Vichry války

Vichry války

The Winds of War
1983, 883 min
dokina.cz 8.2 index
Režie:
Scénář:
Hudba:
Hrají:

Románová sága amerického autora Hermana Wouka Vichry války (1971, česky poprvé 1996) líčí události od března 1939 až do přepadení Pearl Harboru na sklonku roku 1941.

Jejím ústředním hrdinou je korvetní kapitán Victor „Pug" Henry (Robert Mitchum), který těsně před válkou odjíždí jako americký námořní atašé se ženou (Polly Bergen) do Berlína, kde ho zastihne vyhlášení války. Jeho tři děti jsou každé v jiném koutu světa a pohybují se v odlišných prostředích. Určitým protipólem jsou složité životní peripetie židovské rodiny Jastrowových, zejména spisovatele Aarona Jastrowa (známý divadelní režisér a producent John Houseman) a jeho neteře Natalie (Ali MacGrawe), kteří žijí v Itálii. Německý pohled na věc doplňuje smyšlená postava generála von Roona (Jeremy Kemp).

Rodinné události se prolínají s historickými, klíčové momenty války jsou většinou nazírány očima hrdinů, především kapitána Henryho, jenž se jako Rooseveltův důvěrník setkává s předními evropskými politiky (Hitler, Mussolini, Churchill i Stalin). Osudy Henryových a Jastrowových se spojí v milostném vztahu Natalie a Henryova syna Byrona (Jan-Michael Vincent).

Mezi producenty najdeme jména Branka Lustiga, který přežil věznění v Osvětimi a později se stal držitelem dvou Oscarů (za Schindlerův seznam a za Gladiátora), a známé herečky hororů Barbary Steele (u nás známé především z Cormanovy Jámy a kyvadla), která se tu mihne v roličce manželky bankéře Schollera. Hlavním producentem a režisérem ambiciózního projektu byl Dan Curtis (1927–2006), který o pět let později ještě natočil stejně obsáhlé pokračování War and Remembrance (Válka a vzpomínky). Autor předlohy Herman Wouk se snažil uplatnit při natáčení jistou míru kontroly a na obrazovce ho můžeme vidět v epizodní úloze sienského arcibiskupa.

Skladatel chytlavého hudebního tématu Bob Cobert byl zažalován kvůli jeho původnosti a v roce 1991 svou při také prohrál, neboť bylo prokázáno, že se jedná o píseň Sans Vous (Bez vás), kterou v roce 1965 zkomponoval profesor jedné evangelické univerzity v Illinois John Woodbridge.

Vichry války se při prvním americkém uvedení dočkaly velkého diváckého ohlasu a také různých ocenění, mj. tří Cen Emmy (z třinácti nominací) a čtyř nominací na Zlatý glóbus.

celý popis

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY