představuje armádní lobbysty, kteří mají za úkol naprosto oficiálně podporovat ten správný obraz americké armády v produkovaných filmech.

Mají k tomu mocné zbraně - válečné záběry natáčené s plnou podporou armády nemusejí producenta stát vůbec nic. Takové záběry, které se armádě nelíbí, si musejí investoři zaplatit sami. To se pak často mění, škrtá, vypouští a přepisuje. Dokument přináší množství zajímavých filmových ukázek a probírá slavné tituly Hollywoodu téměř kus po kuse a dokládá, jak se na nich armádní útvary pro styk se zábavním průmyslem podepsaly.

celý popis

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY