Quills - Perem markýze de Sade

Quills - Perem markýze de Sade

Quills
2000, 124 min
dokina.cz 7.2 index
Režie:
Scénář:
Hudba:
Hrají:

Aristokrat, starý zvrhlík, excentrik a svobodomyslný grafoman Markýz de Sade (Geoffrey Rush) je mnohokrát obviněn ze sadismu, únosů a pobuřujících sexuálních praktik.Unikne během hrůzovlády v období Francouzské revoluce jen o vlásek gilotině a je odstraněn do charentonského blázince. O ústav se stará osvícený abbé Coulmier (Joaquin Phoenix), který ponechá svému pacientovi možnost psát, protože ví, že jedině tak umožní markýzovi ventilovat jeho deviace. Pochopitelně, že člověk markýzova formátu, posedlý psaním, hledá způsob, jak publikovat.

Spojku mezi vězením a svobodou objeví v mladičké, krásné a chytré pradleně Madeleine (Kate Winslet). Ta, v okouzlení literaturou a vzdělaným erotomanem vynáší z blázince jeho knihy ke skandálnímu vydání. Publikace nemravných textů šokuje státní správu, a ta se postará o definitivní zkrocení neúnavného autora. Proto je do blázince poslán odporný psychiatr Dr. Royer - Collard, který je znám svými krutými a předpotopními metodami léčby.

Chce de Sadovi znemožnit hlavně to, co nejvíc miluje. Odebere mu brk i inkoust. Ale markýz pokračuje v psaní kuřecí kůstkou a červeným vínem a nakonec v dokonalé posedlosti slovem a do poslední chvilky a jakýmikoliv prostředky bažícího po literatuře píše i vlastními výkaly.

Jméno Markýz de Sade provokuje. A zatímco je divák připraven na evokaci svých erotických představ na cosi nemravné, k čemu se možná stydí přiznat, režisér Philip Kaufman (např. Vycházející slunce) nabízí opravdu vášnivý příběh, plný psychologických konfliktů a důležitých otázek o svobodě projevu, přetvářce i intimních vztazích. Je to příběh o člověku, aristokratovi Markýzi de Sade, který nebyl jen obecně známým pornografem a sexuálním experimentátorem, ale hlavně štvancem sebe sama, který strávil zavřený v různých formách izolace kvůli nemravnostem všeho druhu bezmála 30 let. Je ale i vyznavačem svobody a milovníkem slova, člověkem posedlým psaním, kterého všechny jeho vášně dovedou až k nedůstojnému konci.

Herecké obsazení filmu je skutečně excelentní. Hlavní postavu ztvárnil úžasný Geoffrey Rush(např. Zamilovaný Shakespeare, Královna Alžběta),dychtivou pradlenu titanicová Kate Winslet, abbého hraje Joaquin Phoenix(např. 8 mm, Gladiátor) a psychiatra Michael Caine (např. Hana a její sestry).

celý popis

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY