Ráj hned teď

Ráj hned teď

Paradise Now
2005, 90 min
premiéra: 6. dubna 2006
dokina.cz 7.5 index
Režie:
Scénář:
Hudba:
Hrají:

Jednoho obyčejného dne v městě Nablus, který je čas od času narušen střelbou a nálety, se setkáváme se dvěma palestinskými přáteli. Automechanici Said a Khaled si dlouhý čas zkracují pitím čaje a kouřením hookah. Jejich životy se však rychle změní a my se s nimi vydáváme na cestu možná posledními dvěma dny jejich života. Za Saidem přijde muž z jedné nejmenované palestinské organizace a sdělí mu, že byl společně s Khaledem vybrán na spáchání sebevražedného atentátu v Tel Avivu. Byli pro tento úkol zvoleni společně, protože si přáli zemřít po svém boku. Said a Khaled se na tento moment připravovali celý život, ale rozsudek na smrt a hlavně na vraždu dalších lidí není rozhodně jednoduchý.Zbývá jim poslední noc doma, mise však musí zůstat tajná a to i pro jejich rodiny. V noci se Said rozhodne rozloučit s dívkou Suhou, která studovala v Evropě a nechápe, proč jsou lidé ochotni pro svou věc vraždit a sami zemřít. Said jí nemůže říct, proč se přišel rozloučit a po tomto rozhovoru utíká. Následující den dostanou Said a Khaled instrukce, aby prolezli dírou v plotu ohraničující Nablus. Tam na ně bude čekat řidič, který je odveze do Tel Avivu. Jenže jejich plán se nepovede a oni jsou odloučeni.....

Ráj hned teď se nepokouší podporovat terorismus, pouze se snaží ukázat příběh dvou lidí a otevřít diskuzi o tomto problému. Nikdo z nás nesouhlasí se sebevražednými atentáty, ale věci nikdy nejsou černobílé.

Film vyhrál tři ceny na Berlinale 2005, Zlatý Glóbus v kategorii Nejlepší zahraniční film, byl nominován na Oscara v kategorii Nejlepší zahraniční film, získal Independent Spirit Award v kategorii Nejlepší zahraniční film a nespočet dalších cen.

celý popis

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY