Trofej

Trofej

Trofej
2007

Krajina prozářených lesů, starý dům, kde strávila s otcem dětství. To je Annin svět. Chce být nezávislá. Na civilizaci, na mužích, na konvencích. Osudově však podléhá závislosti na svých vzpomínkách. Chce jít ve stopách svého otce, a vzdaluje se tak vlastnímu synovi. Odsuzuje matku za životní postoje, které podvědomě sama kopíruje.

Rozvedená mladá žena (Lenka Vlasáková) chce sobě a ostatním dokázat, že na všechno stačí úplně sama. Je tu ale problém. Syn Vojta nadšení z jejího životního stylu nesdílí. Když přijíždí Annina matka a pokouší se po letech s dcerou sblížit, roztáčí se pozvolna kolotoč konfliktů a nedorozumění, který přivede Annu k zásadnímu a nečekanému životnímu kroku. Mají se rádi a neumí si to říct. Nechtějí si ubližovat, a přece se zraňují. Únik od problémů přináší Anně samota lesa a lovecká vášeň. Azyl je ale ve skutečnosti past. Někdy je třeba opustit to, na čem lpíme, pro to, co milujeme. Anna neumí dělat kompromisy.

A musí si vybrat. Televizní film Tomáše Bintera, natočený podle původního scénáře Jany Janíkové, staví na pocitech a citlivých záběrech krajiny, které kamera Juraje Fándliho proměňuje v metaforu vnitřních hnutí hrdinky. Příběh provokuje k vnitřní polemice nad cenou, kterou jsme ochotni zaplatit za udržení vlastní identity, a vybízí k zamyšlení, jak rodiče svým konáním ovlivňují děti, aniž by si to sami uvědomovali.

celý popis

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY