Trelew

Trelew

Trelew
2004, 98 min
dokina.cz 8.1 index
Režie:
Scénář:
Hudba:

Město Trelew se stalo němým svědkem jednoho z krutých masakrů lemujících novodobé dějiny Argentiny. Pozadí této události se snaží režisérka odkrýt ve svém oceňovaném snímku, který je věrnou historickou rekonstrukcí této tragédie. V roce 1972 (v období vojenské diktatury generála Alejandra Lanusse) byla vězení přeplněná politickými odpůrci režimu. Trestnice Rawson patřila mezi jednu z největších.

V srpnu 1972 zde došlo k útěku více než sta vězňů. Podařilo se jim dostat se na letiště v Trelewu, odkud chtěli uprchnout do socialistického Chile. Mariana Arrutiová s velkým osobním nasazením zpovídá všechny přeživší protagonisty, ale ani jí se nepodařilo získat oficiální vyjádření zástupců armády. Do současnosti nebylo vedeno trestní stíhání proti žádnému z důstojníků zodpovědných za zmasakrování nevinných lidí na letišti.

Snímek režisérky Arrutiové byl v Argentině oslavován kritikou, protože přispívá k odhalení dalšího ze zločinů minulosti. V nejoslavnějších textech se psalo o politickém thrilleru, vysoce humanistickém díle, ale Trelew je především dalším chybějícím kamínkem kolektivní paměti.

celý popis

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY