Srdce v zajetí

Srdce v zajetí

Captive Heart, The
1946, 104 min
dokina.cz 7.1 index
Režie:
Scénář:
Hudba:
Hrají:

Britský film natočený těsně po konci Druhé světové války v Německu je inspirován skutečnými osudy českého pilota Josefa Brykse, který byl pro film přejmenován na Karla Haška.

Po útěku z koncentračního tábora Hašek přijme identitu mrtvého britského důstojníka Geoffreyho Mitchella. U svých spoluzajatců vzbudí zpočátku podezření, že je nacistickým špionem. Pouze jeho chování během opakovaných pokusů o útěk je může přesvědčit o opaku. Aby zabránil odhalení před německými vězniteli, začne si dopisovat se ženou mrtvého. Podaří se mu nakonec dostat na vytouženou svobodu?

Pohnutý osud Josefa Brykse byl pro filmaře velkou inspirací. Kromě dobrého scénáře a přesvědčivých hereckých výkonů přispělo k autentičnosti snímku i to, že byl z části natočen v původním zajateckém táboře Marlag v Sasku. Bryksovy pokusy o únik z německého zajetí byly později námětem slavného filmu Velký útěk.

V roli nadporučíka Lennoxe mohou diváci poznat mladého Gordona Jacksona, který o mnoho let později ztvárnil majora Cowleyho v kultovním seriálu Profesionálové.

celý popis

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY