Teddy Kollek, starosta Jeruzaléma

Teddy Kollek, starosta Jeruzaléma

Teddy Kollek, starosta Jeruzaléma
2000

Životní osudy muže, který po boku Ben Guriona zakládal stát Izrael a jako starosta Jeruzaléma nechal zbořit zdi oddělující arabské a židovské město, aby dosáhl porozumění a spolupráce společně žijících národů. Teddy Kollek byl starostou Jeruzaléma osmadvacet let. Žádný starosta před ním ani po něm nezanechal tak výraznou stopu. Jedním z jeho hlavních cílů bylo vybudovat v Jeruzalémě mosty porozumění mezi nepřátelskými kulturními a náboženskými frakcemi.

V roce 1965, sedmnáct let po založení státu Izrael, byl Kollek zvolen starostou poprvé. Svůj post opustil až v roce 1993. Se starostou Kollekem v čele zažil Jeruzalém "Šestidenní válku", kdy Izrael získal kontrolu nad celým územím města. K tomu, aby na starostu kandidoval, přesvědčil Kolleka David Ben Gurion, legendární první premiér Izraele, který byl jeho idolem, mentorem a nadřízeným po několik desetiletí.

Ben Gurionova politická prozíravost, nezlomná vůle a poctivost měly na Kollekův život zásadní vliv. Kollek proslul svým uměním vyjednávat. Jeho schopnost navazovat osobní vztahy s diplomaty, podnikateli a dalšími předními světovými představiteli zajišťovala Jeruzalému a Izraeli nadšené a věrné podporovatele. Kollek proslul poctivostí a zdravým rozumem. Byl mužem s nevyčerpatelnou energií. Během let, která strávil ve veřejné službě, se aktivně podílel téměř na všech aspektech rozvoje své vlasti.

celý popis

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY