Salto Mortale

Salto Mortale

Salto Mortale
2014, 74 min
Režie:
Scénář:

Salto Mortale je nový slovenský dokumentární film režisérky Anabely Žigové. Dokument otevírá velmi výjimečné téma, které je dodnes tabu v mnohých společenských a politických kruzích nejen na Slovensku.

Dokument Salto Mortale poukazuje na zoufalé činy rodičů v době komunistického státního zřízení a jejich nezvratné důsledky v současnosti (reflektuje období od roku 1968 až po současnost). Tento film zkoumá „systém mlčení“ a dilema dnešní mladé generace Slováků ohledně komunistické minulosti. Projekt dokumentuje i proces vyrovnávání se lidí se zjištěními, že spolupracovníky StB byli i příslušníci jejich vlastní rodiny anebo blízcí přátelé. „Amnézie“ a ticho, které vládnou okolo této části slovenské minulosti, silně ovlivňují současnou slovenskou kulturu a politický život. A zároveň klade otázku, či nevyřešená minulost není i rizikem pro budoucnost.

Téma spolupráce se Státní bezpečností (StB) se stalo námětem řady celovečerních filmů a dokumentů u nás i v zahraničí. Dokument Salto Mortale přeci jen v něčem vyniká. Otevírá téma Státní bezpečnosti skrze rodinné zázemí. Autorka a režisérka totiž investigativně pátrá po tajemstvích a historii StB ve vlastní rodině. Film se tak stává odvážnou, autentickou a pravdivou osobní výpovědí. Téma spolupráce s StB není přitažlivé téma kinematografií jen v postkomunistických zemích, ale je zajímavým tématem i pro celý západní svět.

celý popis

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY