Za hranou

Za hranou

Square, The
2008, 105 min
dokina.cz 7.1 index
Režie:
Scénář:
Hudba:
Hrají:

Ray Yale žije v manželství bez lásky, z něhož hledá únik ve vztahu s pohlednou Carlou. Milenci se tajně scházejí po hotelích a sní, že spolu jednoho dne utečou a začnou znovu. Stárnoucí Ray tyto řeči možná nikdy nemyslel úplně vážně, když však Carla přijde s reálným, byť poněkud riskantním plánem, nechá se postupně přesvědčit, aniž by tušil, že právě vykročil na cestu, která už povede jenom dolů.

Kriminální thriller Za hranou natočil jako svůj první celovečerní film australský herec a kaskadér Nash Edgerton podle scénáře Matthewa Dabnera a svého slavnějšího bratra, herce Joela Edgertona. Temné neo-noirové drama se řadí k australským žánrovým filmům, které v posledních letech vzbudily zaslouženou mezinárodní pozornost, mezi něž patří například Království zvěrstev (2010) Davida Michôda či Snowtown (2011) Justina Kurzela.

Svou absolutní morálkou, kdy jeden krok na scestí vede nevyhnutelně ke katastrofě, byl film často srovnáván s debutem bratří Coenů Zbytečná krutost (1984). Australská filmová kritika snímek ocenila Cenou za nejlepší scénář.

celý popis

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY