Síla srdce

Síla srdce

Mighty Heart, A
2007, 108 min
dokina.cz 7.2 index
Režie:
Scénář:
Hudba:
Hrají:

Tu zprávu jste možná ani nezaznamenali. 23. ledna 2002 zmizel v Karáčí novinář prestižního listu Wall Street Journal Daniel Pearl. Během následujících dnů a týdnů se rojily četné spekulace o jeho osudu a stejně horečně se vedlo oficiální pátrání po stopách těch, kteří měli mít jeho zmizení na svědomí. Z malé osobní tragédie se stal velký příběh, který najednou sledoval celý svět.

Síla srdce tentýž příběh vypráví z pohledu asi nejzasvěcenějšího člověka, Pearlovy těhotné manželky Marianne (Angelina Jolie). Marianne Pearl napsala o příšerných pěti týdnech, v nichž si u ní pravidelně podávaly dveře naděje se zoufalstvím, strhující knížku (k premiéře filmu vychází prvně v českém vydání). Ta zaujala Brada Pitta natolik, že se pod její filmové zpracování rozhodl podepsat jako producent a navíc do hlavní role obsadit "svou" Angelinu. "Klíčový ale byl souhlas Marianne Pearl, protože natočit film bez její přímé podpory by nemělo smysl," dodává koproducentka Dede Gardner.

Hlavní hrdinka měla také právo na volbu režiséra. Vyvoleným se nakonec stal Michael Winterbottom, který už několikrát dokázal, že podobný žánr, v němž se mísí dokumentování reality s čirou fikcí, zvládá opravdu s přehledem, ať už šlo o válečné drama z bývalé Jugoslávie Vítejte v Sarajevu nebo politické drama o vězení pro teroristy The Road to Guantanamo. "Byl jsem v Pákistánu v roce 2001 a Daniel s Marianne tou dobou zpravodajsky pokrývali válku v Afgánistánu," vzpomíná Winterbottom. Když jsem se dozvěděl o Danielově smrti, natáčel jsem právě v Pešáváru film In this World, a byl jsem tedy prakticky v centru dění. Pak jsem si přečetl Marianinu knihu a nebylo co řešit," popisuje Winterbottom, proč na nabídku natočit film o nejtěžší etapě jejího života bez váhání kývl. Předchozí pákistánská zkušenost se režisérovi velmi hodila, protože ve snaze natočit film co nejvěrněji musel pracovat přímo v místech, která se před pár lety stala svědky této události. Natáčení navíc neustále komplikovaly místní úřady, které se dílem bály o bezpečnost členů štábu a dílem toho, jak budou ve filmu prezentovány.

Jedinou opravdovou hereckou hvězdou Síly srdce je Angelina Jolie, pro kterou role Marianne Pearl představovala jednu z největších výzev dosavadní kariéry - nadlidsky statečná žena na pokraji nervového zhroucení, v šestém měsíci těhotenství a se silným francouzským přízvukem.

celý popis

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY