Cena za pól

Cena za pól

Prize of the Pole, The
2006, 80 min
dokina.cz 7.6 index
Režie:
Scénář:
Hudba:
Hrají:

V průniku několika časových pásem a zcela protikladných oblastí stojí mladý eskymák Robert Peary II, který začíná pátrat po životních osudech svého praděda, dobyvatele severního pólu Roberta E. Pearyho. Polárník po třiadvaceti letech života na pustých sněhových pláních uspořádal v New Yorku ambiciózní výstavu o polárních krajích. Hlavním "exponátem" mělo být šest tamních obyvatel.

Po příjezdu do odlišného podnebí však tito lidé podlehli různým nemocem. Přežil pouze nejmladší člen výpravy Minik, který se v novém světě usadil tak pevně, že již nemohl znovu nalézt vztah ke svému rodišti. Film ukazuje na nesmírnou agresivitu "vyspělé civilizace" a tragické dopady, které má její střetnutí s původním obyvatelstvem.

Potomek Roberta Pearyho pátrá po stopách těchto dvou zcela odlišných mužů, zástupcích zcela rozličných kultur. Neomezuje se však pouze na záznam rozhovorů s klíčovými postavami ani na zachycení působivých kompozic arktického chladu a ticha, ale vše atraktivně mísí se starými fotografiemi a zejména s jedinečnými filmovými dobovými záznamy.

celý popis

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY