Ruce od krve

Ruce od krve

Playing God
1997, 94 min
dokina.cz 5.6 index
Režie:
Scénář:
Hudba:
Hrají:

Na jednom z tahů nočními bary, kde hledá svou oblíbenou drogu, jež se stala osudnou jeho kariéře vyhlášeného losangeleského chirurga, se Eugene Sands stane svědkem přestřelky. Jejím následkem je, kromě všeobecného zděšení osazenstva baru, těžce raněný černoch, jehož jedinou starostí je nevolat pohotovost, respektive policii. Bývalý lékař po krátkém váhání s bravurou sobě vlastní zachrání postřelenému život a tím celá událost pro něj končí. Když se však po jednom z dalších amferaminových dobrodružství probere z opojení, zjistí, že jeho "zásah" nebyl pouze úlitbou vlastnímu svědomí, ale také inspirací bezcitnému zločinci jménem Raymond Blossom k řešení problémů se svými zaměstnanci.

Tyto problémy totiž, vzhledem k povaze jejich zaměstnání, mají velice často podobnou povahu, jak potíž onoho postřeleného - za žádnou cenu nelze v případě zranění přivolat lékařskou pomoc, jež je provázena dotěrnými dotazy policie. Raymond si "doktora" Sandse najme jako svého "rodinného" lékaře a Eugene se čím dál víc stává součástí světa zločinu, zaplétaje se ovšem také do osidel krásné Raymondovy milenkuy Claire, takto jediného subjektu, k němuž je nelítostný gangster poután citem. Eugene, který je stále přes všechen marasmus schopen reflektovat realitu, je proto nakonec nucen v rozhodujícím okamžiku zvážit situaci a zvolit nadále mezi životem "na hraně", nebo dostát svému svědomí a stát se opět pánem svého osudu.

V hlavní roli thrilleru vskutku krvavého máme možnost posoudit, nakolik je David Duchovny schopen oprostit se od postavy agenta FBI Foxe Muldera, jež se stala kultovní všude na světě, kde mají diváci možnost televizní seriál Akta X sledovat. V jedné z vedlejších rolí ruského mafiána pak objevíme zatím nepříliš známého, ale o to výraznějšího "vedlejšího" herce Petera Storemarea. Toho diváci u nás měli možnost vidět v nedávné době ve dvou úspěšných filmech, Spielbergově Ztraceném světě a v kultovním opusu bratří Coenů Fargo.

celý popis

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY