Road Movie

Road Movie

Road Movie
1974, 88 min
dokina.cz 7.1 index
Režie:
Scénář:
Hudba:
Hrají:

Po více i méně zdařilých pokusech o adaptace obtížně filmovatelných předloh (Balkón, Odysseus, Obratník Raka) se americký režisér Joseph Strick vrátil ke svým dokumentaristickým začátkům a s minimálními prostředky natočil drama dvou dálkových šoférů a jedné prostitutky, nazvané příznačně Road Movie (1974).

Syrový příběh dvou mužů Gila a Hanka, kteří si zakládají na své nezávislosti, i když jim přináší hlavně existenční nejistotu, je realistickým pohledem na poněkud glorifikovanou profesi (viz např. pozdější filmy Muž v kamionu nebo Konvoj) i zajímavou polemikou nad oblíbeným americkým tématem - honbou za lepší budoucností, která je zřídka něčím víc než pouhým snem. Katalyzátorem dění se stává prostitutka Janis, nijak zvlášť hezká nebo chytrá ale pragmatická žena, která musí neustále utíkat před násilnickými milenci. Oba řidiči jí alespoň načas poskytnou iluzi jakéhosi domova na cestách ve svém kamionu, ale její dlouho potlačovaný vztek nad utrpěnými příkořími nakonec vede k nečekané tragédii...

Road Movie je dnes neprávem zapomenutým nezávislým snímkem, který zaujme nejen svým jednoduchým příběhem, ale také působivým zpracováním a přesvědčivými hereckými výkony málo známých představitelů Roberta Drivase, Barryho Bostwicka a zejména Reginy Baffové. Joseph Strick byl nejen režisérem a producentem snímku, ale také autorem jeho námětu (rozpracovaného do scénáře Judith Rascoeovou) a jedním z kameramanů druhého štábu.

celý popis

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY