Režiséři: Martin Scorsese

Režiséři: Martin Scorsese

Directors: Martin Scorsese, The
2000

Portrét předního amerického tvůrce (Zuřící býk, Taxikář, Kundun) Už celé čtvrtstoletí se Martin Scorsese (narozen 1942) drží mezi nejpřednějšími americkými režiséry. Naráz na sebe upozornil dramatem Taxikář, kde zobrazil osudy vietnamského veterána neschopného navazovat normální mezilidské vztahy.

Tuto roli výtečně ztvárnil Robert De Niro, později vystupující ve většině Scorseseho filmů. Scorsese se vyznačuje precizní realizací svých projektů, dopodrobna zkoumá zázemí svých hrdinů, přesně rekonstruuje dobové reálie. Námětová šíře jeho snímků je obdivuhodná: se stejnou pronikavostí zpodobnil osudy boxera v dramatu Zuřící býk i "apokryfní evangelium" Poslední pokušení Ježíše Krista.

Nahlédl na odvrácenou stranu umělecké slávy (Král komedie) i do zákulisí organizovaného zločinu (Casino). Po vzoru italského mistra Luchina Viscontiho dokázal ve Věku nevinnosti oživit dávno odvátou epochu pokrytecké velkoburžoazie, jak se v 19. století rozmohla i v americké společnosti. Zajímavé jsou též jeho občasné herecké výlety: mohli jsme si jej všimnout v jedné z povídek japonského filmu Sny Akiry Kurosawy.

celý popis

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY